| Moisie a întrebat:

Despre modelul crestin"Calea, Adevarul si Viata"
Daca unui adevarat crestin i se cere sa-l urmeze pe Isus si implicit modelul acestuia de viata mai sus amintit, din ce cauza nici unul din cele 2 miliarde de crestini nu urmeaza acest model in care se stie ca aceasta Cale a lui Isus a fost calea Religiei Mozaice, Adevarul lui a fos Cuvantul lui Dumnezeu cuprins in Legea Torah, iar viata lui Isus nu era legata de nicio biserica.
Tinand cont de aceste adevaruri clare, nu vi se pare ca biserica crestina va indeparteaza de Isus, dar si de cerintele sale, si ca va duce pe drumul ratacirii, si implicit la pierderea mantuirii si a vietii vesnice?

16 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Dumnezeu oare ce religie are? in cine si in ce crede? Oare nu are nicio religie?

| Moisie explică (pentru Elvina):

Dumnezeu nu are nicio religie ci doar Legi pentru oameni. Religie inseamna "legare/unire cu Dumnezeu" deci El nu are de cine sa se lege, dar cere oamenilor sa ii cunoasca legile (naturii, fizicii si matematicii).
Religiile nu vin de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani cu aspect uman!

| Elvina a răspuns (pentru Moisie):

Clar că Dumnezeu nu are nicio religie și că ele au fost inventate de oamenii mari pentru a-i manipula pe cei slabi și a profita de pe urma lor. Din câte știu eu, Dumnezeu nu cere cunoașterea științelor. La ce te-ai referit mai exact?

| Moisie explică (pentru Elvina):

Nicio persoana fictiva nu iti cere nimic!
Important este sa intelegi realitatea, si asta nu se poate fara sa cunosti nici legi elementare ale stiintei.
In rest se respecta urmatoarea lege, cei destepti traiesc pe spatele prostilor, iar prostii traiesc din munca lor!

| danay72 a răspuns:

(Matei 5:17) (Romani 7:6)(Efeseni 2:15)
(Coloseni 2:14, 2Corinteni3:6,Ieremia31:31-33

| Moisie explică (pentru danay72):

Ceeee?
Tu ne cxeri sa cautam adevarul in inima minciunii?
Pai atunci sa cautam si frumusetea haznaua plna cu viermi si rahati, inteligenta in ospiciul pentru alienatii mintali, moralitatea la casa de toleranta, iar cinstea in inchisorile in care sunt inchisi excrocii?
Tu chiar nu realizezi ce spui?

| anonimg a răspuns:

"Daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu."(Ioan.7:17)

| Moisie explică (pentru anonimg):

O minciuna devine periculoasa cand contine in ea jumatati dee adevaruri!
Asa este si ce ai spus tu folosindu-te de versetul din Ioan 2:17, uitand ca acest Ioan NU a fost crestin ci SECTANT al religiei mozaice si ca el se adresa NU crestinilor ci celor de religia lui, adica cea mozaica, o religie care ATR un Dumnezeu pentru ca a pornit de la un Dumnezeu si nu la crestini care au o religie care NU a pornit de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani sub conducerea unui ucigas si terorist al celor care il urmau pe Isus!

| milan9 a răspuns:

Hai că eşti pus pe şotii. Azi eşti mozaic, iudaic, probabil mâine vei fi ateu, dar poimâine vei deveni creştin şi vom da amândoi citate din Scriptură, nu-i aşa?

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebarea?
Mai citeste-o odata si incearca sa raspunzi la ea... evident daca te duce mintea, si nu mai bate campii?
Eu nu sunt mozaic dar tu esti habarnist, pentru ca nici atata nu esti in stare sa pricepi ca religia crestina are baze mozaice, deci este evident ca atunci cand vorbim de ea, sa ne referim la cap si nu la coada!

| Mikhtarian a răspuns:

Probabil pentru ca Iisus a pus baza crestinismului,de aceea suntem atrasi de biserica.
Nu stiu, dar dupa mine, un om care ajunge la pocainta nu trebuie neaparat sa mearga la biserica, se poate mantuii cu timpul.
Sunt multe schimbate in lume acum, numai sti ce-i bun si ce-i rau.

| Moisie explică (pentru Mikhtarian):

Nu, Isaus nu a pus baza crestinismului!
Aceasta baza a fost pusa de sarlatanul Saul din Tarsus care a schimbat radical invataturile antibiserica a lui Isus, si a creat o religie pro biserica in numele bietului Isus care era mort si nu se mai putea opune. si mai ales INTRERZICAND aparitia in Biblie a evangheliilor adevaratilor apostoli ai lui Isus.
Toate scimbarile ce trebuiesc facute in lume, NU se pot face prin "solutia egoista" propusa de biserica si anume "eu ma rog lui Dumnbezeu ca numai mie sa-mi mearga bine" ci prin "solutia colectiva" care se adreseaza CONSTIINTEI ca numai uniti putem schimba ceva deci nu are nicio legatura cu religia sau cu biserica si cu Dumnezeul interior care salasluieste in fiecare diun noi, Dumnezeu numit CONSTIINTA!

| casian_6565 a răspuns:

Nu,in primul rand un om nu poate face ceea ce face un Dumnezeu. poti tu sa nu mananci si sa bai nimin 40 de zile? unde indeparteaza religia crestina credinciosii de Iisus satana face asta nu crestinismul!

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Hallo!
Isus nu a fost niciodata Dumnezeu toata viata lui, ci doar un amarat de dulgher, iar dupa ce a murit, nici macar dulgher nu a mai fost ci doar un cadavru! Asa ca despre cine vorbim?
Despre Mos Craciun sau despre Zina Maseluta?

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Pai se vede ca nu stii si de Duhul Sfant ce ai de zis si el e o minciuna sau ce imi pierd vremea cu tine treaba ta daca nu crezii Dumnezeu face ceva De ce sa fie [etru urmasul lui Dumnezeu cand s a lepadat de 3 ori lucrurile astea nu se intampla dupa placul nostru si omul nu le poate intelege pe toate si cu asta am terminat.

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Ba stiu de Duhul Sfant (al minciunii si sarlataniei) duh rau mirositor, adica beshist, cu care lucreaza Biserica Ortodoxa care nu are Dumnezeu ci doar sfinti icoane pline de scuipati si oase sacre care si lui Grivei ii trezesc numai scarba!