| anonim_4396 a întrebat:

Pentru sceptici, credinciosi, atei si orice om care citeste. Un var de-al meu, a murit. Nu inainte de a fi auzit de catre fiicele lui, vorbind cu cineva in camera.Iar el spunea: ei nu vii sa ma iei fiindca am treaba, casa de terminat, fetele de maritat. A doua seara pe 24 decembrie varul meu a murit baut, cazut, lovit, murit. Dupa sarbatori, plecand la tara, vecinul meu imi spune: varul tau mi-a spus ca moare daca mai bea.L-a vizitat moartea.Ma zic du-te d-aci, tocmai tu imi spui povesti. DA. Si i-am dat o cana cu vin sa-i demonstrez ca nu moare. Si? Pai nu a murit dimineata, a murit seara dupa mai multe cani de vin.
Bunicul meu si al varului decedat, fiind pe patul de moarte, dadea cu mana prin fata ochilor. Mama mea l-a intrebat de ce face asta? El era lucid: mai fata zice, am uitat sa-i marturisesc popii ca atunci cand eram tanar am furat un cocos cu cei de seama mea si l-am mancat impreuna pe camp. Si acuma vine si ma necajeste, ma ciupeste de nas. Ei lasa ca o sa-i spun eu preotului si o sa te lase in pace. Intrucat fiul vecinului meu este preot, i-a spus dansului, si cocosul nu a mai aparut si nu mult timp dupa aia bunicul a murit cu preotul langa el. Am relatat toate astea si va rog sa va dati cu parerea. Explicatiile stiintifice, cu subconstientul, cu vina, cu instinctul le stiu, deci incercati altaceva. Imi plac povestile dar astea doua sant cele mai adevarate. Ce credeti?

11 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Aici intrebi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai tu intelegi ce ai scris acolo. Eu doar am priceput ca e alcool implicat, lucru care explica orice paranormal happy

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Tu nu ai cum sa intelegi.dar nu e o problema.nici cei care inteleg nu sant mai straluciti, fiindca gica contra, nu e contra fiindca are argumente ci fiindca e prost si fudul, iar romanul prost daca nu e si fudul atunci nu e prost destul.Si mai spun ca au mintea deschisa.Da.e deschisa.la intunerec.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Important e ca intelegi tu, nu prea stii sa te exprimi dar intelegi.

| DonaldTrump a răspuns (pentru suntserios):

Credeam ca sunt singurul care nu intelege ce vrea sa zica laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Te-a viziteaza spiritul mortului?
Au fost facute randuilele crestinesti? A murit cumva fara lumanare?

| R0R0 a răspuns:

Deci, sa incep cu inceputul.
Varul tau (sigur tu nu stiai ) avea o meteahna fata de bautura si din acest motiv a fost jurat (Banuiesc, jurat inseamna ca a facut un juramant in fata lui Dumnezeu) fata de bautura si, tu, sfatuindu-l sa bea, te-ai facut asasinul varului tau. El daca isi incalca juramantul, moare. Exact asa s-a si petrecut.
A doua parte, cu bunicul nu am inteles ce vrei sa zici.

| suffarstar a răspuns:

Sunt experiente subiective si nu dovedesc nimic in exterior. Toate trarile interioare ale unei persoane nu au nicio valoare de adevar absolut. Daca eu iti spun tie ca intrat in Samadhi si am experimentat lumile astrale cu ajutorul unei licori de ayahuasca o sa ma crezi?
Tocmai de-asta credinta nu are valoare, pentru ca e un proces psihic numit imaginatie. Mintea poate juca feste si pentru a crede ceva trebuie sa fii absolut sigur ca nu iti imaginezi. Si chiar si atunci, experienta are o valoare strict intrinseca, tu ai experimentat, nu primarul.

| Jardelin a răspuns:

Eu am avut un unchi care a murit mai demult, si cu vreo 2 saptamani inainte de moarte i s-a aratat Maica Domnului. Avea o icoana destul de mica, aprox de marimea A5, si a vazut cum din icoana iese Maica Domnului si i-a vorbit. Eu nu invidiez oamenii, dar unchiul asta al meu este o persoana pe care am invidiat-o atunci pentru fericirea pe care a avut-o de a i se arata Sfanta Fecioara. Mare bucurie i s-a intamplat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ce-au explicatiile cu subconstientul?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt prea rationale pentru el, el vrea sa auda povesti ca sa poata dormi mai bine la noapte.