| Dorugar a întrebat:

Plecand de la afirmatia lui Dumnezeu din Isaia 43:11, in care insusi Dumnezeu spune oamenilor ca nu exista nici un alt Dumnezeu si nici un alt mantuitor in afara de El insusi, oare din ce cauza absolut toti crestinii nu asculta de Dumnezeu, dar asculta de niste oameni primitivi cioflingari analfabeti care spun in NT ca Isus este Dumnezeul si Mantuitorul?
Crestinii credinciosi, normali si sanatosi la minte, oare pe cine ar trebui sa Creada?
1 Pe Dumnezeu Creatorul care face afirmatia din Isaia 43:11
2 Sau pe cioflingarii analfabeti si primitivi care spun exact contrariul?

7 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu in 3 ipostaze: 1. Tatal - Creatorul (al cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute), 2. Fiul - Mantuitorul ( Iisus Hristos, Judecatorul cel Vesnic), 3. Duhul Sfant - Sfintitorul. Desi pare ca art fi 3 Dumnezei, nu este decat unul singur. Ca sa intelegi mai usor, luam drept exemplu soarele: il vezi, iti da lumina, iti da caldura. Cele 3 lucruri sunt strans legate intre ele. La fel si Persoanele Sfintei Treimi.
Tu trebuie sa crezi in Dumnezeu ( adica in toate cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi, care fara de care nu se poate face nimic).

| Dorugar explică (pentru cryssu2008):

1 Evident ca exista un Dumnezeu, dar din pacate lipsesc cele 3 ipostaze chiar si din Biblie, asa ca nu ne mai ametii cu inventii popesti de tot rahatul si ramai la acele texte ale Bibliei in care vorbeste Dumnezeu sau prorocii, si nu ne mai ametii cu prostiile unor cioflingari primtivi si analfabeti.
Faptul ca exista Treimi este foarte clar, chiar si treimea formata din Apa Aer si Fraier este o treime care sta la baza religiei, asa ca nu ne lua de prosti cu exemplele tale de toata jena!
Arata-mi textul Biblic in care Dumnezeu spune cum a ramas gravida Maria cu Treimea, si dupa aia vom sta de vorba! Pina atunci ciuti, si nu mai vinde castraveti la gradinar!

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Dar de profetiile din VT despre intruparea lui Iisus ce zici? ce minciuna mai spui acum?

| Dorugar explică (pentru Allrc24Orthodox):

Eu cred ca ai visat!
Nu exista nicio prorocire care sa anunte ca Dumnezeu va avea un fiu care este tot Dumnezeu!
Prorocirile la care te referi tu, analfabetule, se refera la venirea unui Messiah si nu a altui Dumnezeu, iar Messia este un UNS intr-o functie inalata precum nici Isus nu a detinut, ce sa mai vorbim de uns in functii inalte!
Pricepi asta analfabetule care nu esti capabil sa intelegi un text extrem de simplu?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Dorugar are dreptate, eu am studiat biblia noaptea si asa e

| IntraAfara a răspuns:

Dorugar,Dumnezeu este doar unul,asta nu pot nega, dar Iisus supranumit de catre "cioflingari analfabeti" este numit asa pentru ca el a adus pe pamant cuvantul Domnului, fiind vazut ca un Dumnezeu in carne si oase, facand minuni pe care oameni le-au vazut sau au crezut ca le-au vazut.
Noi stim ca Dumnezeu este doar unul, dar si mie mi s-a parut putin ambigua intrebarea.

| Dorugar explică (pentru IntraAfara):

1 Sa fi tu sanatos ca pina la Isus "Cuvantul Domnului" l-a primit Moise de la Dumnezeu cu cca 1500 de ani inainte de nasterea lui Isus. In plus de asta Isus nu afirma niciunde niciodata ca a venit sa aduca Cuvantul Domnului pentru pamanteni ci spune ca a venit sa implineasca Legea lui Dumnezeu, adica exact ceea ce voi crestinii incalcati in picioare).
2 Despre "minunile" lui Isus, minuni prin care vrea sa se impuna ca Dumnezeu, vedem explicatii si chiar porunci date chiar de Dumnezeu in Deuteronom 13.1 unde Dumnezeu cere ca cei ca Isus sa fie UCISI impreuna cu toti cei care il urmeaza!
3 Sa inteleg ca contesti Dumnezeirea lui Isus? Poi atunci ca sa-ti fie clar vezi ca Dumnezeu spune in versetul din intrebare, si cine este Mantuitorul!
Poate intelegi macar asta!