| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca atat Isus Christos cat si Hitler mantuiau oamenii trimitandu-i la/in moarte, pun intrebarea din ce cauza Isus este considerat ca Dumnezeu si Hitler este vazut ca Dracu?
Oare crestinii nu pot intelege ce scrie in Biblie? ...si anume in Apoc 1:18 unde vedem ca Isus se lauda singur ca el detine cheile MORTII, si tot in Biblie, tot el ne mai spune ca nici un om nu va ajunge la Dumnezeu fara sa treaca pe la usa lui = usa mortii. Oare nu vedeti ca Isus isi face lucrarea diabolica de a ucide oameni siastazi si prin urmare el este mult mai Diavol decat era Hitler, pentru ca el ucide si astazi zilnic sute de mii de oameni?
Cum de nu pricepti crestini ce scrie in Biblie, unde puteti vedea ca "dumnezeul" vostru este de fapt Lucifer=Diavolul si ca de fapt voi il slujiti pe Satana si nu pe Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu nu pot sa explic altfel decat prin asta: Iisus mantuia oamenii, iar Hitler facea treaba de mantuiala.

| Moisie explică (pentru Zenithf):

Aproape corect!
Mai exact Isus mantuieste si astazi oamenii luandu-le viata, iar Hitler nu mai face treaba asta cu mantuiala!

| BlackSulphur a răspuns:

Ce hal de paralela ai putut duce si tu intre holocaust si niste legende...

| Moisie explică (pentru BlackSulphur):

Ai inteles aiurea. Paralela nu este facita intre holocaust si niste legende, ci intre holocaustul nazist si cel crestin, cu mentiunbea ca biserica crestina a ucis mult mai multi oameni decat nazistii, si cu toate acesta este interzis numai nazismul, nu si crestinismul!

| 2Low a răspuns:

Hitler a fost doar un pui de drac.
Mao Zedong a fost dracul pe pamant.

Si cand te gandesti ca mama lui Hitler a fost pe punctul de a face avort...

| Moisie explică (pentru 2Low):

Daca Hitler a fost Pui de drac, iar Mao a fost dracu pe pamant, atunci de ce sa nu acceptam ca Isus Christos este Dracu in cer?
Mai ales ca el singur se lauda ca este Lucifer, si vedem dupa crucile din cimitire ca el mantuieste toti oamenii NUMAI prin moarte?

| Anna97854677 a răspuns:

Wow, ai spus cam multe.
Nu poti generaliza ce se intampla cu conceptiile oamenilor din ziua de astazi.
Fiecare isi percepe altfel credinta si fiecare il vede pe Dumnezeu altfel.
Avand in vedere ca tu nu il cunosti pe Dumnezeu (nu este o persoana, nu ai vorbit cu el, nu l-ai vazut, nu l-ai simtit, nu l-ai auzit), el este de fapt o idee.
Este o idee implantata in subconstientul fiecarei fiinte umane.
Cand se rosteste cuvantul '' Dumnezeu'', mintea fiecarui om zboara in alta parte, la puritate/ ajutor/ sfintenie/ incredere/ putere/ frica/ rautate/ intelepciune/ binefacere/ aroganta.

Asa ca, tu iti ''slujesti'' credinta, slujesti ceea ce crezi, fie ea intelepciunea, aroganta, rautatea si restul enumerate mai sus.

Vorbind despre Hitler, nu inteleg cum i-ai putea baga pe ambii in acelasi text, sunt niste circumstante atat de diferite si atat de vaste incat nu mi-ar permite spatiul sa ma exprim.
Nu sunt pasionata de descoperirea planurilor pe care le avuse Hitler si nu m-am documentat din curiozitate despre el( ceea ce vreau sa zic, e ca pentru unele subiecte am o pasiune ce consta in curiozitate, ex. francmasonerie, apocalipsa, noua ordine mondiala, papa de la Roma si etc).
Deci, revenind.
Nu vreau sa deviez de la subiect, eu consider doar ca Hitler a fost un simplu om ce a ucis pentru ca asa a considerat el, a considerat ca in masa umana, unii nu-si aveau locul si i-a inlaturat, asta s-a intamplat, restul sunt detalii.

Asa ca nu are rost sa il compari pe Hitler cu Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu este un om care vine cu sabia si iti ia gatul/te arde de viu/ te omoara din bataie.

Cum ziceam, reactia subconstientului tau te conduce la faptul ca Dumnezeu domina si manipuleaza crimele din ziua de astazi si poate chiar se manifesta in corpurile asasinilor proprii.
Asta e o total alta abordare si o alta mancare de peste, long story.

| Moisie explică (pentru Anna97854677):

1 Ceea ce spui tu, si anume ca fiecare crede ce vrea, NU se numeste crestinism, ci Liber Cugetator, iar eu mi-am adresat intrebarea crestinilor care cred exact ceea ce impune doctrina crestina si nu ce ii duce capul lor!
2 Hitler este tot un Christos, pentru ca si el promitea oamenilor ca le va aduce "Imparatia de 1000 de ani" numit si al 3-lea Reich, si la fel ca si Isus Christos el nu a ucis pe nimeni, problema este ca amandoi in fruntea institutiilor lor si prin ele, au ucis zeci de milioane de oameni.
3 Si dulgherul Isus la fel ca si zugravul Hitler au fost nascuti ca oameni, si au murit ca oamenii ei au devenit Dumnezei doar in mintile infierbantate a aberatilor care i-au vazut ca Dumnezei si mantuitori, si iarasi coincidenta, amandoi mantuiau oamenii prin moarte!
Diferenta intre ei este aceea ca Hitler nu mai mantuieste in ziua de azi pe nimeni prin moarte, dar Isus Christos mantuieste prin moarte zilnic sute de mii de persoane

| Tro_Mi_1994 a răspuns:

Câte cuvinte inteligente... laughing)
Cam ai dreptate in ce ai spus... Ceea ce nu știu eu e cine dracu' a fost hitler!? laughing)