| fllu07 a întrebat:

Plecand de la ideea ca Biblia nu se contrazice, cum puteti explica urmatoarea idee:
Dumnezeu a poruncit natiunii Israel sa lupte, si sa alunge anumite natiuni din calea lor, in mod detaliat, chiar le-a spus sa-i treaca prin ascutisul sabiei, sa nu ii crute. dar in alta parte a Bibliei se spune ca Iehova Dumnezeu este iubire. ATENTIE! spune ca este iubire, nu ca are iubire. atat de profunda si complexa este aceasta calitate a lui. acum este ilogica ca Dumnezeu iubirii sa poarte razboaie, sa porunceasca sa se ucida. nu? cum explicati? as vrea ca cei care nu cred in biblie, sa stea deoparte, sa nu se oboseasca sa comenteze anapoda. multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In cuvintele unui crestin:

„Dacă e s-o spun pe șleau, motivul pentru care nu există mulți cercetători de ținută care cred în «lipsa de greșeli» a Bibliei este deoarece, o spun cu tot respectul, nu este o teză care să poată fi susținută. Biblia este plină de contradicții, și da, de greșeli."
—Robin Ngo, Bible Secrets Revealed. Robert Cargill responds to viewers’ questions on the History Channel series

| fllu07 explică (pentru doctorandus):

Bun, plina de greseli si contradictii. intelegi cu adevarat termenul plin? te rog da-mi 5 greseli si 5 contradictii. nu pe povesti ce spune xi si y.
ci asa: uite aci se spune asa, aci asa. asta ii o contradicatie, apoi uite aici se spune asa, in realitate ii asa, asta ii o greseala. vreau prin urmare, sa dovedesti cu citate. te salut.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Cauta-ti singur astfel de versete pe http://skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html

| fllu07 explică (pentru doctorandus):

Nunu. eu sunt convins ca nu exista. orice, ce pare o contradictie are o explicatie. dar daca ai ceva de zis, apra-ti afirmatia.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Stimabile, teologii americani, protestanti si catolici, invata la facultatea de teologie ca Biblia contine greseli. Case closed.

| fllu07 explică (pentru doctorandus):

Case closed ca nu esti capabil. eu vreau fapte nu povesti. hai noapte buna. nu te mai obosi sa raspunzi. poate realizezi vreo contradictie laughing

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Uite, iti dau una: daca autorul unei singure carti a uitat de la mana pan-la gura ce a scris cateva capitole mai devreme, iti dai seama ca autori diferiti se contrazic ca la usa cortului: http://skepticsannotatedbible.com/contra/voice.html

Sau aia ca femeile au dreptul sa vorbeasca in biserica si peste trei capitole, in aceeasi carte, Pavel le ridica acest drept.

Sau Pavel din 1 Corinteni il contrazice sever pe Pavel din Galateni cu privire la invierea mortilor.

Ceea ce conteaza e ca ale Bibliei contradictii, recunoscute de istorici ca fiind un fapt incontestabil, obiectiv, nu pot fi toate negate prin explicatii fantasmagorice si impinse la extrem. Cine neaga evidenta sluteste adevarul, deci nu poate fi un ostas al adevarului. Majoritatea teologilor protestanti mainline si catolici s-au impacat cu ideea ca Biblia e departe de a fi o carte perfecta, ca ea nu a fost trimisa de Dumnezeu prin fax.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare. Stim ca Dumnezeu a ales natiunea israel pentru a promova inchinarea adevarata, Desigur, natiunile din jur sau chiar cei din popor care nu se supuneau normelor drepte trebuiau sa fie inlaturati. Poporul care a purtat Numele lui Dumnezeu trebuia sa fie un popor curat si ordonat in toate aspectele, sa nu se intineze cu idoli, cu obiceiuri si femei straine. Aprobarea lor era conditionata de ascultare si implinire a vointei lui Dumnezeu. Cat timp au ascultat de Dumnezeu, israelitilor le-a mers bine. Dumnezeu si-a dovedit fidelitatea fata de inchinatorii sai si-a infaptuit tot ceea ce le-a promis, lucru care denota ca Dumnezeu este intotdeauna interesat de inchinatorii adevarati ca sa le fie cel mai bine, si ei la randul lor sa dea dovada de fidelitate si devotiune sfanta. Biblia nu se contrazice, cum ai spus si tu,, Dumnezeu este iubire (! Ioan 4:8 ), si atunci si azi, Dumnezeu vrea sa curete poporul sau de toata intinaciunea, sa fie un popor sfant (Deuteronomul 28:9, 10 ) pentru Numele Sau, sa stea deoparte de sistemul lui Satan si ne patat de lumea lui.

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu este un judecator perfect de bun si perfect de drept. Acuma, ce inseamna un judecator bun? Inseamna unul dispus sa asculte orice marturie si sa examineze orice proba care ar fi in favoarea inculpatului. Mai inseamna un judecator care, intre un minimum si un maximum de pedeapsa, se orienteaza spre minimum. Dimpotriva, un judecator care ar achita pe toata lumea, indiferent ce crime a facut ori n-a facut, nu ar fi un judecator bun, ci unul nedrept. Si ne-bun. De altfel, de bun ce e, un astfel de judecator s-ar vedea repede inlocuit din functie.
Prin urmare, Dumnezeu, fiind un judecator bun si drept, rasplateste binele si pedepseste raul. Rasplata si pedeapsa sunt cele doua aspecte ale justitiei, iar justitia este un lucru bun.
Sa mai observam ca "Noul Testament in cel Vechi se ascunde": Dumnezeu inlatura dusmanii Sai din calea Poporul Ales. Aceasta anunta faptul ca, in istoria Bisericii, care e noul Popor Ales, Dumnezeu Insusi va interveni, de multe ori. Asa cum a facut-o la Poitiers, oprind ofensiva araba, in mod miraculos. Asa cum a facut-o la Lepanto, oprind ofensiva turca. Dusmanii poporului Sau, Biserica, au fost adesea trimisi in ascutisul sabiei. Asa se explica faptul ca noul Popor Ales, ce numara in prima zi a cronicilor sale doar 3000 de familii, astazi are o populatie de peste un miliard de oameni. Tot asa cum ieri, un popor de pastori iesit din coapsele infertile ale lui Abraham si a Sarei, a umplut pamantul. Si societatile financiare. In ambele cazuri, mana Domnului si-a pus amprenta. Iar Dumnezeu da, nu se joaca!