| anonim_4396 a întrebat:

Poate macar Dumnezeu sa te vindece de depresie? Cum?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Depresia e boala secolului. Dumnezeu te ajuta dar nu iti baga in traista asa ca trebuie sa faci si tu de la tine ceva sa scapi.Te ajuta rugaciunea sau vorbitul cu Dumnezeu dar trebuie sa mergi si la un psiholog sau sa incerci tu sa iesi din rutina si gandurile negre

| milan9 a răspuns:

Desigur. În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| SG1995 a răspuns:

Da, Dumnezeu a lasat o chestie denumita psihic, iar un psiholog este un medic care se ocupa cu psihic, fa-i o vizita.

| Dismally a răspuns:

Atat timp cat poate invia mortii, clar, depresia este ceva banal. Simplu, printr-o minune happy

| Mclaren12 a răspuns:

Daca te referi la Yehova, n-are cum sa te scoata din depresie pentru ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă Dumnezeu ne poate salva e moarte, de chin. fii sigur că poate vindeca depresia. Dumnezeu face imposibilul posibil!

| Teffan a răspuns:

Depresia o poti vindeca cu auto sugestie,influentat fiind de prietenii care te sprijina, familia; printre care se afla si auto-sugestia credintei.

Nu dumnezeu te ajuta, ci doar auto-sugestia ta, crezand in el, si existand atatea pasaje biblice care te motiveaza.

| LOVW a răspuns:

Da, asa a fost in cazul meu!