| anonim_4396 a întrebat:

Poate vi se va parea o intrebare ciduata... dar va rog, ajutati-ma. Exista Dumnezeu? Noi toti cei credinciosi spunem ca da, exista, este undeva acolo, sus. Dar...noi de unde stim? Ce dovezi avem? Eu sunt confuza... am doar 12 ani, insa chiar am probleme serioase in viara. Dumnezeu este singura mea speranta, dar... oricat m-as ruga pentru un lucru.inca nu s-a indeplinit. Daca Dumnezeu intr-adevar exista cum se explica atatea lucruri? Dinozaurii, primii oameni, modul in care s-a creeat universul, faptul ca in icoane adam si eva au buric ceea ce e putin...hmm-ciudat! Sunt atatea si atatea! Cum pot eu sa fiu sigura ce exista Dumnezeu? Sau ca credinta noastra este cea adevarata? Sunt atatea lucruri care mi se invart in cap si am rod pe dinauntru. Daca Dumnezeu nu exista, ce rost mai are sa traim? Cu aceasta lume cruda, pentru ce sa mai traim?

31 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Eu n-am primit nici un smen clar al existenței unde-i divinități, eu am nevoie de dovezi ca să cred, cum nu am, nu cred.
Dacă Dumnezeu m-ar iubii și nu ar vrea ca eu să ajung în iad atunci mi-ar da dovezi, cum nu mi-a dat însemană ori că nu ecitsă ori că nu mă iubește, dar cum el este prezentat ca zeitatea care îi iubește pe toți decât prima variantă rămâne valabilă.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Dovezi: niste oameni de acum...o gramada de ani care daca vedeau o explozie spuneau ca un zeu a facut-o.
-o carte veche
-Se spune ca DZ nu are inceput.Totul are un inceput chiar si cea mai puternica fiinta sau duh, zeu...e imposibil sa exista din totdeauna.
-Se spune ca Iisus s-a intaltat la ceruri...deci,unde s-a dus? In spatiu?
-In trecut,era nevoie de cineva care sa impiedice crimele si furturile(Satana) si cineva care sa mai aduca un ban bisericii(DZ)
Atunci, DZ nu te ierta daca nu dadeai bani la biserica iar aceasta poveste pe care au inventat-o ei atunci ar fi putut ajunge si in zilele noastre unde chiar nu mai are rost.
-Viitorul ni'l facem noi nu dumnezeu. Daca faci ceva rau nu te impinge nici un diavol sa faci lucrul ala, il faci si sti urmarile.
-Daca se intampla ceva care nu poate fi explicat...cum de cine? de crestini normal ca aia treziti au o solutie, imediat: dumnezeu a facut asta!
-Am avut si eu niste vise care sa ma faca sa cred in el dar sunt doar vise cat de clare sa fie tot vise raman. Daca te gandesti la o chestie poti sa si visezi despre ea deci cred ca a fost o coincidenta.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Daca tu nu crezi in Dumnezeu orice ar fi, nu cred ca El poate sa te ajute in vreun mod, Te-ai gandit ca poate visele acelea pe care le ai sunt date de Dumnezeu? Ca sa te reintorci la credinta in El? Indiferent de dovezile care exista sau nu, eu o sa fiu credincioasa in Dumnezeu. Dar nu pentru ca sunt credula, sau redusa mintal cum a spus @raymusic. Poate ca intrebarea asta m-a facut sa vad doua pareri diferite, doua perceptii despre viata. Dar eu merg pe calea cea dreapta : Dumnezeu, indiferent de ce spun altii.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ramai credincioasa, dc ai mai pus intrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Pentru ca, ca orice om am avut indoieli, am avut o anumita nesiguranta. Si ma bucur ca acum am vazut ce cred si altii. Si mai am o intrebare,, tu esti ateu?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici ateu nici crestin.Ma mai rog asa...din cand in cand daca sunt speriat de ceva sau cand pica netu'.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Aha...

| William a răspuns:

Da, exista Dumnezeu. Dovezi? Pai Iisus ''S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om''. Daca tu nu crezi in Dumnezeu nu cred ca o sa te ajute, daca te rogi doar asa ca fie nu te ajuta. Dar daca te rogi cu credinta atunci te ajuta. Si sa nu Il rogi sa faca rau cuiva pentru ca in primul rand este un pacat mare si in al 2-lea reand iti usuci gura degeaba.

| KodrutZ a răspuns:

E scris in biblie, asa ca taci si-nghite!

| SaveTheNature a răspuns:

Dovada e simpla! Cei care cred cu adevarat in el sunt fericiti. Discuta cu ei si vei vedea ca sunt impliniti si sunt fericiti cu tot ce au.Ateii care au ajuns in moarte clinica s-au convertit si acum cred cu tarie in Dumnezeu.

| AragorN88 a răspuns:

Daca exista sau nu Dumnezeu e irelevant, rostul in viata ti-l faci singur.
Daca stii ca s-ar putea sa nu mai existe viata dupa moarte, atunci nu crezi ca ar trebui sa-si traiesti viata aceasta, sa fii cat mai fericita? Poti sa traiesti pentru cei dragi, sa-i faci fericiti si implicit si pe tine, lumea nu este chiar asa de cruda precum crezi. Poti sa crezi ca este cineva sus acolo, dar nu te astepta sa faca minuni, mai mult o sa iesi dezamagita.

| Roses a răspuns:

Daca Dzeu nu ar fi existat,El nu L-ar fi trimis pe Singurul Sau Fiu,Domnul Isus, care a murit si pentru mine, si pentru tine.pe cruce...El a suferit pentru ati da viata.("Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,ca a dat pe singurul Sau Fiu,pentru ca oricine crede in El,sa nu piara,ci sa aiba viata vesnica.") Adica tot ce trebuie sa faci e sa te pui pe genunchi si sa spuibig grinoamne Isuse,iarta-ma pentru tot ce am facut in toata viata mea! am injurat, mintit, furat(in fine ce pacate ai facut tu) si iarta-ma. Ajuta-ma sa te slujesc asa cum cum trebuie.Amin.Daca ai cate o problema, increde in Dumnezeu ca si atunci cand ai incredere in parintii tai, si vei vedea cat de minunat este Dumnezeu.
P.S: Da exista Dumnezeu cu adevarat!

| Omulrational a răspuns:

Eu traiesc pentru mine, nu pentru zeitati.Asa traiesc eu viata asta cruda pe care voi fara un zeu nu o concepeti, si ma bucur de ea asa cum e.

| RazzyFUnik a răspuns:

Daca exista spirite si o alta lume in afara de cea "vie" exista si Dumnezeu, sunt multe lucruri stranii si ciudate care nu pot fi explicate decat spiritual... asa ca... u decizi ce inseamna pentru tine happy

| anonim_4396 explică (pentru RazzyFUnik):

Tu vezi spirite? cum poti sti ca exista daca nu vezi un lucru sau nu se arata sub nicio forma

| HelpMeNow a răspuns:

Si eu credeam ca exista, pana mi-am dat seama ca suntem prostiti cu totii! Dumnezeu nu exista, totul este doar o minciuna, biserica vrea doar bani! sfarsitul lumii nu va veni asa cum scrie in biblie, in biblie scrie de 12.12. 2012 pentru ca, calendarul maiasilor se sfarsia in data aia big grin

In Concluzie DUMNEZEU NU EXISTA!

| anonim_4396 explică (pentru HelpMeNow):

Imi pare rau, serios, de oamenii ca voi. Dar va inteleg ratiunea si e treaba voastra, dar, sa luam prin abstract, daca ar exista ti-ar conveni sa ajungi la nenea cu cornite? laughing Ce pierzi daca crezi in Dumnezeu? Imi pare rau ca stiinta a prostit atat oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai vii de la Dumnezeu, dar ai uitat.vei merge in pamant cand mori, cu trupul iar sufletul se va intoarce la cel ce ti l-a dat.atunci il vei vedea.dar ce faci pana atunci? asta conteaza.ai 12 ani. daca alegi sa-l cauti si sa-l cunosti pe Dumnezeu,studiaza, citeste, intreaba.ai o viata inainte.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CherrySweetie nimeni nul il vede/nimeni nu are o dovada/nimeni nu are o dovada istorica care sa dovedeasca ceva supranatural sunt doar vrajeli pentru banii tu sti cati banii castiga un pastor in Romania mii de euro asta la noi in tara / sti cat castiga un popa mult religia inseamna banii dar si o iluzie pentru creduli parerea mea e de ce ai nevoie mereu de cineva tu nu ai minte sa gandesti sau esti redusa mintal?

| Deniisze a răspuns:

Dumnezeu nu este o persoana...cu totii stim ca el este undeva acolo sus, dar el este in sufletul nostru. Bafta!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Deniisze):

Uite că eu nu știu...

| maria999 a răspuns:

Da exista dumnezeu! nu trebuie sa-ti pui intrebarea asta trebuie sa te gandesti asa : dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa am parinti, cea ce sunt pana acum sunt cu ajutorul lui dumnezeu, am putut sa am mintea asta pe care o am de la dumnezeu, totul este de la dumnezeu.nu avem o dovada exacta ca exista dar noi trebuie sa credem si sa simtim asta daca chiar il iubim.te-ai gandit ca poate dumnezeu nu ti-a daruit acel lucru la care te gandesti doar pentru ca te c-am indoiesti de el? nu sunt o buna crestina dar niciodata in viata mea nu m-am indoit de dumneze te inteleg ca ai probleme si eu am trecut prin multe lucruri si multe probleme in 13 ani nu trebuie sa ii asculti pe cei care spun ca nu exista dumnezeu, important e ceea ce simti tu.da, este adevarat ca multi preoti, vanzatori etc isi fac vanzare de urma lui dumnezeu dar el stie mai bine de facut ce trebuie sa faca cu acei oameni nu trebuie neaparat sa cumperi ceva important e sa mai treci pe la biserica si macar sa aprinzi o lumanare si cu timpul sigur vei avea dovezi

| later a răspuns:

In primul rand, D-zeu exista si este Unic, cu cele 3 fiinte ale Sale: D-zeu tatal,Fiul si Duhul Sfant.
Si eu m-am intrebat ca tine la fel: de unde avem dovezi.
Lumea asta, minte si inseala pentru propriul profit (renume, pareri de bine...etc),dar nimeni nu minte cu asa ceva,deoarece acetsa este un lucru dovedit,din strabuni si strabuni,pe cand Sfintii i s'au aratat oamenilor si chiar D-zeu Insusi, iar acei oamnei, care au avut prea mare fericirea si norocul sa vada macar 1 Sfant,au transmis din gura in gura mai departe,ramanand cunoscut si astazi.
Acum,nu tot ce se zice e adevarat,adica,eu stiam cand erma mic un mit:Oamenii au creeat un turn imens pentru a ajunge la D-zeu,dar acesta stia ca e in zadar,asa ca le'a dat fioecare o limba,ca acestia sa nu se inteleaga,vezi doamne: da-mi ciocanul in romana si nu stiu cum in rusa...
Cu toate astea,baza e adevarata: D-zeu exista,si noi trebuie sa avem credinta.
Fara sa iti dai seama, el ti'a dat semne, ceea ce uh numesti noroc.De exemplu, nu ti'ai invatat si ai luat nota mare la ceva...sau...ai gasit 10 lei pe strada-nu'i noroc,e D-zeu big grin
Si in al doilea rand:merita sa traim pentru ceea ce suntem si pentru ceea ce facem,fie credinta ortodoxa, sau nu, depinde de fiecare big grin
Sper k te'am lamurit big grin

| anonim_4396 explică (pentru later):

In primul rand nu ai nici o dovada ca sia trimis vreun fiu pe pamant decat litere

| later a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,si eu prefer sa cred in ele, daca tu nu, bafta big grin

| anonim_4396 explică (pentru later):

E grav daca vezi spirite pe bune

| anonim_4396 explică (pentru later):

Daca eu gasesc 5 lei inseamna ca afrodita e reala ca m-am gandit la ea?

| annushk a răspuns:

Viata e cea mai frumoasa si merita sa o traim din plin. Toate lucrurile rele sau cele bune care se intampla in vietile nostre, noi ni le facem cu mana noastra. Dumnezeu exista si trebuie sa avem credinta. Astfel de ce ar mai exista biserici, icoane la care sa ne rugam la Domnul nostru? Dar in schimb nu exista atunci cand iti pui o dorinta si astepti ca el sa ti-o indeplineasca.El nu exista pentru asa ceva.Dorinta pe care ti-o pui se indeplineste doar daca o faci tu.Nu stiu cum sa iti explic, dar iti dau un exemplu. Daca mi-a murit cineva drag si ma rog sau imi pun dorinta sa invie sau sa nu se fii intamplat, asta nu are cum sa se mai indeplineasca sau ce sa mai facem...pentru ca s-a dus. Daca imi pun dorinta sa iau un 10 la matematica asta iar o facem noi sa seindeplineasca doar daca invatam pentru nota aia. Daca ne rugam sa ne dea Dumnezeu pentru o casa sau o masina el nu are cum sa fac asta. Noi trebuie sa muncim pentru asa ceva. Dumnezeu exista si exista pentru ca noi sa speram in ceva bun. Lumea e cruda din cauza lacomiei. Toata lumea asteapta sa i se dea, bani sanatate si etc...Dar ei nu inteleg ca trebuie sa muncesti ca sa ai. Sper ca te-am facut sa intelegi cate ceva iar daca nu spune si eu incerc sa te ajutwinking.