| Liberingandire a întrebat:

Popii fac legea si turma se conformeaza ca niste oițe?
http://www.youtube.com/watch?v=KkpT6l0V3GY

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii vad aceste lucruri, de fapt Biblia arata ca nici nu sunt cunoscuti de Dumnezeu si nu au nici o treaba cu aplicarea principilor sale.Matei7:21-23

| milan9 a răspuns:

Putem cădea de acord că problema nu este a Preoţiei creştine lăsate de Hristos, ci a celor care nu se fac vrednici de purtarea unei asemenea misiuni...

Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
- Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur o sa va treziti si voi intr-o zi dar poate va fi prea tarziu. Iar cei care aduc oprobriu pe numele lui Iahve, sant asigurati. la adas. vai de ei.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Trezeste-te din frica care ti-au indus-o dogmele religioase! Nu prin frica gasesti calea catre Divin! Frica de satani păroși, de iad, de pedepsele llui YAHWE, a fost si este unealta de care se folosesc popii, pastorii si toti aceeia din șleahta de găozari care nu urmaresc decat beneficii banesti si materiale! http://www.trilulilu.ro/......eph-murphy Divinuul nu trebuie perceput prin frica, deoarece frica este opusul iubirii! Bye

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Liberingandire):

Haide, de vezi, caci eu nu sunt sub sarlatania popilor, voi sunteti, eu am iesit de mult de acolo. Mai vorbim. Daca vrei citeste Romani 14:7, 8. Inafara de Iahve, nu este alt dumnezeu atotputernic, nu ai unde sa cauti, el este acelasi, si este iubire, daca vrei poti sa-l cauti caci El nu se schimba ca umbra. El este sursa vietii, numele sau nu-l mai are nimeni in univers. doar el ne va elibera de rau, daca ascultam, el nu cere sa avem o frica morbida de el. Teama sfanta nu este tot una cu frica morbida.

| Liberingandire explică (pentru PorumbRodica1965):

Teama,,sfanta''! Incredibil la ce duce indobitocirea si injosirea de catre dogmele bisericesti! YAHWE e sursa vietii : Păi parca biblia il descrie ca sursa a mortii de copii nou nascuti,de femei,batrani etc. Yahwe indica salbaticilor de evrei ca sa-si pastreze din prada de razboi,fetele neâncepute,pentru a le putea viola in voie. CE VEZI TU,, SURSA'' a vietii in acest YAHWE? Sau astea nu le mai,, vezi'', le dai sub pres, cum te-au invatat dogmele bisericesti!?

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Intr-adevar PorumbRodica nu mai esti sub sarlatania popilor din secta crestina ortodoxa, acum esti sub sarlatania alorlalti din secta necrestina Martorii lui Iehova, ai cazut din lac in put happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cum de toti crestinii aleg din biblie doar versetele care le plac?

| Liberingandire explică (pentru dragos38):

Sectele religioase sunt mai in adancul mocirlei decât religiile autohtone. Aceste secte iudeo-crestine, au ca sediul, America, de unde boșii culeg roadele zeciuielilor si beneficiilor materiale obtinute de la fraieri! Sunt aparute ca ciupercile dupa ploaie si toate se bat cu pumnii in piept ca Dumnezeul lor este adevarat! Nimeni din oitelesi berbecutii din turma nu-si pun intrebari, DOAR SE CONFORMEAZA!

| dragos38 a răspuns (pentru Liberingandire):

In cartea ''Cruciadele -Istoria razboiului pentru eliberarea Pamantului Sfant scrisa de Thomas Asbrige- el scrie cam asa (guvernarea romana din Antichitate a avut o influenta profunda......insa cea mai importanta si durabila mostenire lasta de I.R. a fost crestinarea Europei/Hotararea lui C-tin cel Mare de a imbratisa crestinismul -pe atunci o minora secta orientala-dupa o viziune avuta in anul 312 e.n. a catapultat aceasta credinta pe scena mondiala-De fapt cruciadele urmarea cu totul si cu totul altceva/nu asa cum zice biserica ca C-tin cel Mare a visat o cruce(probabil viziunea)sau a vazut o cruce pe cer si sub indemnul lui I.H. a castigat luptele si uite asa a juns sfant/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu-caci asa a fost mereu de altfel- cei mai smecheri(si aici popa e capul smecherilor profita de cei prosti.
Cum s-ar puta altfel?
Iti dai seama cat de greu e sa muncesti -nu mai bine esti popa ii faci pe toti sa tremure de frica(cica din cauza pacatelor lor, a pedepsei samd)-mai si razi de prostia lor si capeti si bani!
Ce poate fi mai bine de atat?
In loc sa le cultivi PRINCIPII le cultivi banii!

| DarkAndDreary a răspuns:

'Popii fac legea si turma se conformeaza ca niste oițe?'

Da. Singura diferenta intre un preot si un sarlatan este ca preotul e legal.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Preoti erau si pe timpu lu Iisus, asa ca unele legi sunt facute inca de pe atunci si pastrate pana astazi.

| Mistic21 a răspuns:

Nu am vizionat clipul,eu raspund strict la intrebarea ta.
Preotia este o Sfanta Taina,prin care cel hirotonit primeste harul si dreptul de a savarsi celelalte Sfinte Taine si de a calauzi viata in credinta a oamenilor.
Pe calea prin care ne intoarcem la Dumnezeu nu se ajunge fara calauza,fara "mana nevazuta a Mantuitorului" care ne indruma prin preoti,"ucenicii sai vazuti".
Doar mintile inguste au astfel de prejudecati cum ca dogmele religioase induc frica,ne spala creierul sau ne limiteaza evolutia. Eu sunt de parere ca tv,media indoctrineaza cu minciuni,monden, superficialitate, omul modern uitand sa se mai uite in inima lui, punand pret doar pe exterior.
Nu uita ca iertarea pacatelor se face prin Taina Spovedaniei, a caintei si cum altfel decat prin intermediul preotilor.
Nu va grabiti sa judecati si sa trageti concluzii, fara sa cercetati mai adanc.
"Din noaptea nestiintei si a lipsei de sfat vin toate relele care chinuiesc pe oameni, intuneca vremile si crunta pamantul".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mistic21):

Induc*