| wdexwjmwd a întrebat:

Presupun ca sunteti mandrii de asta:
http://www.libertatea.ro/......08776.html

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bine spus religiosi nu si credinciosi autentici.Romania este o tara crestina cu numele.Imi pare rau sa spun ca tara noastra se scalda in sangele copiilor ucisi in pantecele mamei lor acolo unde ar trebui sa fie protejati.Nici la capitolul divorturilor nu stam mai bine.Astazi isi fac juraminte inaintea lui Dumnezeu ca se vor iubi toata viata, si nu peste mult timp raman copii cu ochii in lacrimi si cu inimioarele zdrobite de durere ca trebuie sa traiasca cu un singur parinte.Cat despre imoralitate si altele nu mai are rost sa amintesc caci stim cu totii. Iar pe Dumnezeu oamenii Il cauta cand au vreun necaz, si multi crestini merg la Biserica de Pasti si de Craciun.Din pacate multi de aici de pe TPU neaga existenta lui Dumnezeu. Oare asa trebuie sa arate un crestin adevarat? Cunosc oamenii care sunt adevaratele valori? Cunosc oamenii care este voia lui Dumnezeu, care sunt principiile dupa care ar trebui sa traiasca un adevarat crestin? Spune Dumnezeu despre astfel de crestini:,, Ei Ma cinstesc doar cu buzele dar inima lor este departe de Mine.,,

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Uite,ca eu,bastard ateu nenorocit si sectant,cum m-ar caracteriza Allrc-ul,am dreptate cand ziceam,de vreo patru ani,ca Romania,nu e doar religioasa ci si cam cea mai plina,proportinal vorbind,de crestini formali.

Acum...Ema,cu toate ca un crestin formal poate dobandi "imparatia lui Dumnezeu",asa,ca intrebare triviala,dumneata ce preferi; gloate de crestini formali,care,vorba mea,il ingroapa si dezgraoapa sistematic pe Dumnezeu,injura de "cele sfinte" si sunt ipocriti pana-n maduva,sau gasti de atei altruisti si benevolenti, care totusi, vor arde in focurile Gheenei? O a treia e imposibila aici, date fiind clar alegerile, chiar daca e cam o falsa dihotomie.

| 4b a răspuns:

''Un om mandru este asemanator cocosului care isi inchipuie ca, in fiecare dimineata, soarele se trezeste devreme si rasare doar ca sa-l auda pe el cum canta.''
Nu sunt mandra, astea sunt doar vorbe in vant... faptele noastre lasa de dorit.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru 4b):

Da si pinguinul este cocosul vietii!

| 4b a răspuns (pentru Pufuletica98):

laughing buna din nou...

| Pufuletica98 a răspuns (pentru 4b):

Buna! Nu ti-am raspuns imediat pentru ca eram plecata.

| RAY a răspuns:

Si suntem vai samar de noi numarul 1 la soradeala prin europa, nr 1 la coruptie,hotie,violenta,minzerie, incultura, violurii, crime, cele mai mici salarii din europa traim intro tara de rahat dar suntem religiosi mari, omul merge la biserica din cauza saraciei unde sa apelezi cand vezi ca nu isi ajunge banii desigur ca la dumnezeu = speranta

| Raynn a răspuns:

Presupui foarte gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Wow,chiar nu am stiut asta.Iti multumesc pentru informatie.Sincer e bine ca lumea sa vada mai diferit Romania, si nu numai cu rele.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Sa nu imi spui tu mie ca grecia, rusia nu sunt tari cu populatie mare de credinciosi.grecia e pe primul loc in lume la nr de maoste si icoane facatoare de minuni. nu e real topul ala. oricum ma mandresc cu asta.decat depravatii din Olanda de exemplu cu prostituate in vitrina, marijuana vanduta elgal in cafenele.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Romania este singura tara crestina care nu are o catedrala pe masura.
Toate celelalte state au catedrale impunatoare inca din evul mediu

Franta:
http://www.crestinortodox.ro/......67572.html

Germania:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Domul_din_K%C3%B6ln

Italia:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bazilica_Sf%C3%A2ntul_Petru_din_Roma

Rusia:
http://www.crestinortodox.ro/......67689.html

Cele mai mari catedrale din lume:
http://travelers-way.com/Curiozitati/top_20_catedrale.html

Toate sunt cu mult peste ce are Romania in momentul de fata.
Catedrala se identifica cu insasi poporul Roman care a fost ortodox dintotdeauna. dupa revolutie au aparut sectele ca ciupercile dupa ploaie.

Plus ca pe langa asta catedrala are un spital propriu unde vor fi tratati gratuit oamenii fara venituri, cantina unde vor manca nevoiasii etc. Ce e rau in asta?
Catedrala a fost construita in mare parte din donatii+bani de la bugetul de stat. Daca s-ar supune la vot crede-ma ca majoritatea populatiei ar fi de acord. e democratie. majoritatea are ultimul cuvant de spus. Pentru concertul lui Lady gaga la Bucuresti s-au alocat 250.000 de euro si nimeni nu a facut atata valva. ce bun aduce lady gaga romaniei? spune.
http://stirileprotv.ro/......-gaga.html

Presa si in general ateii scot in evidenta cate unu doi preoti care calca stramb si generalizeaza. De ce nu s-a auzit nimic de acesti oameni la tv?

http://theologhia.wordpress.com/......tar-video/

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Dar statul de ce nu donează bani pentru catedralele altor religii? Că în România sunt mult mai multe religii. Sau,aici intervine clasica linguşeală a bisericii ortodoxe,mândrindu-se cu un număr extraordinar de mare de enoriasi (da,majoritatea de la ţară, care habar nu au cum arată o biblie, dar sunt ei convinşi că ce scrie acolo e sfânt).
Sunteti penibili, dar în acelaşi timp, statul încurajează penibilismul. La cât circ e şi prin politică, mi se pare logic.

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Presupun ca 6 milioane de pensiori care au o pensie mica abia traiesc au nevoie de biserica, oamenii au nevoie de fabrici sa munceasca

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Se vede ca ateismul este infiintat de karl marx. voi ateii v-ati fi simtit excelent in timpul comunismului

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Asa cum a fost comunismul daca azi traia ceusescu era sigur mai iubit ca multi politicieni din ziua de azi, comunismul a facut blocuri, fabrici inainte de venirea comnunismului Romania era o colonie