| Purec a întrebat:

Presupunand ca Dumnezeu a creeat tot ceea ce exista, cum explicati faptul ca universul este intr-o continua expansiune si astazi? Din cate stiu eu, Dupa acele 7 zile in care a creat lumea, Dumnezeu a terminat ceea ce avea de facut. De ce credeti voi ca Dumnezeu inca "construieste noi stele si planete?

Răspuns Câştigător
| cioca99 a răspuns:

Eu as spune ca orice proces la scara planetara sau universala este reversibil si urmeaza o linie a repetarii.In concluzie as putea spune ca tendinta asta de expansiune accelerata a universului va avea un sfarsit, nici un lucru material nu este vesnic.Viteza,timpul,spatiul le distrug si le readuce la un moment initial.

5 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Nu ai cum sa intelegi lumea din perspectiva biblica, deoarece acolo nu s-a tinut cont de logica, ci totul e haotic. Poate doar copii de vreo 4-5 ani mai pot intelege ceva din aceste povesti.

| cioca99 a răspuns:

Dumnezeu a creat 2 oameni, Adam si Eva.De ce Dumnezeu,,construieste in continuare si alti oameni,,? Numeroase lucruri care se intampla in univers au un circuit.,la fel ca si circuitul apei in natura.Dumnezeu a lasat viata,lumea,universul sa evolueze. Daca nimic nu evolua atunci totul era ca si la inceput atunci cand Dumnezeu a creat lumea. Oameni mor, Oameni se nasc; stele mor, stele se nasc,

| Purec explică (pentru cioca99):

Rationament bun, apreciez sa stii! Dar totusi, odata cu nasterea altor stele, se mareste si spatiul, galaxiile se indeparteaza una de alta, La ce bun sa tot se mareasca, din moment ce Dumnezeu a lasat viata doar pe o mica planeta?

| Costel95 a răspuns:

Hmmmm...nici un om nu le cunoaste pe toate. Chiar daca nu pot sa-ti raspund la intrebare sa stii ca intrebarea ta nu este deloc ziditoare. Cauti sa arati ca nu exista Dumnezeu? Afland un raspuns la intrebarea aceasta sa stii ca nu-ti garanteaza mantuirea...Tu rei sa fii mantuit sau cauti sa ruinezi credinta altora?

| Purec explică (pentru Costel95):

Nu caut nici sa demonstrez ca nu exista Dumnezeu, nici sa ma mantuiesc. Caut doar sa inteleg lucrurile.

Ps: Nu inteletgce treaba are mantuirea cu aflarea raspunsului la intrebarea mea