| Inferno a întrebat:

Presupunand ca Dumnezeu exista, cum te ajuta el?

Răspuns Câştigător
| 220V a răspuns:

Pai in primul rand iti face viata mult mai grea, ca sa iti arate ca exista si sa te rogi la el

19 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Presupunand ca esti ateu, ce te freaca grija?

| Inferno explică (pentru Angel0):

Presupunand ca nu vrei sa raspunzi la intrebare de ce mai scrii ceva?

| sandra2012 a răspuns:

Pai Dumnezeu exista, nu doar presupunem. Prin oamenii pe care ii am langa mine, prin faptul ca imi da sanatate si iubire. Si de fiecare data cand vorbesc cu El, simt o senzatie de pace si liniste si bucurie.

| sandra2012 a răspuns:

Pur si simplu cred, nu vreau vreo minune ca sa imi demonstreze ca exista, imi da El ce am nevoie si fara sa ii cer eu. Si daca nu exista cand mor ce am pierdut? Am crezut in cineva numit Dumnezeu si de dragul Lui am incercat sa fiu un om mai bun, asta pierd dupa moarte? Ma bucur...

| sandra2012 a răspuns:

De ce imi pierd libertatea? Sunt foarte libera, nu ma constrange nimic si nimeni. Timpul nu il pierd deloc, nu imi ia prea mult sa ma rog la Dumnezeu. De facut oricum fac ce vreau, crede-ma. Iar banii nu ma intereseaza defel.

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns:

Presupunand ca vrei sa stii, sigur o sa afli...

| Inferno explică (pentru Varahil):

Rectific intrebarea:
Dumnezeu EXISTA. Cum te ajuta el

| ML001 a răspuns:

Presupanant ca tu existi, cu ce poti ajuta tu lumea aceasta?!

| Inferno explică (pentru ML001):

Daca imi spui tu cu ce poti iti raspund si eu.

| ML001 a răspuns (pentru Inferno):

Sa vorbesc oamenilor despre Dumnezeu, cu asta pot ajuta lumea! Dumnezeu nu ne roaga sa facem evanghelizari ci ne porunceste!

| Inferno explică (pentru ML001):

Si daca spui ca ne porunceste tot mai crezi ca e asa bun?

| Coconutz a răspuns:

Le da celor sarmani sau in situatii proasta speranta ca e cineva caruia ii pasa de ei. Poti sa il iei si ca pe efect placebo. Multi bolnavi zic ca Dumnezeu ia ajutat sa se vindece cand nu au luat pastile.
Personal pe mine nu ma ajuta dar sunt persoane care cred in el si ii datoreaza o parte din fericire lui. Chiar daca e probabil sa nu fie asa.

| Judas6k a răspuns:

La El te poti ruga, fara ati zice ceva, mereu are timp de tine amice.Deschide-ti ochii, nu sunt un crestin atat de...dar imi dau seama de realitate.

| puncte a răspuns:

Nu exista noroc si ghinion ci Dumnezeu
si daca ai viata grea asta este pentru ca tu trebuie sa inveti din greseli
biblia.resursecrestine.ro/citeste
citeste iti va raspunde la multe intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doar as presupune, nu as fi crestin.as fi liber cugetator.dar sunt crestin.si cred si sunt sigur ca Dumnezeu este.

| RoseQueen a răspuns:

Bineinteles ca Dumnezeu exista!
Din proprie perspectiva El ma ajuta sa ma inteleg si sa ma regasesc cand nimeni altcineva nu o poate face.
De aceea Dumnezeu este nu doar unic ci si superior nuua.

| AlYnUsH123 a răspuns:

Tot ceea ce vezi e facut de Dumnezeu tu trebuie sa ai credinta.Domnul ne apara de ispite si ne face sa fim mai buni

| VladuTsz a răspuns:

Nu cred ca te ajuta.Sau poate te ajuta dar sti cum se spune "Misterioase sunt caile Domnului". Cred ca te ajuta daca crezi in el, te rogi la el, faci fapte bune fara sa te gandesti ca faci pentru el ci sa le faci din propria initiativa...etc