| Inferno a întrebat:

Daca un om este paralizat si este in incapacitate de a gandi. Este retardat. El nu crede ca Dumnezeu exista ,dar nici ca nu exista. El nu intelege ce este Dumnezeu. Este retardat.Nu stie nimic.
Unde ajunge acel om? Rai sau Iad?
Presupunand ca exista.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu care este drept il va judeca in functie de facultatile mintale.Fiecare sa avem grija in dreptul nostru.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sub pamant ajunge oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Omul acela nu ajunge nicaieri,pentru ca Raiul si Iadul nu exista,sunt fabulatii crestine, pentru a oferi o rasplata oilor, sau pentru a ii speria pe cei ce refuza sa fie oi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ba ajunge:in pamant, sau la crematoriu.Iar dai raspunsuri care pot fi contrazise sau care lasa loc la interpretari.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nea Valeriu,cel ce a pus intrebarea a lasat doar doua variante: Rai si Iad,mi se pare normal sa spun ca,dintre cele doua variante, nu ajunge nicaieri.Da' matale ce faci, imi urmaresti raspunsurile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Inebarea se termina cu :"Presupunand ca exista". Deci:ori nu ai citit complet intrebarea,grabindu-te cu raspunsul,precum "fata mare la maritat", ori in focul luptei cu religiosii, nu ai mai tinut cont de acuratetia raspunsului.In concluzie, cred ca am avut dreptate.Te deranjaza daca-ti urmaresc raspunsurile? Daca esti sigur pe ele nu vad de ce te-ar deranja? Sau poate nu esti?

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact,presupunand ca exista.Adica a lasat deschisa o alegere dintre cele doua variante si nu a spus "In Rai,in Iad,sau in pamant,sa-l mance viermii?",deci,la o privire mai atenta, cred ca eu am dreptate, nu ajunge in niciuna din cele doua taramuri fabuloase.Nu am nimic impotriva faptului de a-mi urmari raspunsurile, dar nu ma simt foarte confortabil cu un stalker, dar te asigur ca mai mult de 80% din raspunsurile mele,sunt general corecte, chiar daca poate mai dau cu bata in balta putin la probleme mai delicate, sau unde scriu tirade de 15-25 de randuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Mai omule,o logica elementara ne spune ca in ipoteza in care nu crede,se elimina raiul si iadul si nu poate ajunge decat in pamant sau la crematoriu, si nu NICAIERI, asa cum afirmi tu.Referitor la autoaprecierea corectitudinei raspunsurilor tale, ai uitat 2 litere:sa pui "in", inaitea lui "corecte".In rest, tot ce recunosti este OK.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Inferno nu a spus daca (,) crede sau nu in cele doua taramuri fantastice. Exact, in ipoteza in care nu crede, o ipoteza pe care, de capul tau, nu o poti confirma; nu ajunge in niciunul din cele doua locuri, daca n-ajungi nici in New York, nici in Chicago(avand astea doua ca variante), mare probabilitatea, sa n-ajungi nicaieri.

Nu poti sti ce calitate au raspunsurile mele, pana nu treci, prin toate, care sunt 5400 si ceva.Deci,te rog, treci la evaluare, toata noaptea, daca ai timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ca sa poti ajunge undeva, acel undeva trebuie sa existe. Unde exista NICAIERI?

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde exista nicaieri? Intr-o gaura neagra, unde sunt absorbite pana si particulele de lumina.

| barbattttt a răspuns:

Dummezeu judeca dupa cat cunoaste omul... si dupa cat respecta

| harciog a răspuns:

"Nebunii si copiii sint cei mai apropiati de Dumnezeu".De ce? Pentru ca ramin intodeauna sinceri cu ei insisi, n-au constiinta pacatului.Traiesc,doar atit.

| OOOLEOOO a răspuns:

Intelege ceva... Dumnezeu se simte cu inima nu cu ''creieru'' big grin

| FantasyAngel a răspuns:

Eu una nu cred in rai sau iad dar cred ca ar ajunge in rai pentru ca ar fi in necunostiinta de cauza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are Dumnezeu grija si de el. spiritual vorbind.noi trebuie sa avem grija de el fizic.in rest nu e treaba ta,sau a mea mantuirea lui,asa cum nu e unde-si face barza chioara, cuib.da tu mergi pe presupuneri, deci la cine te referi cand spui asa? la retardat? sau la Dumnezeu? pot sa ghicesc de trei ori?

Răspuns utilizator avertizat
| RadioactiveUranium a răspuns:

Evident Dumnezeu stie ca are acea boalasi nu poate fi rau cu aceea persoana evident gandeste!

| DAVID_6313 a răspuns:

Te referi la raymusic?

| iamthewildyouth a răspuns:

Du-te si intreaba-l pe Dumnezeulaughing

| norskline a răspuns:

Presupui bine. Daca a fost din nastere asa, si daca cineva l-a botezat in numele SFINTEI TREIMI, ajunge in Rai!
http://norskline.wordpress.com/

| Jerusalem a răspuns:

Presupunand ca exista rai si iad, intrebarea ta are un raspuns in predica lui Iisus de pe Muntele Fericirilor: "Fericiti cei saraci cu duhul, caci aceia vor mosteni imparatia cerurilor". Unde "saraci cu duhul" asta inseamna: fara putere de a judeca.