| Inferno a întrebat:

Presupunand ca exista Dumnezeu si ca ce spun eu aici este posibil.
Daca toata viata nu am face nimic. Nici-o fapta buna ,nici-o fapta rea. Am sta. Unde am ajunge?

16 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

Omul nu are cum sa nu faca fapte rele pacatul este in om, il are mostenit.

| morningstar a răspuns:

A ajunge in Rai sau Iad nu depinde de faptele bune facute pe Pamant. Singura conditie este credinta. Faptele bune le facem pentru a avea o rasplata in Cer, dar credinta este ceea ce conteaza pentru a fi mantuiti; faptele sunt in zadar daca nu exista credinta.

| harciog a răspuns:

"Corp nemiscat inseamna minte nemiscata". Cred ca absolutul va fi deschis tuturor pentru ca vom dobindi starea de non minte.Vom sta de vorba cu Doamne-doamne fara nici un efort.Tot ce ne impiedica este gindirea.

| trolololo a răspuns:

Pun pariu ca o sa zică cineva ca e păcat sa stai și ajungi în iad. Fii atent.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca nu faci o fapta buna, inseamna ca faci una rea, daca nu faci o fapta rea inseamna ca faci una buna happy

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nu este corectă ipoteza.
Mereu facem câte ceva.

| คlєxヅ a răspuns:

Daca am sta nici nu am bea apa nici nu am manca, nu am ajunge nicaieri.Sufletul nostru nu va pleca nicaieri si se va intampla ceva cu el si nu va mai exista.Doar corpul schelet cu viermi prin el si aia aia...
Daca nu facem fapte bune si nici fapte bune nu ajungem nicaieri daca nu facem astea.Inteleg ca tu zici nici o fapta buna nici una rea, dar om care sa nu faca ba o fapta rea nu exista. Dumnezeu exista.Viata ti-a fost data pentru a fi irosita. Daca Dumnezeu vede ca nu iti irosesti viata cu fapte bune si fapte rele nu te trimite nicaieri.Iti face doar sufletul sa nu mai existe.

| dannyella15 a răspuns:

E imposibil sa nu faci nimic intr-o viata intreaga.Fiindca esti om, gandesti. Si gandurile tale pot fi categorisite drept bune si rele.Desi, in fond, binele nu e decat absenta raului, si viceversa. Iar existenta raiului si a iadului nu reprezinta o certitudine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este lipsita de logica.Pentru a fi indeplinite conditiile puse presupune:fie sa nu existi fizic, fie sa nu fi avut habar de intelesul notiunilor de "bine" si "rau", in momentul in care ai formulat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ghiceste tu.ai dreptul la trei incercari.presupunand ca-ti voi raspunde.dar nu te baza pe asta.

| norskline a răspuns:

A sta in nelucrare e grav! deci cred ca in Iad!

http://norskline.wordpress.com/

| lovekiti a răspuns:

Daca creziin dumnezeu si ai frica de el si nu faci nimic probabil in rai dar daca nu faci nimic si nu crezi in el si nu iti e frica de el atunci in iad funda?

| Inferno explică (pentru lovekiti):

Si daca nici nu ai sti ca Dumnezeu exista. Daca nu ai gandi absolut deloc. Sa spunem ca ai fi retardat si nu ai putea gandi.

| lovekiti a răspuns (pentru Inferno):

Acest lucru depinde de voia lui Dumnezeu dupa mine cred ca o sa ajungi in iad daca nu ai facut nimic bun dar ai facut ceva rau si in rai daca nu ai facut nimic nici rau nici bun

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Inferno):

Ai fi ca animalele, nu ai avea suflet.