| Steregoi a întrebat:

Primul care a amestecat adevarul cu minciuna a fost Satan. Dumnezeu i-a respectat alegerea. Satan a continuat in acelasi fel cu epopeea lui Ghilgames si iarasi Dumnezeu i-a respectat alegerea. Totusi Dumnezeu avand un scop a hotarat sa inspire o carte numita Biblia care a inceput sa fie scrisa dupa ce a fost scrisa epopeea lui Ghilgames. Epopeea lui Ghilgames e doar o epopee. Biblia este o carte atotcuprinzatoare si care descrie evenimente care au avut loc inainte sa fie scrisa epopeea lui Ghilgames. Biblia intrece in maretie orice carte inclusiv epopeea lui Ghilgames pentru ca autorul Bibliei este Dumnezeu care e mai presus de orice. De dragul celor credinciosi Dumnezeu inca nu a distrus aceasta lume necredincioasa. Daca nu ar fi fost credinciosul Noe astazi specia umana nu ar mai fi existat. Daca ar fi fost 10 credinciosi, de dragul lor Dumnezeu nu ar fi distrus Sodoma si Gomora dar cum nu s-au gasit cei 10, Dumnezeu a distrus cele doua localitati. Totusi Dumnezeu are un timp fixat pentru a-si indeplini scopul maret si de a pune capat acestui sistem nelegiuit si plin de oameni necredinciosi. Daca nu ar fi existat oamenii credinciosi Dumnezeu ar fi distrus mai repede aceasta lume necredincioasa.

Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu spune un lucru asemanator ''Domnul nu intarzie in indeplinirea fagaduintelor sale, ci are o indelunga rabdare fiindca doreste ca nici unul sa nu piara ci toti sa vina la pocainta'' Dumnezeu ingaduie raul si il permite cu dorinta ca raul sa se pocaiasca, sa se intoarca la El, El iubeste orice om si nu vrea moartea nimanui. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

2 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Vere, iti mai trebuie niste minte. Pe vremea Epopeii lui Ghilgames, nu exista crestinism sau dumnezeul tau evreiesc. Au aparut cu mii de ani mai tarziu.

| Steregoi explică (pentru Mclaren12):

Am spus cum sta treaba cu argumentul tau invalid.

Întrebări recente