| Inferno a întrebat:

Probabilitatea ca divinitatea suprema sa fie cea crestina este 1/4300. Adica exista 0, 0002% sanse ca adevaratul Dumnezeu sa fie cel crestin.
Ce vreti mai mult?

27 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Dumnezeu nu se reveleaza prin calcule probabilistice, ci prin bunatate si prin schimbarea oamenilor care se apropie de el. De la tine, eu unul nu vreau nimic.

| Toluk19 a răspuns:

De asta diavolul va dulbura mintile ateilor, cu atitea zei!
In Biblia spune clar > Isaia cap 14 vers 13:14:15 < Diavolul vrea sa devina Dumnezeu! Acum iti dai seama de ce sint atitea religii! Si apropo eu am credinta, nu religie.

| RAY a răspuns:

Sansele ca din nimic sa apara un zeu si sa creze universul sunt zero, apropo dai sanse cam mari gandeste la milioanele de zeii inventati de om si nu uita ca fiecare are un zeu diferit chiar daca e acelasi

| WR104 a răspuns:

Religia nu se calculeaza, te faci de ras.
Numai bine.

| nesuferit a răspuns (pentru WR104):

Totul in univers se bazeaza pe probabilitati, copilasi bagate la fund ca te faci de ras

| WR104 a răspuns (pentru nesuferit):

Si treaba asta cu universele este destul de interesanta, de exemplu in universul tau eu sunt un copilasi in timp ce in universul meu tu esti doar un cocalar.
Numai bine

| Inferno explică (pentru WR104):

O vai, nu se calculeaza. O, ce pacat... pacat ca e si eronat, putem folosii probabilitatea pana si pentru a afla sansele ca o bila sa ricoseze la un unghi de 30 de grade de pe o masa fix intr-o gaura, si sa luam in calcul si vandtul si alte conditii, cum ar fi denivelarile mesei, iar tu spui ca aici, unde e formula de baza a probabilitatii pe care daca ai peste 14 ani trebuie sa o stii obligatoriu si anume p=nr de cazuri favorabile supra numarul de cazuri posibile.
De aici deduc ca ai mai putin de 14 ani.

| WR104 a răspuns:

Calculul tau poate fi adevarat doar daca cel care l-a facut a si studiat toate religiile.
Daca eu inventez o religie acum, ii dau un nume si atat, ea nu poate sa fie la fel de adevarata ca celelalte religii care dateaza de multe mii de ani.

| Inferno explică (pentru WR104):

"Calculul tau poate fi adevarat doar daca cel care l-a facut a si studiat toate religiile"
Asa e, aici ai dreptate, calculul meu e putin eronat, dar tot exista o probabilitate si in acest caz.
Deci sa spui ca probabilitatea nu se aplica aici e abernt.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu se aplica, clar, imi dai dreptate pentru ca stii ca e adevarat si totusi cauti orice motiv sa contrazici ce spune eu cand este atat de evident totul.
Nu stiu cine are 14 ani, poate am 14 ani dar e mai bien decat unu care are mai mult de 14 ani si gandeste ca unu de 14 ani.
Numai bine.

| Inferno explică (pentru WR104):

Ma rog, puteam sa mai iau in calcula anumite lucruri. Nu putem compara de exemplu crestinismul cu un trib din africa.
Dar prima parte e total gresita. Formul probabilitatii merge oriunde si oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de la tine nimic.nici nu am avea ce sa vrem.pentru noi e suficient.la cat e Dumnezeu de mare, crednta noastra e suficienta cat un bob de mustar.de ce ai vrea tu mai mult? hoitule?

| AlexeHellsing a răspuns:

Șansele ca tu să vorbești baliverne sunt de:
99, 999%
Recalculez:
100, 000%

| Inferno explică (pentru AlexeHellsing):

Unde gresesc.

| Inferno explică (pentru AlexeHellsing):

Unde gresesc?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Inferno):

Pe ce te bazezi în afirmarea acestor statistici?

| Inferno explică (pentru AlexeHellsing):

Pe formula probabilitatii clasice P= Nr. cazuri favorabile / Nr. cazuri posibile.
Avem toate datele nr. cazuri posibile este 4300 pentru ca existe 4300, iar numarul de cazuri favorabile este 1, pentru ca religia crestina este doar o singura religie din cele 4.300.
Deci probabilitatea este 1/4300. Am imparti si a iesit 0, 0002%.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Si faza cu Messi nu mai merge aici, la calculul probabilitatilor, nu? ..iti puteam da si alte sute de exemple..in fine

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Inferno):

Tu numeri păstăile fără să numeri fasolea din interior. Secte apar și în fiecare zi, unas are 10 oameni, alta are 100. Dacă vrei să calculezi religia devărată (ceea ce e imposibil) ai grijă și de date istorice, și de citate, și de oameni, poziții geografice, mișcări geografice, mai marii religiei, pilde, Biblie, chiar și de legende că unele sunt adevărate. Când vei calcula tu toate astea, chiar și mai multe, la 4300 de religii, și chiar mai multe să-mi spui.

| i86e2 a răspuns:

De fapt, șansele ca o ființă inteligentă să existe dintotdeauna (sau să apară spontan) sunt exact zero.

| BogdaneluluI a răspuns:

Daca exista, exista unul, pe care fiecare il percepe altfel, insa, este acelasi.

| TheTigerX a răspuns:

Sunt peste 200 mil de fotbalisti in toata lumea, asta inseamna ca sansele ca Messi sa ia Balonul de Aur sunt de 1 la 200.000.000+?
patetic.

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

Messi e un jucator mai bun, dar aici toate religiile sunt similare.
Atentie, vorbesc de religii, nu de culturi si traditii africane, pe acelea nu le iau in calcul.
Cum deosebesti o religie buna de una proasta?

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

Messi nu este identic cu alti jucatori asa cum sunt religiile intre ele.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Identitate intre religii?
IDÉNTIC, -Ă, identici, -ce, adj. Care coincide întru totul cu ceva sau cu cineva; la fel cu altceva sau cu altcineva; aidoma, întocmai. – Din fr. identique, lat. identicus.
ei, astazi am aflat ceva nou, crestinism=budism=iudaism=scientologie=...

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

Din punct de vedere logic toate sunt identice, nici una nu poate fi testata asa ca nu exista una mai buna decat alta.