| Inferno a întrebat:

Probabilitati....
Care e probabilitatea ca religia crestina sa fie cea corecta tinand cont de numarul mare de religii si de faptul ca toate au sanse egale sa fie corecte?

21 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Propui o disputa interminabila.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru mira):

De ce interminabila, raspunsul este unul foarte simplu. Probabilitate, sa spunem ca exista 100 de religii ( desi sunt mai multe ), sansa este de 1 % ca religia ta sa fie reala.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru mira):

Si ca o completare pentru ca vreau sa subliniez iar ca exista mai multe religii, daca ai face probabilitatea tutuor religilor, procentajul ar deveni si mai mic decat 1 %.

| Dandanache a răspuns:

Probabilitatea este variabila. Ea creste direct proportional cu apropierea culturala si ideologica a individului fata de religia crestina. Fundamentalistii pluseaza pe 100%.

| Croampa a răspuns:

Omule, esti incredibil, imi place cum gandesti.

| suffarstar a răspuns:

Probabilitatea= nr. cazuri favorabile|nr. cazuri posibile. Deci, pentru ca o religie sa fie corecta, trebuie sa fie logica, sa zica: "Uite domnule, religia noastra vede problema asta si problema asta, noi avem solutia." Religiile insa nu bazeaza pe o cunpostere psihologica ca sa poata veni cu o solutie la o anumita problema. Problemele la care ei se mandresc ca au solutii sunt simple speculatii. Nicio religie nu poate veni cu o solutie pentru ca nicio religie nu detine o cunoastere cel putin stiintifica.
0|99999999= 0

| 6684464 a răspuns:

Dar nu toate il au pe Isus.
Iar o parte din istoria din Israel este cam aceeasi cu Vechiul Testament.

Daca tu ai fi indian si ai face ce scrie in cartile cu Krishna sa faci crezi ca nu ai anjunge in Rai?
In fata Lui Dumnezeu inima conteaza, nu creierul. [mod figurat]
Daca Dumnezeu vede ca vrei sa indeplinesti vointa Creatorului te primeste, pentru ca El este Singurul, fie ca este Iehova/Krishna/Allah(poate)/Zeus/Tabaldak/Ometeotl/Zamolxis/Amon/etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

"nu toate il au pe Isus"... asa si? Religia ta nu il are pe Thor.

"In fata Lui Dumnezeu inima conteaza"... nu chiar. In fata zeului crestin conteaza credinta in el. Daca nu crezi in el si nu il accepti ca fiind miezul din fanta, indiferent daca ai fost o persoana buna sau nu, ajungi in iad.

"fie ca este Iehova/Krishna/Allah(poate)/Zeus/Tabaldak/Ometeotl/Zamolxis/Amon/etc."... si acum ai dat-o in penibil. Din cauza contrazicerilor dintre religii, afirmatia asta este extrem de gresita.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

"In fata zeului crestin conteaza credinta in el." exact, deci inima conteaza pentru ca nu-L vezi, nu-L auzi.
"si acum ai dat-o in penibil. Din cauza contrazicerilor dintre religii, afirmatia asta este extrem de gresita." Dar bravo ma, deci nici nu Creator in afara de Iehova nu vrea sa i se faca Voia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

"exact, deci inima conteaza pentru ca nu-L vezi, nu-L auzi."... WTF. Ok, sa zicem ca "inima" (aparent avem sensuri diferite). Ti se pare "inima" ca fiind o modalitate de judecata corecta? Ion care a facut numa nasoale ajunge in rai iar Vasile care a fost bun ajunge in iad. Asta numesti tu dreptate divina?

La punctul cu contrazicerile nu mi-ai raspuns.

"in afara de Iehova"... e clar, esti martor. Asta explica afirmatiile tale.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici un sens tot ce ai spus. E clar ca nu ai nici o idee ce inseamna "inima" in Biblie.
Am mentionat Iehova, adica Dumnezeu pentru ca de El stii cel mai bine si cu totii stim ca vrea sa i se faca Voia. Daca mentionam Krishna spuneai ca sunt martor al lui?hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Repet : ti se pare corecta acea metoda de judecata? Ti se pare corect ca Ion care a facut nasoale dar care a crezut in zeul tau sa ajunga in rai iar Vasile care a facut fapte bune dar nu a crezut in zeul tau sa ajunga in iad?

Poti raspunde cu DA sau NU.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o intrebare eronata, fara sens! Am ocolit-o pentru ca am crezut ca o sa mai citesti o data ce ai scris si poate iti dai seama ce intrebare tampita ai pus.
Cum poate cineva care crede in Dumnezeu sa faca "nasoale"?!
Dar DA in cazul al doilea. Pentru ca ori cat de om bun ai fi la 30 de ani, pana atunci trebuie sa fi spus o minciuna sau sa fi ascuns ceva fata de cineva sau sa te fi gandit la cat de bine ar fi sa ai banii lui nu stiu care, si daca nu crezi in Dumnezeu(Isus, mai ales) nu te poti pocai, e logic, deci asta inseamna ca nu ajungi curat in fata Lui Dumnezeu ceea ce inseamna ca nu te primeste si daca nu te primeste te ia dracul(manifestarea sa de razbunare impotriva Domnului).

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

"Este o intrebare eronata, fara sens!"... nu este eronata. Tu acum doar eviti sa raspunzi.

"Dar DA in cazul al doilea"... deci ti se pare ca e corect ca Vasile sa mearga in iad.

"pana atunci trebuie sa fi spus o minciuna sau sa"... e irelevant. Daca Ion comite 90 de pacate iar vasile doar unul (o minciuna mica), NU e corect ca Vasile sa mearga in iad iar Ion in rai indiferent de credinta pe care o are unul sau altul.

Din moment ce tu zici ca Ion ajunge in rai, asta denota clar ca zeul tau nu este unul cu adevarat drept.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Se pare ca nu stii de ce a venit Isus pe Pamant.
2. Se pare ca nu stii care este Voia Lui Dumnezeu.
Din 1. si 2. => tot raspunsul este eronat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Iar eviti sa raspunzi.

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru 6684464):

Si vin eu cu o complectare, adica punctul 3. Esti atat de incapabil sa formulezi un raspuns la o simpla intrebare incat creezi o disputa din bile, niste bile care mai de care mai colorate. Adica esti pe langa subiect si fiecare fraza nu are legatura cu cealalata. Dar nu esti la fel de incapabil pe cat esti de prajit.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus, partea asta :"Ti se pare corect ca Ion care a facut nasoale dar care a crezut in zeul tau sa ajunga in rai", este eronata. Un om care crede in Dumnezeu nu face "nasoale".
Dar ce sa mai... 1. si 2. la tine.

| Cliar a răspuns:

O sansa de 0, 001% este inca o sansa daca ai speranta. Pana la urma pe acest criteriu se bazeaza religia, speranta. Desigur privind rational speranta nu ajuta cu nimic si e pentru oameni slabi, tocmai de aceea a fost creata religia, ca sa tina oamenii in frau si sa le dea o speranta, chiar daca aceea este falsa. Oamenii avand speranta nu mai sunt nevoiti sa se teama pentru ziua de maine si sa se gandeasca la probleme viitorului, ei crezand ca cineva de sus, omnipotent ii vegheaza si protejeaza. Din acest motiv chiar daca prostul de ateu are dreptate, crestinul nu vrea sa renunte la speranta lui, fiindca nu vrea sa auda deloc, sub nici o forma, ca cineva nu are grija de el si totul e la intamplare si nu-l va ajuta vreo zeitate sau nu va urma ceva bun ( rai ) dupa ce moare. Dupa parerea mea ( fara ofense ) crestin/credincios = cel care nu accepta realitatea, ateu= cel care intr-un fel sau altul incearca sa-l ajute pe cel ce nu accepta realitatea, si sa-i arate adevarul.

| IvanMihai a răspuns:

Îngrijorător este că majoritatea oamenilor se duc în iad pentru că nu au ales religia corectă (sau mai bine zis pentru că nu s-au născut în religia corectă)! Așa se spune (că merg în iad), eu nu cred că ar trebui!
Dacă există vreo modalitate de a te mântui aceasta este prin fapte (nu prin credință/vorbe etc.)!
Nu cred să existe vreo modalitate de a calcula probabilitatea pentru calcula care este religia corectă.

Nu există nimic care să poarte eticheta "adevăr"; adevărul nu este un lucru pe care îl vei putea găsi într-o bună zi într-o cutie şi pe care, deschizând-o, să exclami uimit: "Fantastic! Am găsit adevărul!" Nu există o astfel de cutie.
Osho în Viaţa este aici şi acum

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Uff dude, you can do brain problems. But only my religion is true.