| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati ca aceeasi scriptura numita Biblia este textul a doua religii diferite, dar este interpretata atat de diferit in cele doua religii?

Care din intelesurile Bibliei credeti ca este mai corecta tinand cont de faptul ca Dumneze a inspirat Biblia rabinilor religiei mozaice si nu crestinilor care au preluat-o de la religia mozaica si au schimbat intelesul Bibliei?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E o dovada a felului in care evolueaza si se divizeaza religiile. Tot timpul apar unii oameni care interpreteaza altfel lucrurile, si se rup de religia pe care au avut-o inainte, si formeaza o secta noua sau o alta religie. Asta s-a intamplat si cu crestinismul dupa ce s-a rupt de iudaism. Uite cate sute de secte crestine au aparut peste tot. Musulmanii sunt si ei divizati in sunniti si siiti. E inevitabil sa nu se intample asa ceva cu o religie. E nevoie doar de timp.

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Da un exemplu! Din cate stiu eu nici o religie nu a schimbat biblia ci a scos din ea ce nu le conveneau... big grin

| Holiday a răspuns:

A inspirat pe naiba spiridusul pe rabini, si aia tot o poveste cu zane si balauri este, ca si continuarea ei facuta de astilalti.
Si atunci evident ca niciuna nu e mai "corecta". Sunt doar povesti si trebuie tratate ca atare.

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Ceea ce spui tu cu spiridusii este ceva adevarat pentru noi ateii!
Dar crestinii credinciosi traiesc cu capul intr-o alta lume, sí anume intr-una in care fanezia si imginarul bate realitatea, si eu acestora ma adresam, si anume "in limba" lor!
2 Pina a fi tratate normal aceste probleme, trebuie soase laturile din capul celor care cred, si astfel eu incerc sa le dovedesc ca ceea ce cred ei nu este decat o minciuna foarte evidenta pentru ca e cusuta cu franghie alba groasa ca sa se vada usor!
Si eu asta vreau sa fac, sa-i conving pe religiosi "in limba" lor ca sunt mintiti si prostiti de o societate care are nevoie de oi proaste si nu de oameni rationali, pe motivul ca este mult mai usor de manat catre abator o turma de oi proaste, astfel incat sa le iei blana si carnea, decat niste oameni rationali

| bibi518 a răspuns:

Nu exista o biblie mai corecta.Toate cele prezentate in biblie au fost transmise la inceput prin viu grai, deci pe parcurs au fost insemnat modificate.Iar mai apoi fiecare religie a selectat ceea ce credea ca este mai important, astfel o mare cantitate de informatii s-a pierdut.Nu exista nici o biblie care sa cuprinda intreaga viata a Mantuitorului si toate invataturile sale, si faptul ca informatiile au fost interpretate in mod diferit a facut o divizare si mai mare intre culte.
Fiecare om are o interpretare diferita in legatura cu textul bibliei, chiar si tu!
Nimeni nu poate stii exact ce s-a intamplat in acele vremuri pentru ca informatiile s-au pierdut pe parcurs, s-a selecta o mica parte din ele si pentru ca toti avem diferite interpretari, deci...eu te sfatuiesc sa mergi pe ceea ce crezi tu din ceea ce ai citit pana acum pentru ca nu vei gasi o biblie corecta, toate sunt incomplete. happy

| Dorugar explică (pentru bibi518):

Ma da ce bine te-au imbrobodit astia ca raspunzi exact ca la carte.
1 Afla te rog ca exista o biblie mai corecta decat cea a crestinilor, si anume biblia religiei mozaice, cea pe care crestinii au FURAT-O si se lauda azi ca este Biblia lor.
2 Biblia crestina NU este corecta din cauza ca este bazata pe minciuna, si anume prin rastalmacirea mincinoasa a textelor inspirate de Dumnezeu rabinilor religiei mozaice, asa ca daca vrei "biblia" corecta, atunci citeste Tanachul (denumirea originala a textului FURAT si numit ulterior Biblie) si daca citesti Tanachul incearca sa-l intelegi asa cum i-l inteleg iudeii, pentru ca ei au invatat interpretarea lasata de Duhul Sfant rabinilor care au scris-o ...si nu crestinilor care au FURAT-O!
Asta ca sa afli si tu adevarul despre Biblie!

| bibi518 a răspuns (pentru Dorugar):

Tot ceea ce am vrut sa spun este ca biblia nu este completa, ca textele sunt modificate pentru a fi pe placul bisericii. Nu m-a imbrobodit nimeni pentru ca eu nu cred in asa ceva, cu dumnezeu si cate de astea, ni s-au spus prea multe minciuni de mici ca sa mai pot crede in vreo religie, dar am sa citesc si biblia de care spui tu, mersii ca mi-ai spus, am aflat ceva nou.
Si repet, nu aveau cum sa ma imbrobodeasca pentru ca stiu ca biserica este in majoritatea cazurilor o escrocherie, asa ca mai bine nu cred in nimic.
in fine...inca o data iti multumesc pentru chestia aia cu Tanachul, am sa incerc sa o citesc pentru cultura mea generala happy Unde pot sa o gasesc, se gaseste si pe net?

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru bibi518):

Da se gaseste si pe net, dar Tanachul este exact originalul Vechiului Testament, deci nu este nicio diferenta majora in text, ci numai in interpretarea textului.
De ex pentru cresti legenda cu Adam si Eva si fructul oprit este nasterea pacatului si lucrarea diavolului, iar in interpretarea originala sarpele nu este Diavol ci un alt Prometeu care vrea sa dea lumina cunoasterii omenirii, si sarpele nu este Diavol pentru ca a spus adevarul, in plus de asta in religia originala nu exista Diavol si nici alta personificare a raului, nu este nici notiunea de pacat deci nici oamenii nu se nasc cu pacatul originar, pentru ca Adam si Eva au platit ei insisi greseala lor prin alungarea din Paradis.
Noroc ca astazi omenirea poate gusta din fructele paradisului in acele tari in care stiinta este baza progresului, In timp ce in tari ca Ro in care credinta a proasta este bagata in capul cpiilor inca din scoala ...aceste credinte sunt si vor fi cauzele Iadului din Ro.

| Dorugar explică (pentru Ionut1492):

Da intr-adevar, Tanachul este corupt si modificat chiar de crestinii care dupa ce l-au furat i-au schimbat nu numai numele in VT dar si intelesul, asa ca tu ai ca si carte de capatai ...marea carte a minciunii!
Nu te astepta ca Tanachul sa fie scris de cineva anume pentru ca el este cronica culturalo-istorica a poporului evreu de la inceputuri, fiind scris de Rabinii Marii Sinagogi, asa ca nu are nicio importanta numele acelor rabini.