| anonim_4396 a întrebat:

Puneti-va in situatia in care v-ati fi nascut intr-o familie de atei. Care ar fi fost vina voastra ca nu ati fost invatati sa credeti in Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu asta e vina lui că nu e învăţat să creadă, credinţa oricum nu se învaţă ea se obţine pe parcursul vieţii dacă o ceri de la Dumnezeu, ci vina este că aude despre Dumnezeu, dar nu îl interesează şi nu cercetează lucrurile care duc spre a-L găsi pe Dumnezeu!
În ziua de azi se aude Cuvântul Evangheliei oriunde, trebuie doar să ai urechi să îl asculţi şi pricepere să îl înţelegi.
Cu alte cuvinte, trebuie să te laşi modelat de Mâna Creatorului şi El va ştii cum să te facă să crezi!
Deci totul ţine de voinţa omului.

| MMihai a răspuns:

Cred că aici greșești.
Sunt familii mixte, unde bărbatul aparține de o religie și femeia de altă religie și copii vor fi lăsați ca adulți să
își aleagă singuri religia.
Acești copii evident, că nu vor primii cam nici o educație religioasă, în familie.
La școală se învață și religie.
Deci el, copilul, va fi îndobitocit la școală, cu o religie oarecare.
Cei care au făcut școala în regimul marxisto-leninist au fost educați „ științific", că nu există, nici un fel de Dumnezeu.
Credința sau necredința în Dumnezeu, nu este teribil de importantă, pentru modul cum va funcționa omul în societate.

Să analizăm ce au făcut 2 nenorociri umane care se pretind creștini.

1) Mizeria și nemernicul care a și ajuns președinte, Traian Băsescu.
Spitale închise și școli închise, salarii diminuate, pensii pe care le voia diminuate șamd.
Au crescut, în același timp, salariile, celor de la ICR, spre a fi mai mulți ponei roz cu svastici pe fund, și ceva „ urină cu chetamină ", și alte lucruri de „cultură tipică băsistă", care nu au nici o treabă cu cultura reală.
Au fost furați banii publici, pentru „terenuri de sport „în pantă" ", șamd.
Puțini atei sunt mai josnici decât T. B. și clica lui de nemernici.
Nemernicul se pretindea creștin.
2) Dan Ilie Ciobotea, actualul patriarhul Daniel.
Catedrala „ Prăbușirii / Mântuirii Neamului".
Clădirea respectivă este inutilă, dar biserica ortodoxă, nu îi ajută pe cei amărați.
Cred că există puțini atei mai mizerabili, decât mizeria Dan Ilie Ciobotea.
Ce mă interesează că aceste două gunoaie, pretind că ar crede în Dumnezeu.
La ce mă ajută, pe mine, ca cetățean, credința ăstora 2, în Dumnezeu?

| Inferno a răspuns:

Dar poti sa inveti despre Dumnezeu cand te maturizezi, singura diferenta este ca nu mai esti asa de receptiv ca atunci cand erai mic.

| anonim4565 a răspuns:

Nu e vina noastra dar daca auzim de El si nu il urmam ne facem vinovati.dar chiar daca nu auzim legea e scrisa in inimile noastre si constiinta ne va spune ce nu e bine ce facem.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Eu ma vad in situatia de a fi nascut intr-o familie de crestini. Care a fost vina mea ca am fost botezat? happy

| Saya a răspuns:

N-ai nevoie sa fi invatat de cineva doctrina supunerii, a pupatului in c*r al sefilor etc.
Asta ori il ai in tine( te nasti cu el) ori nu. De ce crezi ca satan inseamna in ebraica acuzator?

| RAY a răspuns:

Una e sa crezi in basme alta e sa gandesti rational

| Miauti a răspuns:

Nu cred ca e vorba unde esti nascut ci faptul ce vei alege cand vei fi cu capul pe umeri.

| DyNo a răspuns:

Eu sunt un liber cugetator in ciuda faptului ca m-am nascut intr-o familie de crestini-ortodixi, si am fost si eu crestin-ordodox. Acum sunt liber cugetator, iar parintii mei sunt si acum crestini-ortodixi.

| Silviuloan a răspuns:

Cum a facut Sf M Mc Varvara tatal ei era inchinatr la idol, iar aceasta a avut ambitia de a afla cine a creat tot... citeste viata Sfintei...

| vitbsk a răspuns:

Au fost mulţi Sfinţi care au crezut în Dumnezeu deşi părinţii lor erau atei sau idolatrii.
Citeşte şi viaţa sfintei muceniţe Iuliana.
Omul bun la un moment dat îl descoperă pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu vrea să piardă nici pe cei păcătoşi nici pe cei drepţi.

| GreenEyed a răspuns:

Asta e din pacate chestia. Daca ai crescut intr-o familie de atei si nu ai fost invatat nicio religie, nu e vina ta si nu e pacat.Dar crestin(sau alta religie) fiind, nu mai poti da inapoi, trebuie sa crezi.

| ddanaraluca a răspuns:

Parintiihappy
Parintii sunt datori sa ne vorbeasca despre bunatatea lui Dumnezeu, despre ceea ce face El pentru noi in fiecare zi.

| miriam18 a răspuns:

Intr-un fel nu este vina ta dar cu timpul iti faci prieteni si ii poti intreba pe ei cine este Dumnezeu