| SaveTheNature a întrebat:

Puteti ierta un musulman pentru ca este musulman?
Puteti ierta un iudeu, pentru ca este iudeu?
Puteti ierta un budist pentru ca este budist?
Puteti ierta un advenstist, penticostal, evanghelist?
II puteti ierta, ca raman in religia lor si nu vin in religia voastra? saiu i-ati bate? le-ati da foc? Daca nu? de ce nu?
Oare Dumnezeu ii va arunca in iad pentru ca nu se transfera in alta religie?

18 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

Intrebarea asta arata cat de ingust gandesc unii crestini. Tu de ce nu te faci budist? N-o sa atingi nirvana daca nu. Tu le-ai da foc, mai Torquemada junior? Inseamna ca esti un adevarat crestin!

| SaveTheNature explică (pentru NuDauFunda):

Ai inteles sesul intrebarii mele? Eu nu cred in nici o religie!
Cred in religia care imi spune sa imi iubesc aproapele si pe Dumnezeu
Cred in religia iertarii.Cea care nu arata spre ceilalti cu degetul.Pentru ca eu cred ca Dumnezeu este prea bun sa judece oamenii dupa religie! Eu sunt in cautarea adevarului! Si sper ca Dumnezeu o sa ma lumineze sa gasesc adevarul!

| NuDauFunda a răspuns (pentru SaveTheNature):

Permite-mi sa te citez : "Eu nu cred in nici o religie! Cred in religia care imi spune sa imi iubesc aproapele si pe Dumnezeu"
EPIC!

| SaveTheNature explică (pentru NuDauFunda):

Scuze dar nu pot crede nici in vaci, nici in elefanti si nici in copaci.

| NuDauFunda a răspuns (pentru SaveTheNature):

Adica? Te-am acuzat eu de asa ceva? Nu inteleg legatura...

| SaveTheNature explică (pentru NuDauFunda):

Ai spsu EPIC.Te-ai referit la faptul ca tot ce cred eu e corect.(specific unui crestin indoctrinat) cred ca asta vrei sa spui.Ca tot in gradina mea privesc.
Ceea ce vrea sa spun e ca nu pot spune care e religia corecta, nici nu stiu daca exista asa ceva.Dar 2 lucrui imi sunt clare. Dumnezeu exista, indiferent cum il numesc unii sau altii.
Si iubire fata de aproapele.
Nu voi condamna niciodata pe nimeni pentru o religie sau alta.

| NuDauFunda a răspuns (pentru SaveTheNature):

In alta ordine de idei, se pare ca am apreciat eronat intrebarea ta, intelesesem ca esti impotriva altor religii. In privinta asta am gresit, mea culpa.

| NuDauFunda a răspuns (pentru SaveTheNature):

A, nu. Am spus 'epic' pentru ca in prima fraza ai facut o afirmatie pe care ai contrazis-o intr-a doua.
Ma bucur ca nu condamni alte religii si confesiuni. Totusi observ ca pe atei nu prea ii inghiti laughing

| SaveTheNature explică (pentru NuDauFunda):

Pai nu.Stii de ce? Pentru ca e nedrept sa crezi ca universul asta a aparut pur si simplu.Si ca nici pe noi nu ne-a creat nimeni! Si astfel facem ce dorim!
Lucrurile intamplate pe pamant dealungul istoriei, miracolele.Credinta toate acestea nu au aparut pur si simplu.Am fi nebuni sa spunem asta! Si in plus este evident ca atunci cand lumea se iubeste,totul e pace si bine!big grin
Si iti mai spun ceva-eu am fost bolnav, m-am vindecat, doctorii nu mi-au putut face nimic.dar Dumnezeu m-a vindecat!

| NuDauFunda a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai uite ca eu cred in big bang, mai ales de cand am vazut o demonstratie bine pusa la punct despre cum ceva nematerial (forte cuantice) poate crea ceva material. Cat despre existenta omului, aici sunt 100% convins ca evolutionismul e raspunsul. Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea el, asa ca eu aleg calea rationala in defavoarea celei spirituale. Call me nuts.

| costis a răspuns:

Nu am de ce sa iert un budist, ca nu mi-a facut nici un rau mie. In ce priveste musulmanii, daca citesti istoria Serbiei, a Bulgariei, a Georgiei, ei au cam mult de iertat, insa multe sunt ingropate, suferintele au fost ale altor generatii.

| Alex a răspuns:

Dar tu poti sa ierti un wiccan, druid?

| Alinaga a răspuns:

Nu condamn pe nimeni din alta religie ca nu cunoaste religia crestina. daca s-a nascut musulman a crescut musulman asa va muri.cum ar fi sa ma condamne cineva ca m-am nascut romanca si acum nu sunt chinezoaica sau ca am trait in Romania si nu vorbesc limba turca.e cam aceeasi chestie sau cel putin eu asa vad lucrurile.crezi in ceea ce esti invatat sa crezi in ceea ce vezi in si auzi in jur.asa cum un copil de cand se naste aude vorbindu se romana el va vorbi romana indiferentcenationalitate a re de fapt acel copil.stie ce aude ca toti oamenii si crezi in religia despre care auzi mai multe lucruri.chiar astept raspunsul tau sa ma contrazici daca nu e asa si poate sa-mi dai si un exemplu sau argument ceva.

| Fishhh a răspuns:

Zici de iertat de parca au gresit cu ceva. Oamenii sunt egali si diferiti.Ai libera alegere sa crezi in cine si in ce vrei, nu o sa ajungi in nici un iad.Cat timp iti traiesti viata cu bun simt fara sa deranjezi pe cei din jur faci bine ce faci indiferent de religie, rasa, sex etc.

| Fishhh a răspuns:

As mai putea sa adaug ceva, nu pot ierta pe cei care sustin cu tarie ca fac parte dintr-o religie sau chiar daca sunt atei si iti spun ca doar a lor e singura alegere buna bineinteles ei sustinand propria lor religie fara nici macar cel mai mic argument sau motiv ci doar pentru ca asa li s-a spus ca este bine...

| noktambul a răspuns:

Dar cine spune ca acela care impartaseste alta credinta va fi aruncat in iad?! Pai, ca exemplu, iadul mulsumanului nu este acelasi cu iadul crestinului, deci crestinul nu are cum sa ajunga acolo daca nu impartaseste credinta mulsumanului. Ai priceput? Asta-i una la mana. Doi: nimeni nu poate fi obligat sa creada in ceva ce el nu vrea sa creada. Si atunci de ce sa-l iert? Pentru ca crede in altceva decat in ce cred eu? Ce vina are? Si, oare, in mintea celuilalt (a mulsumanului de ex) eu nu sunt vinovat ca nu cred in ceea ce el nu crede? Cine pe cine trimite in iadul cui? Si cine pe cine iarta si pentru ce?

| SaveTheNature explică (pentru noktambul):

Corect! De asta zic! Cand un preot imi va spune ca Dumnezeu judeca oamenii dupa fapte nu dupa dogme,atunci il voi considera preot! Daca chiar Dumnezeu ne invata sa iertam. Oare el nu-i iarta pe cei care gresec, ca s-au nascut in alta religie si asa ii invata capii lor? Pana la urma cine stabileste religia corectaBiblia, Coranul? Isus? Mohamed? Eo asa mare incalceala incat as fi netrebnic sa spun ca religia mea este cea corecta!

| StefaniaRu a răspuns:

Nu i-asi bate pentru ca asa au fost dati...si Dumnezeu nu ii va arunca in iad pentru ca dumnezeu nu arunca oamenii bun in iad ci pe cei ce fac rau. Dumnezeu ne iubeste! Sa nu uiti asa!