| RAY a întrebat:

Religia este foarte puternica in Romania si nu numai peste tot in lume,o data biserica avea control absolut,traim atunci intr-o lume perfecta?

Nu inteleg de ce unii spun ca lumea se duce spre o prapastie cand in evul mediu se petreceau multe lucruri negative si da biserica e la putere. Azi majoritatea sunt crestini, biserica tot are multe de spus in orice societate, si cica lumea se prabuseste. De ce?

Se vorbeste de pedofilie dar se uita de preoti pedofili.

Chiar nu vedeti ca lumea se indreapta spre prapastie?

17 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Revolutia tehnologica globala catalizata de cresterea demografica globala. Cresterea demografica globala va innabusi efectele revolutiei tehnologice. Prin revolutie se doreste scaderea demografica sau controlul acestei cresteri prin preluarea de catre roboti a fortei de munca umane. Oameni jumate calculator jumate om. Cand vede omul cum si-o trag aia in filmele xxx pentru adulti se apuca de facut copii in timp ce medicii nu pot tine pasul cu avorturile.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Omule daca atata de rea e tehnologia de ce va folositi de ia?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Tehnologia nu e rea ci revolutia tehnologica.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Nu tehnologia e rea si prosti care au parte de ia,iar in ro sa daramat caruta de prosti, intelegi ideea, vezi pe crestinul de superior imi da un link cu un copil facut pentru alocatie care ma injura si da tehnologia, exprimarea libera nu inseamna a jigni, a injura dar pentru un popor din epoca de piatra asta inseamna

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Catedrala mantuirii neamului sau eliberarii de viata in carne si oase. rolling on the floor Parca numai catolicii au catedrale in timp ce ortodocsii biserici. Cand se spune despre cineva ca "s-a mantuit" de fapt a murit. Catedrala mortii neamului?

| RAY explică (pentru Steregoi):

Eu am fost doar de cateva ori obligat de scoala, lucru bun e ca nasi chiar se intereseaza de copii cand sunt mari

| Superior a răspuns:

Https://youtu.be/lZD8IOZCVBk?t=203
scuze am gasit random; d

| RAY explică (pentru Superior):

Ce legatura are intrebarea mea cu un oltean batut de taicasu de mic sau nu stiai asta? pai poti afla ca tatal lui il batea si il viola cand era mic iar masa era sac de box, asa ca amandoi sau mutat in alta gazda si da sa nu uitam mai crestine cum poti da asemenea exemplu de om, azi e duminica crestine, asa sarbatoresti tu sabatul prin jigniri

| iurii75 a răspuns:

De unde "lume perfectă" dacă bisericile predau porunci și tradiții omenești ca doctrine.
Tit 1:16 Ei declară public că îl cunosc pe Dumnezeu, dar îl reneagă prin lucrările lor, fiindcă sunt dezgustători și neascultători și nu sunt potriviți pentru nicio lucrare bună

| RAY explică (pentru iurii75):

Ai dreptate martori nu erau la putere, nu, erau alti fanatici teisti la putere

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

N-au pretins nici nu vor pretinde putere. Sunt alții pretinși credincioși și alții ateiști.
Acelaș rezultat în ambele cazuri (cu mici diferențe)

| Mclaren12 a răspuns:

Eu cred ca crestinii cred ca lumea se duce spre prapastie pentru ca asta le-a bagat media in cap sa creada. Scuipi vreo 2 citate din biblie si un scenariu SF pe care il poti interpreta din ele si gata, ai spalat pe creier o tara de indoctrinati.

| EcceHomo a răspuns (pentru Mclaren12):

Media l-ar putea cita pe Pleşu, de exemplu:"Dacă îţi acorzi un cât de mic răgaz, dacă arunci, de jur împrejur, o privire odihnită, curioasă şi nepătimaşă, vei găsi destule argumente să te bucuri. Lucrurile (încă) funcţionează. Şarpanta lumii (încă) ţine. Mai există încă oameni întregi, tradiţii vii, întâlniri miraculoase. Trăim într-un sos toxic, dar el conţine încă mirodenii subtile, cu efect anesteziant. Marele animal cosmic nu pare încă să ia în serios agitaţia noastră propagandistică, spaimele noastre apocaliptice. Se poate trăi. Se poate trăi bine. Se poate (încă) trăi frumos."

Crezi că aşa omenirea şi-ar găsi drumul, rațiunea de a trăi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru EcceHomo):

"Crezi că aşa omenirea şi-ar găsi drumul, rațiunea de a trăi?"
Adica sa o tina ca pana acum? N-as zice. Faza este ca sistemul evreiesc actual se duce in jos. Tot mai multa lume se satura de ei. Asta va conduce in viitor la schimbari semnificative.

| EcceHomo a răspuns (pentru Mclaren12):

"Eu cred ca crestinii cred ca lumea se duce spre prapastie pentru ca asta le-a bagat media in cap sa creada.
Adica sa o tina ca pana acum?"

Nu să o țină ca până acum,adică să creadă tot ce i se spune, ci, dimpotrivă, să deschidă ochii şi să vadă că lucrurile pot funcționa dacă vrei să funcționeze.
Eu cred, sper că oamenii se vor trezi.happy

| Mircea08 a răspuns:

Vedeeeeem! Asa este, lumea se duce inspre prapastie si asta deoarece a ales gresit educatia (invatatorul si invatatura). Religiile crestine nu au invatatura crestina, ci au ca invatatura o dogma religioasa diferita de cea crestina, dar si asa nimeni nu respecta acea dogma, si asta pentru ca nu se respecta versetele cu privire la eliminarea din biserica a celor care traiesc dupa invatatura satanei. Degeaba criticati invatatura lui Iisus, bazandu-va pe comportamentul unor oameni care spun ca sunt crestini dar de fapt nu au nici o treaba cu crestinismul. Iisus ne invata sa fim oameni normali, sa traim normal. O sa mai scriu o data ce inseamna sa traiesti normal. A trai noermal este a avea in felul tau de a fi urmatoarele virtuti :
"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."

(Extrase din Evanghelie)
Anormal este :
" mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"

( Extrase din Evanghelie)
Lumea se prabuseste pentru ca a ales sa traiasca in mare masura anormal - nu Dumnezeu i-a obligat, si nici preotii sau alti conducatori de biserici, ei au ales!

| benny7 a răspuns:

Da vedem!-Lumea, pe marginea prăpastiei!
Nimeni nu o dorește şi nimeni nu o poate opri...