| Meme10Memu a întrebat:

Roverul Perseverance a început oficial căutarea de semne de viață pe planeta Marte.

Garantez cu Biblia ca nu va gasi semne de viata pe planeta Marte.

Voi ce puteti spune?

https://www.descopera.ro/......neta-marte

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu garanta cu Biblia. Dacă Biblia nu zice nimic, nu înseamnă că așa este. Dacă nu zice nimic de alte planete cu viata, nu înseamnă că infirma asta. La fel cum dacă eu nu zic ca soția mea are fire de par cărunt, nu înseamnă că nu are happy.
E greșit sa vorbești tu acolo unde Biblia tace.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Psalmul 115:15, 16:"15. Să fiți binecuvântați de Iehova,
Făuritorul cerului și al pământului!
16 Cerurile sunt ale lui Iehova,
dar pământul l-a dat oamenilor."

Geneza 1:1:"La început Dumnezeu a creat cerurile și pământul."

Te poti apuca sa citesti si intrebarile si raspunsurile lui Steregoi de mai jos. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citatul dat nu exclude posibilitatea existentei altor civilizații. Pamintul e al oamenilor, cerul al lui Iehova, alte planete pot fi ale altor civilizații. Cel poate sa ramina a lui Iehova.

| Eisenheim a răspuns:

Daca bine imi amintesc in biblie nu scrie nimeni nu va scoate sau va adauga ceva, ci scrie,chiar in biblie: cine va scoate sau va adauga ceva va fi pedepsit... Deci e cat se poate de posibil ca multe texte sa lipseasca, prin urmare se explica neconcordanta dintee textele prezentate in aceasta carte, prin urmare, cu tot respectul, nu poti garanta ceva cu un lucru incomplet

| Meme10Memu explică (pentru Eisenheim):

Tema biblica sau imaginea de ansamblu a tabloului biblic arata ca nu exista viata pe alte planete decat planeta pamant.

Adaugarile sau scoaterile din Biblie se pot identifica usor.

| Eisenheim a răspuns (pentru Meme10Memu):

De acord cu afirmatia ta despre tema biblica,totusi universul fiind infinit,sa ne gandim putin,de ce ar trebui sau cu ce ne-ar ajuta sa stim ca la un triliard de ani lumina ar exista o planeta cu viata pe ea? Cat despre adaugirile sau scoaterile de texte din biblie ar putea fi identificate, nu tocmai usor dar cu intelepciunea lui dumnezeu, Iehova cum il numiti voi, ar putea probabil sesiza, dar cine l-ar crede pe cel care le-ar identifica?

| Meme10Memu explică (pentru Eisenheim):

"cu ce ne-ar ajuta sa stim ca la un triliard de ani lumina ar exista o planeta cu viata pe ea?" - cu nimic nu ne-ar ajuta si de aceea in Biblie nu scrie nicaieri ca nu exista nici o alta planeta cu viata in univers in afara de planeta Pamant DAR putem deduce sau intui acest lucru pe baza mesajului ( temei biblice ) din Biblie.

"dar cine l-ar crede pe cel care le-ar identifica?" - exista oameni care cred si au credinta adevarata conforma cu realitatile vazute si nevazute.
Iehova Dumnezeu iubeste pe astfel de oameni si doar acestia vor supravietui marelui necaz care e foarte aproape sau vor fi readusi la viata in paradisul care va fi pe aceasta planeta Pamant dupa Armaghedon. Acestia vor avea posibilitatea sa traiasca vesnic tineri si fericiti pe aceasta planeta Pamant si in conditii paradisiace.
Cat despre marea majoritate de oameni care nu cred vor pieri pentru totdeauna fara sa mai traiasca undeva.