anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

S-a discutat de mai multe ori pe site despre fericire. Daca exista, daca nu cumva este numai o iluzie ş.a. Nu prea s-a ajuns la o concluzie. Cei mai multi inclinau sa creada ca nu exista, ca sunt doar momente de bucurie sau multumire pe care le avem numai uneori, cand realizam sau obtinem ceva ce ne-am dorit. Navigand insa pe Wikipedia, am dat intamplator peste un personaj pe nume Dan Ilie (sau cam asa ceva) caruia i se spune si Prea Fericitul Daniel. Si mi-am zis: Ba, uite ca exista cineva care nu numai ca e fericit, dar este chiar prea fericit. Nu prea inteleg eu cum ar fi asta. Eu stiam ca tot ce e prea mult strica, dar, in fine, asa scrie. Puteti verifica si voi. Acum, nu spune daca starea asta de fericire o are din 2007 incoace sau e o stare care dateaza de pe vremea cand se intelegea bine cu Securitatea. Si daca nu spune, n-am de unde sa stiu nici eu. Dar sa lasam asta. As vrea sa stiu si eu care este situatia cu acest om. Cum de e el fericit? Si nu numai fericit, dar fericit prea? Din descrierea pe care o dau evangheliile, rezulta ca nici Iisus nu a fost fericit. El nu avea nici locuinta. A spus ca vulpile au vizuini, iar el nu are nici unde isi odihni capul. Ca sa nu mai vorbim de batjocurile si tortura la care a fost supus. Deci, poate sa ma lamureasca cineva cum e cu prea-fericirea respectiva?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri: