| mrjohanys a întrebat:

Sa faci sex inainte de casatorie e pacat, DA sau NU? va rog sa explicati de ce DA sau de ce NU

33 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Da e pacat inainte pentru ca spurci patul conjugal. sexul a fost creat ca un mod prin care neamul omenesc se inmulteste. motivul pentru care faci ex nu trebuie sa fie placerea! ci procreerea. din cauza asta

| Woodenpints91 a răspuns:

Păi dacă nu înainte de căsătorie, atunci când?

| Raquella a răspuns:

Pentru ca sexul este admis doar in cadrul casatoriei.

| mrjohanys explică (pentru Raquella):

Ai ceva dovezi?

| Raquella a răspuns (pentru mrjohanys):

Este scris in Biblie, dar eu am invatat la scoala duminicala.

| mrjohanys explică (pentru Raquella):

Poti sa-mi spui mai exact unde in biblie (capitola, verset)?

| Allrc24 a răspuns (pentru Raquella):

Esti catolica?

| Raquella a răspuns (pentru mrjohanys):

Apocalipsa 21:8,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

| Raquella a răspuns (pentru Allrc24):

Nu, protestanta. Dar, tu?

| Esperança a răspuns (pentru mrjohanys):

Evrei 13:4 Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari.

| mrjohanys explică (pentru Raquella):

Eu nu te-am intrebat ca ce "premiu" primesc pentru pacatele mele, doar am vrut sa stiu unde scrie ca e pacat sa faci sex inainte de casatorie

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Raquella):

Pocaitii nu traiesc tot in secolul XXI, ca si noi, muritorii "de rand"?
Tu ai invatat asta la scoala Emei, nu la cea de duminica!
S-au inventat prezervativele, anticonceptionalele, tocmai ca sa ne putem bucura de micile placeri ale vietii. Placeri care, trebuie sa recunosti, sunt din ce in ce mai putine.
Daca mama ta refuza sa evolueze, poate ca, macar tu, o alta generatie, ar trebui s-o faci.

| Raquella a răspuns (pentru mrjohanys):

Ca toate celelalte forme de imoralitate sexuală, relaţiile sexuale dinainte de căsătorie / premaritale sunt condamnate în mod repetat în Sfânta Scriptură (Faptele Apostolilor 15:20; Romani 1:29; 1 Corinteni 5:1; 6:13, 18; 7:2; 10:8; 2 Corinteni 12:21; Galateni 5:19; Efeseni 5:3; Coloseni 3:5; 1 Tesaloniceni 4:3; Iuda 7). Biblia promovează abstinenţa sexuală înainte de căsătorie. Relaţiile intime dinaintea căsătoriei sunt la fel de greşite ca şi adulterul sau alte forme de imoralitate sexuală, întrucât toate acestea implică relaţii sexuale între persoane care nu sunt căsătorite. Relaţiile sexuale între un bărbat şi soţia sa reprezintă singura formă de relaţii sexuale permisă de Dumnezeu (Evrei 13:4).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Fa sex virtual pe net, ca Taica nu prevede pedepse pentru de-astea rolling on the floor rolling on the floor

| Raquella a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma intreb ce educatie o sa le oferi copiilor tai?

| Allrc24 a răspuns (pentru Raquella):

Ortodox

| Raquella a răspuns (pentru Allrc24):

Observ ca esti foarte credincios, ma bucur ca mai exista tineri minunati!

| Alinaga a răspuns (pentru Raquella):

Intrebare retorica.destrabalare cam asta o sa ii invete pe copii ei/lui

| Allrc24 a răspuns (pentru Raquella):

e datoria noastra de crestini sa propavaduim evanghelia. e porunca lui Dumenzeu.

Unul dintre ei, învăţător de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a întrebat: Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege? El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este marea şi întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei 22:35-40)

Iisus a răspuns şi i-a zis: Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi Cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi, şi vom veni la el şi vom face locaş la el. (Sfânta Evanghelie după Ioan 14:23)

| Raquella a răspuns (pentru Allrc24):

Asa este, unii nu inteleg ca noi crestinii, din dragoste pentru ei, le tot propovaduim Evanghelia.Pacat.

| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar trebui desfiintate complet relatiile astea sexuale. Pana cand sa ne mai tot terfelim in activitati de-astea animalice? Avem cestiuni mai arzatoare: campurile cuantice, misterele quasarilor, teoria stringurilor...Despre inmultire? Vorba lui Inferno, suntem destui. Sa inventam ceva care sa ne tina in viata pe astia care suntem, si gata! Pace si fericire!

| beaa a răspuns:

Da, este pacat si te rog sa citesti Efeseni 5:5 acolo vei gasi raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia promovează abstinenţa sexuală înainte de căsătorie. Relaţiile intime dinaintea căsătoriei sunt la fel de greşite ca şi adulterul sau alte forme de imoralitate sexuală, întrucât toate acestea implică relaţii sexuale între persoane care nu sunt căsătorite. Relaţiile sexuale între un bărbat şi soţia sa reprezintă singura formă de relaţii sexuale permisă de Dumnezeu.

Relaţiile sexuale dinaintea căsătoriei au devenit foarte obişnuite din mai multe motive. Mult prea adesea oamenii se concentrează pe aspectul "recreativ" al relaţiilor sexuale fără a-şi da seama de aspectul "re-creativ". Sigur, relaţiile sexuale sunt plăcute. Dumnezeu le-a conceput să fie aşa. El doreşte că soţul şi soţia să se bucure de relaţii sexuale, dar numai în cadrul căsătoriei. Cu toate acestea, scopul primordial al relaţiilor sexuale nu este plăcerea, ci mai degrabă reproducerea. Dumnezeu nu interzice relaţiile sexuale dinaintea căsătoriei pentru a ne răpi plăcerea, ci pentru a ne proteja de sarcini nedorite şi a evita naşterea unor copii nedoriţi de părinţii lor sau pentru a proteja părinţi care nu sunt pregătiţi pentru a avea copii. Imaginează-ţi cât de mult bine ar aduce lumii de astăzi dacă modalitatea în care Dumnezeu vede relaţiile sexuale ar fi respectată: mult mai puţine boli transmise pe cale sexuală, mai puţine mame necăsătorite, mai puţine sarcini nedorite, mai puţine avorturi etc. Abstinenţa este singura modalitate dată de Dumnezeu care trebuie practicată în ceea ce priveşte relaţiile sexuale dinaintea căsătoriei. Abstinenţa salvează vieţi, protejează copiii, oferă relaţii sexuale cu valoare adecvată, şi cel mai important, Îl onorează pe Dumnezeu. Asa ca parerile sunt impartite depinde de care parte te situezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un articol care cu siguranta te va ajuta.http://www.ortodoxia.md/......ostei-tale

| rutanklan a răspuns:

E foarte gresit sa crezi ca mai faci sex dupa casatorie happy.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sexul inainte de casatorie conform vechiului testament e pacat de moarte, dupa mine a ebsurd sa crezi asta din contra sa ai cat mai multi partenerii sa ai de unde alege nu unul dupa 2 luni bagi divortul sau isi face copii si isi distruge viata pentru ce? pentru un pacat dintr-o carte primitiva

ps cine doreste sa afle cei teoria evolutiei
http://teoria-evolutionista.blogspot.com/

| iKronstadt a răspuns:

Este păcat să faci sex doar înaintea divorțului big grin Și, nici atunci nu sunt sigur că ar fi păcatwinking

| MasterYoda a răspuns:

E pacat sa nu faci!

| Hash001 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu. Adica Dumnezeu iti lasa aceasta posibilitate, e aceeasi discutie ca masturbarea.

| RetardedRacoons a răspuns:

E pacat sa nu faci. Adica daca nu vrea sa se ****-n cur si ramai legat de ea, pai sa nu-ti dai cu crucifixu-n **** atunci?

| Danielcristian a răspuns:

Clar ca e pacat, calci porunca a 7. exod 20 cele 10 porunci.

| ForeverAloneDUDE a răspuns:

Din partea mea poti sa faci sex de cate ori vrei.Toata lumea face sex inainte de casatorie.Nu vad ce problema este?
Problem bible fags?