| Calinizvoru a întrebat:

Sa va spun teoria mea despre Dumnezeu.Am scris Dumnezeu cu d mare pentru ca eu acum stiu ca el exista si chiar exista,fiti linistiti si nu-i ascultati pe atei si oamenii de stiinta pentru ca ei l-au ucis pe Dumnezeu. Dumnezeu e chiar aici,e pamantul,e soarele,e omul,e totul,tot ce este si da viata nu poate fi lipsit de Dumnezeu,dumnezeu e viata,e adevar si nu poate fi cunoscut,adevarul nu poate fi cunoscut pentru ca adevarul este pur si simplu. Oamenii de stiinta prin faptul ca au inceput sa cerceteze natura l-au ucis pe Dumnezeu si l-au trimis in ceruri departe, acolo unde el nu poate fi ucis cu stiinta, acolo unde el exista.Pamantul e Dumnezeu,dar oamenii de stiinta cum n-au crezut in Dumnezeu au dat nume unei parti din Dumnezeu pamant,iar unui lucru daca ii dai nume acel lucru exista in minte,pamantul exista cu totii stiu asta,Dumnezeu insa nu exista,dumnezeu e lipsa cunoasterii,el e cerul care da ploaie,ninsoare,oamenii de stiinta au distrus creatorul si l-au numit cer, i-au dat nume si prin asta ei au distrus lipsa cunoasterii, l-au ucis pe dumnezeu.Voi ce credeti?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cred că e taman invers. Dumnezeu nu există și că tot ceea ce avem și vedem, este creat din energia generată de atomi.Atomi=ADN/ADN=viață.Până și apa are ADN, deci și apa e vie, nici de cum nu au picat toate gata făcut din cer.S-au creat singure.De asemena prin puterea gândului nostru fiecare din noi putem să schimbăm tot din jurul nostru.Nu e la voia unui așa zis dumnezeu ceea ce ni se întâmplă, percepem și simțim, ci e la discreția și voia noastră exclusiv.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Ps
Nota 10 pentru postare.Mi-a plăcut să zicem așa, interpretarea epică de gen articol de ziar happy.

| Darkmagic a răspuns:

Ai scris cu D mare pentru ca asa este corect gramatical, grasule.
Cu d mic il scriu ateii si prostii, ambele categorii, din lipsa stiintei aleia care "l-a omorat pe Dumnezeu".
Tu de care esti...ca ti-a scapat de trei ori cu d d'ala mic. big grin
In rest, postarea e magnifica, Brown a scris "Origin" dupa ea.
Trebuie sa raspund si la intrebarea "Voi ce credeti?"
Credem ca esti smecher, daca l-ai explicat tu si pe Dumnezeul cu D mare, si pe cel cu d mic, ...mai mic. big grin

| DeyCj a răspuns (pentru Darkmagic):

A scrie Dumnezeu cu „d" mic înseamnă o notă de ironie intenționat scris așa și sau dispreț, ca răspuns ideologic la ceea ce înseamnă creștinismul, creștinism în care 99% din cei ce cred îl el au fost învățați să creadă(și eu am fost învățat să cred în asta, dar ulterior, studiind și aprofundând doxa cea dreaptă(a se citii secta ortodoxă), și alte secte creștine similare, mi-am dat seama că nu am făcut o alegere bună) astfel au ajuns să îl perceapă eronat ca pe ceva pozitiv, chiar dacă real nu prea este. Până și în cartea aia cea preaslăvită de ei nu prea e nimic pozitiv, ba din contră, e plină de ură, instigare la violență și amenințări asupra ființei umane, de către un anume zeu(mai mult ca sigur inventat și scris acolo intenționat) despre care nu există dovezi cum că există; la fel nici acea carte cică sfântă nu există dovezi clare cum că ar reprezenta cuvântul unei divinități; Paradoxal toți cred în cele scrise acolo și o percep ca pe ceva pozitiv, chiar dacă la lecturarea ei pare a fi cuvântul nedovedit al unei cică divinități malefice.Rațional vorbind nu are cum să fie ceva pozitiv din momentul în care adresează amenințări ființei umane.Dar cum fiecare om are rațiunea lui, au ieșit besericile, popii, și slugarnicii lor-credincioșii.

| Darkmagic a răspuns (pentru DeyCj):

Nu crezi ca aperi o cauza pierduta?
M-am gandit cateva minute daca sa-ti raspund sau nu, tu fiind unul dintre userii inteligenti din aceasta cloaca...
Inteleg "nota de ironie" sau "dispretul" cu care ii scuzi pe atei, dar oare sunt ele valabile in cazul personajelor de basm? (caci asta trebuie sa fie Dumnezeu pentru un ateu!)
Daca mie nu-mi plac Fat-Frumos, Sfanta Vineri sau Allah, (tot personaje literare din acelasi registru cu Dumnezeu), par analfabet daca scriu "fat-frumos" sau "allah", sau reiese cumva ca ma "razbun" intr-un sens minimalist? big grin
Nici mie nu-mi place Ziua Internationala a Femeii, (de exemplu), multora de pe aici nu le plac Gramatica sau Matematica...dar ghinion: asa se scriu, ca vor sau nu vor ei. happy

| DeyCj a răspuns (pentru Darkmagic):

Corect. Personal nu apăr nimic, nici o ideologie, dar prefer din fair play să argumentez și să-mi susțin propriile afirmații, păreri, opinii sau prezentări ale ideologiilor religioase, chiar dacă uneori iese contrariul. happy.

Răspuns utilizator avertizat
| chichappens a răspuns:

Îți ador postarea! Bravo. Da. Chiar m-a făcut să râd. Așa da! Mai ai și alte teorii? Încearcă să mă mai convingi! Haide, uite eu acum îți spun că încă nu m-am lăsat convinsă. Ce zici, există speranță pentru un suflet ca al meu?