| cucarachaalien a întrebat:

Sa zicem ca Dumnezeu ne iarta pentru tot si pentru orice dar cu ce ne ajuta asta daca nu ne putem ierta noi?

5 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

Intr-adevar cateodata este greu sa ne iertam noi pe noi; dar trebuie sa ne gandim la Domnul Isus, El ne-a iubit si ne iubeste atat de mult incat si-a dat viata pentru noi, daca Il iubim cu adevarat trebuie sa ne iertam noi insine pentru ca El isi doreste sa fim cu El.
Domnul cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nimic.pentru marmun; infiderent ce esti ca credinta, pana sa te judece domnul, te judeci tu prin propria constiinta.si ajungi la concluzia, ca nu mai poti sterge ceia ce ai facut.anumite fapte ai fi vrut sa nu le fi facut niciodata.de aia e nevoie de iertare.regele david spunea intr-unul din psalmi si faradelegea mea este mereu inaintea mea.si uiti un lucru; Dumnezeu atat de mult a iubit lumea incat...

| Marmun a răspuns:

Cum te iarta daca te judeca?
si cum poti sa te gandesti la un Dumnezeu bun daca si-a trimis propriul fiu sa moara? Buna intrebarea.eu cred ca te-ai simti exact la fel ca inainte sa te ierte, adica vinovat

| barbattttt a răspuns (pentru Marmun):

Exact Dumnezeu judeca si pe cei buni si pe cei rai; pe cei buni sa le dea viata vesnica iar pe cei rai sa la dea ceea ce merita adica "focul ghenei". Dumnezeu ii da fiecarui sanse sa se intoarca la El, asta este frumusetea Lui Dumnezeu pentru ca El nu ne obliga si ne da libertetea dea alegere; eu sunt sigur ca atunci cand va veni Domnul Hristos si cei rai si cei buni vor zice cu toti 'drepte si adevarate sunt judecatile Tale doamne'.
Dumnezeu ne-a iubit atat de mult incat si-a dat singurul Sau Fiu sa moara pentru noi, Fiul ne-a iubit la fel de mult pentru ca accepta sa vina si sa moara pentru noi. Prima ilustratie pe care o face scriptura cau privire la Marea Jerfa de la Golgota este cea din Geneza cap:22; si anume jerfa pe care trebuia sa i-O aduca Avraam Lui Dumnezeu si anume pe fiul sau Isaac, exact cum si Avraam a fost de acord cu jerfirea fiului si Dumnezeu a fost de acord cu jerfirea Fiului, si cum Isaac a fost se acord ca sa fie jerfa pentru Domnul(era mai tanar mai puternic decat tatal sau putea sa-l invinga) asa si Domnul Hristo.