| Ciobanu_Andrei_1990 a întrebat:

Sall Am vorbit cu proful de religie care este preot și a spus ca din clasa a 9 până intra 12 este un fel de liceu care preda și teologia în ace las timp voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Exista licee cu filiera vocationala, profilul teologie, specializarea in functie de confesiune (ortodoxa, catolica, protestanta, etc.).
Evident vei avea materii care tin de teologie si teze din ele, insa bacalaureatul il vei da la materii obisnuite (romana, istorie, geografie, etc.).

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU avem nici o parere, se numeste seminar teologic si il urmeaza tinerii care vor sa devina preoti

| Ciobanu_Andrei_1990 explică (pentru Brigaela):

Profu a spus ca din clasa 9 pot sa dau la teologie

| Brigaela a răspuns (pentru Ciobanu_Andrei_1990):

La seminarul teologic.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu zic sa stai deoparte de asa ceva. Decat sa devii in halul ala de indoctrinat si spalat pe creier mai bine iti vezi de viata ta. Cunosc oameni in stadii asemanatoare si sunt pur si simplu irecuperabili.

| Ciobanu_Andrei_1990 explică (pentru Mclaren12):

Eu ciar m-am atasat de biserica tu ce parere ai

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ciobanu_Andrei_1990):

Religia crestina doar manipuleaza si spala pe creier. Iti dai seama ca daca mai dai si la teologie o sa ajungi si mai indoctrinat decat crestinul mediu si practic n-o sa mai gandesti mai nimic fara sa privesti lucrurile din punct de vedere crestin. Cunosc un caz de genul si este destul de grav. Practic devii un sclav religios in adevaratul sens al cuvantului.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca doresti sa devii preot, acolo trebuie sa mergi. Dar pana la hirotonie vor trece ani buni dupa terminarea liceului. Sa fii preot nu este usor, deoarece ai datoria de a avea grija si de sufletul tau, dar si de sufletele tuturor fiilor duhovnicesti. Va trebui sa ai mare grija sa nu smintesti pe nimeni, sa induri pe hulitorii de Dumnezeu si de preoti, etc. Despre faptul ca vrei sa fii preot trebuie sa spui duhovnicului si el te va indruma. Ce varsta ai? Ai nevoie de trei ani de ucenicie, daca nu ma gresesc.