| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa ma apuc sa practic wicca! Sunt foarte atras de aceasta religie dar nu stiu cum si de unde sa incep... iar aici interveniti voi... Vreau sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum as putea sa incep.
Vreau sa-mi spuneti doar din proprie experienta!

Mersi anticipat! Aaaa si era sa uit contactati-ma pe mess:
ID:edyronaldo7@yahoo.com
Raspundeti doar in cuostinta de cauza.NU dati raspunsuri aiurea.

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ce frumos, eu nu stiu mai nimic despre aceasta cultura...As vrea ca tu sa-mi povestesti mai multe big grin

| thealchemist a răspuns:

Iti dai seama ca Wicca e o religie, nu-i asa? esti gata sa-ti schimbi religia?

| EdyNebb1 a răspuns (pentru thealchemist):

Oricand

| thealchemist a răspuns (pentru EdyNebb1):

Wicca e o religie complexa in care e nevoie sa fii initiat. nu prea poti sa te initiezi singur doar din carti iar aici in Romania sunt putine sanse sa intilnesti pe cineva care stie ce spune macar despre wicca.
daca vrei insa pot sa-ti dau carti si sa inveti din ele partea teoretica, dar in ceea ce priveste ritualul si tot restul partii practice te sfatuiesc sa nu incerci de unul singur.

| Zenit313 a răspuns:

Sunt o interpretare a culturii druidice care isi are originea in spatiul carpato-danubiano-pontic si putine elemente ale zalmoxianismului.

Eu am vrut sa practic de curiozitate, dar am gasit lucruri mult mai interesante de facut, pentru ca nu mai exista Wicca in adevaratul sens al cuvantului...

| thealchemist a răspuns (pentru Zenit313):

Tu iei droguri? altfel cum naiba poti face orice legatura intre wicca si zalmoxe?

| Zenit313 a răspuns (pentru thealchemist):

Esti incult...

| thealchemist a răspuns (pentru Zenit313):

Tu esti dincolo de orice descriere a prostiei daca faci legatura intre spatiul carpato-danubiano-pontic si wicca. probabil faci parte din cei ce cred ca raiul a fost aici, ca Isus a fost roman iar dacii erau adevaratii arieni.

| Zenit313 a răspuns (pentru thealchemist):

Exagerezi! Am multe argumente si dovezi, dar din moment ce nu esti capabil sa intelegi, nu are rost sa vorbesc cu tine...
Pacat de numele tau, este clar ca nu ai habar de alchimie si semnificatia simbolului de la avatar! laughing
Ti-am spus si iti mai spun...lasa internetul si mergi la biblioteaca daca vrei sa te documentezi!
Ai citi 2-3 randuri pe internet si esti arogant...dar este clar ca esti incult!

Dar degeaba vorbesc...o sa crezi ca ai dreptate, esti mult prea arogant si incult!
"Prostul nu e prost destul pana nu-i si fudul"

Multa sanatate! happy

| thealchemist a răspuns (pentru Zenit313):

N-ai nici o dovada. daca ai fi mai mult decit un arogant cu gura mare ai sti ca tot subiectul zalmoxe poate fi epuizat in 3 rinduri.

| Zenit313 a răspuns (pentru thealchemist):

Nici nu am vorbit si deaja imi spui ca nu am nici o dovada! laughing
Dar eu sunt arogant...

Zalmoxe epuizat in 3 randuri?! Daca tu nu stii, asta nu inseamna ca nimeni nu stie! Daca pe wikipedia sau la scoala nu ai citit sau nu scrie, este problema ta! happy

| thealchemist a răspuns (pentru Zenit313):

Eu am studiat la facultate cu cei mai buni profesori din Romania iar o colega si-a dat licenta cu subiectul asta, ocazie cu care s-a documentat mult mai bine decit ai facut-o tu, (pentru ca nu cred ca te poti lauda cu ceva studii serioase), iar lucrarea ei e baza opiniei mele. daca a fost indeajuns de buna pentru facultatea de filosofie cred ca e arogant din partea ta sa ma trimiti pe mine (si implicit pe ea) la biblioteca.
si da, esti arogant pentru ca ma trimiti pe mine la biblioteca cind tu evident nu stii ce spui. ti-am citit si alte raspunsuri si se pare ca esti la fel de sigur pe tine legat de Dumnezeu, stii sigur ca nu exista, dar in acelasi timp crezi cu tarie in legaturi imaginare intre druizi si daci.
serios vorbind, citi ani ai? ti-ai intrebat macar profesorul de istorie inainte sa-ti faci o asemenea opinie fantezista despre daci?

| Zenit313 a răspuns (pentru thealchemist):

Ce legatua are istoria cu filizofia sau ezoterismul?!
In fine..nu am cum sa inteleg.
"Sa iti fie mila de cine se lauda " -Asta nu o stiai filozofule! laughing
Eu am fost mentorul lui Herodot, Strabon si Iordanes...

Esti un istoric trist si nu stii ca celtii au stat aici o vreme si au preluat de la Daci cultul fertilitatii (Druidismul).
Am prea multe de zis, dar nu meriti...

| CarlyZ a răspuns:

Nu cred că vei găsii "multe" persoane care practică așa ceva.
Te poți infroma aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Wicca
Dacă nu ai făcut-o înainte.
Bisous!