| EvangelineDS a întrebat:

ce este miscarea goth?

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Este o subcultură...mai multe găseşti aici: http://www.lux-noctis.ro/

11 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

O colectie de penibili care cred ca e cooleanu sa iti cari fata plina de **** alb in mijlocul zilei, si sa tii o pe mecla o atitudine serioasa si cadaverica, doar ca...frate,esti goth, gen.Desi muzica aferenta genului mi se pare suportabila. Gothsii nu sunt departe de emo in penibilitatea ce-o ating.

| Polaris a răspuns:

Yay, fetish! *fap fap fap*

Ce?

| Tania a răspuns:

Oare mai exista gotci?!
Cred ca a cam trecut miscarea asta...

| EvangelineDS explică (pentru Tania):

Mai exista sunt destul de multi.

| MrAngelus a răspuns:

Subcultura goth este o subcultură contemporană regăsită în multe țări.

Miscarea Goth a aparut la sfârsitul anilor 1970 si începutul anilor 1980 în Regatul Unit si continua pâna astazi, cu mai mult sau mai putina vitalitate, în principal în Europa, dar si în exteriorul spatiului european.

Aceasta subcultura îsi are radacinile în miscarile punk si new wave, alaturându-le acestora elemente din filmul expresionist german si din romanele gotice si fantastice.

Miscarea gotica nu ar trebui sa fie confundata cu renasterea gotica, care este, de fapt, o miscare arhitecturala de tip "neogotic" a secolului al XIX-lea, marcata de restaurarea monumentelor antice (de exemplu, Notre-Dame de Paris, fortificatiile de Carcassonne) sau de constructii moderne noi, dar folosind repertoriul formal al stilului decorativ si arhitectural dezvoltat în Europa in Evul Mediu târziu si în Renasterea timpurie.

Surse: http://www.kulturhaus.ro/goth; http://ro.wikipedia.org/wiki/Subcultura_goth

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MrAngelus):

Nu mai da informaţii de pe kulturhaus, că ăia habar nu au.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Woodenpints91):

Kulturhaus...de ce-mi spună cunoscut?batting eyelashes

| Woodenpints91 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vomit,din nou :-&

| Omulambitious a răspuns:

Adica miscare infricosatoare

| TheDarkShadow a răspuns:

Pai depinde la ce te referi:
-miscare goth=miscare scary(infricosatoare)
-miscare goth=genul goth care se raspandeste prin mai multe locuri
:d