| alin9019 a întrebat:

Salut, am 13 ani si sunt ateu. Mulți colegi mi-au spus ca o sa mor in iad si alte chestii. (nu imi e frica de treaba asta )
Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Perfect, dacă zici că ai mintea unui om de 30 de ani o să asculți sfaturile pe care ți le dau:
- să arăți respect pentru credințele celorlalți chiar dacă tu nu le împărtășești;
- să eviți certurile inutile din care nu ai nimic de învățat;
- să cauți întotdeauna adevărul și să nu te mulțumești cu ce crezi deja;
- să iei în calcul mereu că există posibilitatea să te înșeli.

45 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Am observat că psihicul uman stagnează la vârsta când cineva devine ateu și rămâne așa toată viața, sau cel puțin până se pocăiește.
La această categorie sunt câțiva utilizatori, nu-i menționez, care au aproape 30 de ani dar ai impresia că sunt copii, se ceartă prostește cu toți sau râd din orice.

Iar chestia asta, să rămâi copil la minte, ceea ce la o vârstă înaintată îți afectează mult viața socială, mi se pare mult mai rea decât iadul, iad care nu știe nimeni ce-o fi însemnând de fapt.

| alin9019 explică (pentru Nilsson):

Multi adulti imi spun ca am minte de om de 30 de ani

| Algo098 a răspuns:

Excelent. Ca esti ateu inseamna ca ai o educatie buna si o minte sanatoasa. Zeii si toti cei asemeni lor, inclusiv iadul si altele de genul asta sunt niste povesti dragute, dar din nefericire nu au nimic de a face cu realitatea si nu are rost sa mai discutam despre rolul lor. Eu pretuiesc adevarul mai mult decat minciuna si asa cred ca e corect.

| Octavian199 a răspuns:

Iadul si raiul nu exista.

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Prostii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Adica tu vrei sa spui ca psihicul uman se dezvolta frumos si armonios cand crezi in fantasme si ti e frica toata viata sa nu super un personaj de poveste?
Cred totusi ca cei mai avansati indivizi din punct de vedere intelectual sunt cei care stau la cozi la moaste cate 8 ore.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Pai ce facem boss, zici " să arăți respect pentru credințele celorlalți" desi un raspuns mai sus ii faci retardati pe cei care nu cred in dumnezeul tau?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu esti genul ala de ateu care are si un pic frica de dumnezeu. E ok, la varsta ta e normal sa ai temeri.

| Celcestietot a răspuns:

Din punct de vedere biblic, o sa ai parte de moartea a 2-a, adica iadul cel vesnic. Sunt dovezi cu privire la existenta lui Dumnezeu, asa ca du-te si cauta-le, nu poti spune de la aceasta varsta ca esti ateu cand ai atatea informatii care nici macar nu ti-au atins ochii. Nici savantii nu au spus 100% ca Dumnezeu nu exista, iar tu indraznesti sa spui ca esti ateu happy.

| doctorandus a răspuns:

Mai rau: daca esti ateu iepurasul de Paste se va scula din farfurie, va lua cutitul si te va taia bucatele. Cam asta inseamna pentru un ateu sa-l ameninti cu iadul.

| AG777 a răspuns:

Mutli colegi fanatici religiosi, inculti si de tot rahatul vrei sa spui. Tu nu de lua dupa toti idiotii spalati pe creier, fie ei crestini sau satanisti, fii liber si nu depinde de nimeni

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca nu iti este frica, nu puneai intrebarea, o ignorai. Trebuie sa recunosti draga prietene, ca tuturor ne este frica de moarte, intr-un fel sau altul. Te rog, daca nu crezi ca exista Dumnezeu, ce te-a determinat sa crezi asta? Ai cautat? Ai cercetat? Sau pur si simplu spui ca nu iti place un anumit fel de mancare, dar nu l-ai gustat niciodata.
Te rog, citeste noul testament, apoi spune-ti parerea.

https://www.youtube.com/watch?v=1etktQYCtsY

| Dandinelle a răspuns:

Daca esti ateu, atunci de ce sa crezi in iad?

| RAY a răspuns:

La 13 ani incredibil, eu cred ca esti un troll care face misto pe TPU, cum naiba sa fi ateu la 13 ani, eu la 16 ani eram deist abia apoi dupa ce am studiat multi ani teologia, filozofia, stiinta am devenit panteist apoi agnostic apoi ateu agnostic, asta cu 13 ani sunt ateu sunt povesti

| RAY a răspuns:

Celcestietot savanti nici de mos craciun nu au spus ca nu exista sau zana maseluta, deci inseamna ca exista

| RAY a răspuns:

Acum 7 ore | Nilsson a răspuns (pentru alin9019):
Perfect, dacă zici că ai mintea unui om de 30 de ani o să asculți sfaturile pe care ți le dau:
- să arăți respect pentru credințele celorlalți chiar dacă tu nu le împărtășești;

wow fix ceea ce nu faci, nu ai facut niciodata, pentru ca pentru voi cine nu e cu mine e cu diavolul simplu

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nici biblic vorbind nu exista

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dar tu draga prietene ai cercetat alte religi desigur ca nu, dar stii sa dai sfaturi la alti, manipulare emotionala, draga prietene de ce sa nu citeasca vechiul testament nu va convine http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| RAY a răspuns:

Cum 8 ore | Nilsson a răspuns:
Am observat că psihicul uman stagnează la vârsta când cineva devine ateu și rămâne așa toată viața, sau cel puțin până se pocăiește.
La această categorie sunt câțiva utilizatori, nu-i menționez, care au aproape 30 de ani dar ai impresia că sunt copii, se ceartă prostește cu toți sau râd din orice.

. Isus a spus: „Aţi auzit că s-a zis: «Să-l iubeşti pe aproapele tău şi să-l urăşti pe duşmanul tău». Dar eu vă spun: Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri şi să vă rugaţi pentru cei care vă persecută, ca să vă dovediţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri" (Mat. 5:43-45). Apostolul Pavel ne-a dat un îndemn asemănător: „Dacă duşmanului tău îi este foame, dă-i să mănânce, dacă-i este sete, dă-i să bea" (Rom. 12:20; Prov. 25:21).

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi, veţi fi judecaţi; și cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău și nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau cum poţi zice fratelui tău: ‘Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău’ și, când colo, tu ai o bârnă într-al tău? Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte și să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și să se întoarcă să vă rupă. Cereţi, și vi se va da; căutaţi, și veţi găsi; bateţi, și vi se va deschide. Căci oricine cere capătă; cine caută găsește; și celui ce bate, i se deschide. Cine este omul acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său o pâine, să-i dea o piatră? Sau, dacă-i cere un pește, să-i dea un șarpe? Deci, dacă voi, care sunteţi răi, știţi să daţi daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru, care este în ceruri, va da lucruri bune celor ce I le cer! Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le și voi la fel; căci în aceasta sunt cuprinse Legea și Prorocii.

| RAY a răspuns:

Se scrie la mine in avatar urasc sectancti, credinta fara fapte egal moarte, ei au credinta dar faptele lor sunt pline de viclenie, ipocrizie, judecata aproapelui

| alin9019 explică (pentru suntserios):

Nu, am si scria in paranteza ca nu imi e frica de dumnezeu. mi se pare o aberatie facuta si indoctrineze oamenii pentru ca ei sa nu mai faca fapte rele ( in zilele de astazi e mai putin adevarat dar inainte frica de dumnezeu era foarte mare)

| RAY a răspuns:

| Nilsson Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri şi să vă rugaţi pentru cei care vă persecută, ca să vă dovediţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri" (Mat. 5:43-45).

tu te rogi pentru noi atei? un om cu ura nu poate intra in imparatia cerului

| RAY a răspuns (pentru alin9019):

O sa ajungi in iadul vesnic impreuna cu inca 5 miliarde de suflete

| alin9019 explică (pentru Dandinelle):

Eu nu cred in rai/iad. eram curios ce cred altii.

| alin9019 explică (pentru RAY):

Eu respect toate credintele si nu am facut niciodata misto de vreo credinta sau de o persoana credincioasa. eu sunt ateu, dar totusi fac religie pentru o medie de 10in plus, si cand ceilalți se roaga ma ridic si eu in picioare si ma rog cu ei ( ma rog ce stiu si eu acolo din ce spun ei, mai mult repet )

| Panamax a răspuns:

Cred ca nu esti chiar ateu.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, si vechiul testament este important. Dar este mai complex, si trebuie inteles in context, ca alte versete de altfel, dar este mult mai complicat, se confunda foarte multe lucruri si sunt intelese gresit de un om care nu are o baza biblica. Unele versete nu se inteleg direct, au alt scop.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Smecherule nu isi convine vt ca e plin de violenta, crime nu ca nu se leaga

| Celcestietot a răspuns:

,,Celcestietot savanti nici de mos craciun nu au spus ca nu exista sau zana maseluta, deci inseamna ca exista'' -> RAY, hai sa fim seriosi, mosul craciun exista doar la Coca Cola in reclame si mai nou in cele de la Pepsi. Se spune ca el zboara cu renii pe cer si arunca cu cadouri, iar cu totii il vedem, ceea ce este cu adevarat fals, o poveste nici pentru cei mici de crezut. Zana maseluta : iarasi, se spune ca ea ne aduce bani pentru dintii pe care ii lasam sub perna atunci cand ne cad, iar asa ceva este fals, pentru ca nicio persoana nu a vazut aceasta zana. In concluzie, mosul si zana sunt niste inventii, iar pe acestia nu ai cum sa ii compari cu Dumnezeu care si-a lasat amprenta in istorie, fapt dovedit de catre cercetatori.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Nu este deloc adevarat draga Ray, vechiul testament este plin de versete frumoase.
Dumnezeu este minunat si plin de dragoste si indurare, si in vechiul testament, si in noul testament.
Biblia spune ca Dumnezeu nu se schimba niciodata, nu pate fi rau in vechiul testament si brusc bun in noul testament, este o EREZIE. Biblia spune asa ''„Dumnezeu, Isus Hristos este acelaşi ieri şi azi şi în veci." (Evrei 13:8)'' El nu se schimba niciodata. Dar ceea ce voiam sa spun este ca interpretarea noastra este gresita, interpretarea unui om care nu are baza biblica, este gresita.
Hai sa deschidem biblia si sa vedem versete din vechiul testament, ce spune Dumnezeu in vechiul testament?

Ieremia 29:11 : Căci Eu știu gândurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace, și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.''

Isaia 61:1 '' Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc vești bune celor nenorociți: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, și prinșilor de război, izbăvirea;''

2 Cronici 7 ''dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga și va căuta fața Mea, și se va abate de la căile lui rele - îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul și-i voi tămădui țara.''

Psalmul 103 ''El îţi iartă toate fărădelegile tale,
El îţi vindecă toate bolile tale,
4 El îţi izbăveşte viaţa din groapă,
El te încununează cu bunătate şi îndurare;
Domnul este îndurător şi milostiv,
îndelung răbdător şi bogat în bunătate.
9 El nu Se ceartă fără încetare
şi nu ţine mânia pe vecie.
10 Nu ne face după păcatele noastre,
nu ne pedepseşte după fărădelegile noastre.
11 Ci, cât sunt de sus cerurile faţă de pământ,
atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El;
12 cât de departe este răsăritul de apus,
atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi.
13 Cum se îndură un tată de copiii lui,
aşa Se îndură Domnul de cei ce se tem de El.
14 Căci El ştie din ce suntem făcuţi;
Îşi aduce aminte că suntem ţărână.''

Ieremia 31:3 ''Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!''

Cuvinte de incurajare, de putere.
Isaia 41:10 '' Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’''

Isaia 55:7 ''Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând.''

Mica 7:18-19 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Ezechiel 33 '' Spune-le:, Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă dela calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă dela calea voastră cea rea! Pentruce vreţi să muriţi''