| alin9019 a întrebat:

Salut, am 13 ani si sunt ateu. Mulți colegi mi-au spus ca o sa mor in iad si alte chestii. (nu imi e frica de treaba asta )
Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Perfect, dacă zici că ai mintea unui om de 30 de ani o să asculți sfaturile pe care ți le dau:
- să arăți respect pentru credințele celorlalți chiar dacă tu nu le împărtășești;
- să eviți certurile inutile din care nu ai nimic de învățat;
- să cauți întotdeauna adevărul și să nu te mulțumești cu ce crezi deja;
- să iei în calcul mereu că există posibilitatea să te înșeli.

45 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai rau: daca esti ateu iepurasul de Paste se va scula din farfurie, va lua cutitul si te va taia bucatele. Cam asta inseamna pentru un ateu sa-l ameninti cu iadul.

| ania a răspuns:

Ești ateu? te=a informat cineva din surse sigure că apariția universului n=a fost prezent nici un Creator? Nu crezi că ar trebui să deții toată cunosterea posibilă ca să poți susține că ai motive raționale să fii sigur că nu există un Ctrator, adică să fii ateu?

| RAY a răspuns:

La 13 ani incredibil, eu cred ca esti un troll care face misto pe TPU, cum naiba sa fi ateu la 13 ani, eu la 16 ani eram deist abia apoi dupa ce am studiat multi ani teologia, filozofia, stiinta am devenit panteist apoi agnostic apoi ateu agnostic, asta cu 13 ani sunt ateu sunt povesti

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Evident ca e troll.La 13 ani e sub controlul parintilor.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Ce naiba stie la 13 ani de ateism, viata

| RAY a răspuns:

Celcestietot savanti nici de mos craciun nu au spus ca nu exista sau zana maseluta, deci inseamna ca exista

| RAY a răspuns:

Acum 7 ore | Nilsson a răspuns (pentru alin9019):
Perfect, dacă zici că ai mintea unui om de 30 de ani o să asculți sfaturile pe care ți le dau:
- să arăți respect pentru credințele celorlalți chiar dacă tu nu le împărtășești;

wow fix ceea ce nu faci, nu ai facut niciodata, pentru ca pentru voi cine nu e cu mine e cu diavolul simplu

| alin9019 explică (pentru RAY):

Eu respect toate credintele si nu am facut niciodata misto de vreo credinta sau de o persoana credincioasa. eu sunt ateu, dar totusi fac religie pentru o medie de 10in plus, si cand ceilalți se roaga ma ridic si eu in picioare si ma rog cu ei ( ma rog ce stiu si eu acolo din ce spun ei, mai mult repet )

| RAY a răspuns:

Cum 8 ore | Nilsson a răspuns:
Am observat că psihicul uman stagnează la vârsta când cineva devine ateu și rămâne așa toată viața, sau cel puțin până se pocăiește.
La această categorie sunt câțiva utilizatori, nu-i menționez, care au aproape 30 de ani dar ai impresia că sunt copii, se ceartă prostește cu toți sau râd din orice.

. Isus a spus: „Aţi auzit că s-a zis: «Să-l iubeşti pe aproapele tău şi să-l urăşti pe duşmanul tău». Dar eu vă spun: Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri şi să vă rugaţi pentru cei care vă persecută, ca să vă dovediţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri" (Mat. 5:43-45). Apostolul Pavel ne-a dat un îndemn asemănător: „Dacă duşmanului tău îi este foame, dă-i să mănânce, dacă-i este sete, dă-i să bea" (Rom. 12:20; Prov. 25:21).

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi, veţi fi judecaţi; și cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău și nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau cum poţi zice fratelui tău: ‘Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău’ și, când colo, tu ai o bârnă într-al tău? Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte și să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și să se întoarcă să vă rupă. Cereţi, și vi se va da; căutaţi, și veţi găsi; bateţi, și vi se va deschide. Căci oricine cere capătă; cine caută găsește; și celui ce bate, i se deschide. Cine este omul acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său o pâine, să-i dea o piatră? Sau, dacă-i cere un pește, să-i dea un șarpe? Deci, dacă voi, care sunteţi răi, știţi să daţi daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru, care este în ceruri, va da lucruri bune celor ce I le cer! Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le și voi la fel; căci în aceasta sunt cuprinse Legea și Prorocii.

| RAY a răspuns:

Se scrie la mine in avatar urasc sectancti, credinta fara fapte egal moarte, ei au credinta dar faptele lor sunt pline de viclenie, ipocrizie, judecata aproapelui

| RAY a răspuns:

| Nilsson Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri şi să vă rugaţi pentru cei care vă persecută, ca să vă dovediţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri" (Mat. 5:43-45).

tu te rogi pentru noi atei? un om cu ura nu poate intra in imparatia cerului

| RAY a răspuns:

| Celcestietot care cercetatori au dovedit ca exista dumnezeu?

| RAY a răspuns:

| Irinel15123532 dai doar ce isi convine tie

ncurajare pentru savarsirea actelor de omor si vandalizare in numele lui Dumnezu :
Ieremia 48:10

10Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!

"17Nimic din ce va fi blestemat ca sa fie nimicit cu desavîrsire, sa nu se lipeasca de mînia ta, pentru ca Domnul sa Se întoarca din iutimea mîniei Lui, sa Se îndure de tine, sa te ierte, si sa te înmulteasca, dupa cum a jurat lucrul acesta parintilor tai,
18daca vei asculta de glasul Domnului, Dumnezeului tau, pazind toate poruncile Lui pe cari ti le dau astazi, si facînd ce este placut înaintea Domnului, Dumnezeului tau."

Omorati oamenii care nu asculta de preoti!
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

Omorati ateii:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Omorati vrajitoarele!
Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n’o lasi sa traiasca."

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom
22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s’a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale
Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!" -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s’o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

Omorati homosexualii:
Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul (magie, horoscop, spiritism, etc)
Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor."

Pedeapsa cu moarte pentru cei care isi jignesc sau blesteama parintii
,, Levitic 20:9~
"Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui".

Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii.
Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.
Levetic 21:9~
"9Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

Preotii altor religii sunt cel mai mare dusman al lui Dumnezeu, sa fie omorati fara mila :
Zaharia 13:3~
2În ziua aceea-zice Domnul ostirilor-voi stîrpi din tara numele idolilor, ca nimeni sa nu-si mai aduca aminte de ei; voi scoate de asemenea din tara pe proorocii mincinosi si duhul necurat.
3Si daca va mai prooroci cineva, atunci, tatal sau si mama sa, însisi parintii lui, îi vor zice: …Tu nu vei trai, caci ai spus minciuni în Numele Domnului…; si tatal sau si mama sa, cei cari l-au nascut, îl vor strapunge, cînd va prooroci.
Deuteronom 13:1-5~
1Daca se va ridica în mijlocul tau un prooroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,
2si se va împlini semnul sau minunea aceea de care ti -a vorbit el zicînd:,, Haidem dupa alti dumnezei", -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti, -,, si sa le slujim"!
3sa n’asculti cuvintele acelui prooroc sau visator de vise, caci Domnul, Dumnezeul vostru, va pune la încercare ca sa stie daca iubiti pe Domnul, Dumnezeul vostru, din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.
4Voi sa mergeti dupa Domnul, Dumnezeul vostru, si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa -I slujiti, si de El sa va alipiti.
5Proorocul sau visatorul acela de vise sa fie pedepsit cu moartea, caci a vorbit de rasvratire împotriva Domnului, Dumnezeului vostru, care v’a scos din tara Egiptului si v’a izbavit din casa robiei, si a voit sa te abata dela calea în care ti -a poruncit Domnul, Dumnezeul tau, sa umbli. Sa scoti astfel raul din mijlocul tau.
deuteronom 18:20-22~
20Dar proorocul care va avea îndrasneala sa spuna în Numele Meu un cuvînt pe care nu -i voi porunci sa -l spuna, sau care va vorbi în numele altor dumnezei, proorocul acela sa fie pedepsit cu moartea."
21Poate ca vei zice în inima ta:,, Cum vom cunoaste cuvîntul pe care nu -l va spune Domnul?"
22Cînd ceeace va spune proorocul acela în Numele Domnului nu va avea loc si nu se va întîmpla, va fi un cuvînt pe care nu l -a spus Domnul. Proorocul acela l -a spus din îndrasneala: sa n’ai teama de el.

Omorati pe cei care sunt de alte religii
Deuteronomy 13:7-12 ~
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n’arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
11Sa se faca asa, pentru ca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savîrseasca o fapta asa de nelegiuita în mijlocul tau.
Deuteronom 17:2-5~
2Se va gasi poate în mijlocul tau, într’una din cetatile pe cari ti le da Domnul, Dumnezeul tau, un barbat sau o femeie care sa faca ce este rau înaintea Domnului, Dumnezeului tau, si care sa calce legamîntul Lui;
3care sa mearga dupa alti dumnezei ca sa le slujeasca si sa se închine înaintea lor, dupa soare, luna sau toata ostirea cerurilor, asa cum eu n’am poruncit.
4De îndata ce vei lua cunostinta si vei afla lucrul acesta, sa faci cercetari amanuntite. Daca lucrul este adevarat, daca faptul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost savîrsita în Israel,
5atunci sa aduci la portile cetatii tale pe barbatul sau femeia care va fi vinovat de aceasta fapta rea, si sa ucizi cu pietre sau sa pedepsesti cu moartea pe barbatul acela sau pe femeia aceea.

Omorati pe cei care aduc ofense lui Dumnezeu.
Levitic 24:10-16~
10Fiul unei femei israelite si al unui barbat egiptean, venind în mijlocul copiilor lui Israel, s’a certat în tabara cu un barbat israelit.
11Fiul femeii israelite a hulit si a blestemat Numele lui Dumnezeu. L-au adus la Moise. Mama-sa se numea Selomit, fata lui Dibri, din semintia lui Dan.
12L-au aruncat în temnita, pîna va spune Moise ce va porunci Domnul.
13Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
14,, Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Moarte pentru blasfemie!
Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Cei care nu respecta doctrinele bibliei sunt demni de moarte.
Roman 1:24 32 ~
24De aceea, Dumnezeu i -a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca îsi necinstesc singuri trupurile;
25caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s’au închinat fapturii în locul Facatorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.
26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lasat în voia unor patimi scîrboase; caci femeile lor au schimbat întrebuintarea fireasca a lor într’una care este împotriva firii;
27tot astfel si barbatii, au parasit întrebuintarea fireasca a femeii, s’au aprins în poftele lor unii pentru altii, au savîrsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scîrboase, si au primit în ei însisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.
28Fiindca n’au cautat sa pastreze pe Dumnezeu în cunostinta lor, Dumnezeu i -a lasat în voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neîngaduite.
29Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de înselaciune, de porniri rautacioase; sînt soptitori,
30bîrfitori, urîtori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31fara pricepere, calcatori de cuvînt, fara dragoste fireasca, neînduplecati, fara mila.
32Si, macar ca stiu hotarîrea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totus, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

Persoanle care vor sa afle date despre recensamantul populatiei sa fie omorate.
Numeri 1:48-51~
48Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
49,, Sa nu faci numaratoarea semintiei lui Levi, si sa nu -i numeri capetele în mijlocul celorlalti copii ai lui Israel.
50Da în grija Levitilor cortul întîlnirii, toate uneltele lui si tot ce tine de el. Ei vor duce cortul si toate uneltele lui, vor face slujba în el, si vor tabarî în jurul cortului.
51Cînd va porni cortul, Levitii sa -l desfaca; si cînd se va opri cortul, Levitii sa -l întinda; iar strainul care se va apropia de el, sa fie pedepsit cu moartea.

Cei care lucreaza in ziua sabatului sa fie omorati.
Exod 31: 12-15~
12Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
13,, Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le:, Sa nu care cumva sa nu tineti sabatele Mele, caci acesta va fi între Mine si voi, si urmasii vostri, un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sînt Domnul, care va sfintesc.
14Sa tineti Sabatul, caci el va fi pentru voi ceva sfînt. Cine îl va calca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului sau.
15Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna, închinata Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

Crimele Lui Dumnezeu din motive stupide
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.
1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s’au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?"

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.
1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!" Dar omul acela n’a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n’ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.
2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într’un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.

Omorarea copiilor

Mai multe violuri, talharii si macelarirea nounascutilor sub ochii parintilor.
Isaia 13:15-18~
15Toti ceice vor fi prinsi, vor fi strapunsi, si toti cei ce vor fi apucati, vor cadea ucisi de sabie.
16Copiii lor vor fi zdrobiti supt ochii lor, casele le vor fi jafuite, si nevestele lor vor fi necinstite.
17Iata, atît împotriva lor pe Mezi, cari nu se uita la argint, si nu poftesc aurul.
18Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, si vor fi fara mila pentru rodul pîntecelor: ochiul lor nu va cruta pe copii.

Dumnezeu a dat porunca sa fie omorati copii pentru faptele parintilor
Isaiah 14:21~
21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!"

Domnul va omora copii.
Hosea 9:11-16~
11Slava lui Efraim va sbura ca o pasare: nu mai este nicio nastere, nicio însarcinare, si nicio zamislire!
12Chiar daca îsi vor creste copiii, îi voi lipsi de ei înainte ca sa ajunga oameni mari; si vai de ei, cînd Îmi voi întoarce privirile dela ei!
13Efraim, dupa cum vad, îsi da copiii la prada; si Efraim îsi va duce singur copiii la celce -i va ucide! –
14Da-le, Doamne!… Ce sa le dai?… Da-le un pîntece, care sa nasca înainte de vreme si tîte seci!…
15Toata rautatea lor este la Ghilgal; acolo M’am scîrbit de ei. Din pricina rautatii faptelor lor, îi voi izgoni din Casa Mea. Nu -i mai pot iubi, toate capeteniile lor sînt niste îndaratnici.
16Efraim este lovit, radacina i s’a uscat; nu mai dau rod; si chiar daca au copii, le voi omorî rodul iubit de ei.

Omorati femei, barbati si copii.
Ezechiel 9:5-7~
5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu:,, Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei; dar sa nu va atingeti de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeti însa cu Locasul Meu cel sfînt!" Ei au început cu batrînii, cari erau înaintea Templului. 7Si El le -a zis:,, Spurcati casa, si umpleti curtile cu morti!… Iesiti…" Ei au iesit, si au început sa ucida în cetate.

Dumnezeu a omorat toti nou nascutii din Egipt.
Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s’a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

Omorati batranii si fetele.
Iremia 51:20-26~
20,,Tu Mi-ai fost un ciocan si o unealta de razboi. Am zdrobit neamuri prin tine, am nimicit împaratii prin tine.
21Prin tine am sfarîmat pe cal si pe calaretul lui;
22prin tine am sfarîmat carul si pe cel ce sedea în el. Prin tine am sfarîmat pe barbat si pe femeie; prin tine am sfarîmat pe batrîn si pe copil; prin tine am sfarîmat pe tînar si pe fata.
23Prin tine am sfarîmat pe pastor si turma lui; prin tine am sfarîmat pe plugar si boii lui; prin tine am sfarîmat pe cîrmuitori si pe capeteniile lui.
24Dar acum, voi rasplati Babilonului si tuturor locuitorilor Haldeii, tot raul, pe care l-au facut Sionului, supt ochii vostri, zice Domnul."
25,, Iata, am necaz pe tine, munte nimicitor, zice Domnul, pe tine, care nimiceai tot pamîntul! Îmi voi întinde mîna peste tine, te voi pravali dela înaltimea stîncilor, si te voi preface într-un munte aprins.
26Nu se vor mai scoate din tine nici pietre din capul unghiului cladirii, nici pietre pentru temelii; caci vei fi o darîmatura vecinica, zice Domnul…

(De retinut ca, dupa ce Dumnezeu promite israelitilor o victorie împotriva Babilonului, israelitii au fost invinsi in capitolul urmator, ca sa intelegeti cat de atotputernic si atotstiutor este acest "Dumnezeu" )

Dumnezeu va omora un popor.
Levitic 26:21-22 ~
21Daca si dupa aceasta va veti împotrivi, si nu veti voi sa Ma ascultati, va voi lovi de sapte ori mai mult pentru pacatele voastre.
22Voi trimite împotriva voastra fiarele de pe cîmp, cari va vor lasa fara copii, va vor nimici vitele, si va vor împutina; asa ca va vor ramînea drumurile pustii.

Crime din diferite motive

Samson a fost posedat de duhul sfant, a luat o madibula de magar mort si a inceput sa omoare oamenii cu ea.
Judecatori 15:14-15~
"14Cînd a ajuns la Lehi, Filistenii au început sa strige de bucurie înaintea lui. Atunci Duhul Domnului a venit peste el. Funiile pe cari le avea la brate s’au facut ca niste fire de in ars în foc, si legaturile i-au cazut de pe mîni.
15El a gasit o falca de magar neuscata înca, a întins mîna si a luat -o si a ucis cu ea o mie de oameni."

Petru a omorat 2 oameni.
5:1-11~
1Dar un om, numit Anania, a vîndut o mosioara, cu nevasta-sa Safira,
2si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta, si a pus -o la picioarele apostolilor.
3Petru i -a zis:,, Anania, pentruce ti -a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfînt, si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei?
4Daca n’o vindeai, nu ramînea ea a ta? Si, dupa ce ai vîndut -o, nu puteai sa faci ce vrei cu pretul ei? Cum s’a putut naste un astfel de gînd în inima ta? N’ai mintit pe oameni, ci pe Dumnezeu."
5Anania, cînd a auzit cuvintele acestea, a cazut jos, si si -a dat sufletul. O mare frica a apucat pe toti ceice ascultau aceste lucruri.
6Flacaii s’au sculat, l’au învelit, l-au scos afara, si l-au îngropat.
7Cam dupa trei ceasuri, a intrat si nevasta-sa, fara sa stie ce se întîmplase.
8Petru i -a zis:,, Spune-mi, cu atît ati vîndut mosioara?",, Da", a raspuns ea,,, cu atîta."
9Atunci Petru i -a zis:,, Cum de v’ati înteles între voi sa ispititi pe Duhul Domnului? Iata picioarele celorce au îngropat pe barbatul tau, sînt la usa, si te vor lua si pe tine."
10Ea a cazut îndata la picioarele lui, si si -a dat sufletul. Cînd au intrat flacaii, au gasit -o moarta; au scos -o afara, si au îngropat -o lînga barbatul ei.
11O mare frica a cuprins toata adunarea si pe toti cei ce au auzit aceste lucruri.

Crime in masa.
1 Samuel 15:2-3 ~
2Asa vorbeste Domnul ostirilor:, Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."

Fii lui Daniel au omorat locuitorii unui oras intreg pe care apoi si l-au insusit.
Iosua 19:47~
47Tinutul fiilor lui Dan se întindea si în afara de acestea. Fiii lui Dan s’au suit si s’au luptat împotriva lui Lesem; au pus mîna pe el si l-au trecut prin ascutisul sabiei; au pus stapînire pe el, s’au asezat în el si l-au numit Dan, dupa numele tatalui lor Dan.

Crime diabolice sub puterea lui Dumnezeu.
Ieremia 15:1-4~
1,,Domnul mi -a zis:, Chiar daca Moise si Samuel s’ar înfatisa înaintea Mea, tot n’as fi binevoitor fata de poporul acesta. Izgoneste -l dinaintea Mea, duca-se!
2Si daca-ti vor zice:, Unde sa ne ducem?` sa le raspunzi:, Asa vorbeste Domnul:, La moarte cei sortiti la moarte, la sabie cei sortiti sabiei, la foamete cei sortiti foametei, la robie, cei sortiti robiei!
3Caci voi trimite împotriva lor patru feluri de nenorociri, zice Domnul: sabia, ca sa -i ucida, cînii ca sa -i sfîsie, pasarile cerului si fiarele pamîntului, ca sa -i manînce si sa -i nimiceasca.
4Îi voi face de pomina pentru toate împaratiile pamîntului, din pricina lui Manase, fiul lui Ezechia, împaratul lui Iuda, si pentru tot ce a facut el în Ieruslim.

Dumnezeu promite mai multe crime.
Ezechiel 35:7-9~
7Voi preface muntele Seir într’o pustietate si într’un pustiu, si voi nimici cu desavîrsire din el si pe ceice se duc si pe ceice se întorc.
8Îi voi umplea muntii cu morti; si cei ucisi de sabie vor cadea pe dealurile tale, în vaile tale si în toate puhoaiele tale.
9Te voi preface în niste pustietati vecinice, cetatile nu-ti vor mai fi locuite, si veti sti ca Eu sînt Domnul.

Duhul sfant, ingerul mortii.
Exod 23:23~
23Îngerul Meu va merge înaintea ta, si te va duce la Amoriti, Hetiti, Fereziti, Cananiti, Heviti si Iebusiti, si -i voi nimici.

Destrugerile lui Ai.
Iosua 8:1-29~
1A doua parte a cazut prin sorti lui Simeon, semintiei fiilor lui Simeon, dupa familiile lor. Mostenirea lor era în mijlocul mostenirii fiilor lui Iuda.
2Ei au avut în mostenirea lor: Beer-Seba, Seba, Molada,
3Hatar-Sual, Bala, Atem,
4Eltolad, Betul, Horma,
5Ticlag, Bet-Marcabot, Hatar-Susa,
6Bet-Lebaot, si Saruhen, treisprezece cetati si satele lor;
7Ain, Rimon, Eter, si Asan, patru cetati, si satele lor;
8si toate satele din împrejurimile acestor cetati, pîna la Baalat-Beer, care este Ramatul de miazazi, Aceasta a fost mostenirea semintiei fiilor lui Simeon, dupa familiile lor.
9Mostenirea fiilor lui Simeon a fost luata din partea de mostenire a fiilor lui Iuda; caci partea fiilor lui Iuda era prea mare pentru ei, si de aceea fiii lui Simeon si-au primit pe a lor în mijlocul mostenirii lor.
10A treia parte a cazut prin sorti fiilor lui Zabulon dupa familiile lor.
11Hotarul mostenirii lor se întindea pîna la Sarid. La apus se suia spre Mareala, si atingea Dabeset, apoi pîrîul care curge înaintea Iocneamului.
12Din Sarid se întorcea spre rasarit, spre rasaritul soarelui, pîna la hotarul Chislot-Taborului, mergea înainte la Dabrat, si suia la Iafia.
13De acolo trecea la rasarit prin Ghita-Hefer, prin Ita-Catin, mergea la Rimon, si se întorcea pîna la Nea.
14Se întorcea apoi înspre miazanoapte spre Hanaton, si iesea la valea Iiftah-El.
15Coprindea Catat, Nahalal, Simron, Iideala, Betleem: douasprezece cetati, si satele lor.
16Aceasta a fost mostenirea fiilor lui Zabulon, dupa familiile lor, cetatile acestea si satele lor.
17A patra parte a cazut prin sorti lui Isahar, fiilor lui Isahar, dupa familiile lor.
18Hotarul lor trecea prin Izreel, Chesulot, Sunem,
19Hafaraim, Sion, Anaharat,
20Rabit, Chision, Abet,
21Remet, En-Ganim, En-Hada, si Bet-Patet;
22atingea Taborul, Sahatima, Bet-Semes, si iesea la Iordan: sasesprezece cetati, si satele lor.
23Aceasta a fost mostenirea semintiei fiilor lui Isahar, dupa familiile lor, cetatile acestea si satele lor.
24A cincea parte a cazut prin sorti semintiei fiilor lui Aser, dupa familiile lor.
25Hotarul lor trecea prin Helcat, Hali, Beten, Acsaf,
26Alamelec, Amead si Miseal; atingea, spre apus, Carmelul si Sihor-Libnat;
27apoi se întorcea în spre rasarit la Bet-Dagon, se atingea de Zabulon si de valea Iiftah-El la miazanoapte de Bet-Emec si Neiel, si se întindea spre Cabul, la stînga,
28si spre Ebron, Rehob, Hamon si Cana, pîna la Sidonul cel mare.
29Se întorcea apoi spre Rama pîna la cetatea cea tare a Tirului, si spre Hosa, si iesea la mare, prin tinutul Aczib.

Crimele de la Ierihon.
Iosua 6:20-21 ~
20Poporul a scos strigate, si preotii au sunat din trîmbite. Cînd a auzit poporul sunetul trîmbitei, a strigat tare, si zidul s’a prabusit; poporul s’a suit în cetate, fiecare drept înainte. Au pus mîna pe cetate,
21si au nimicit -o cu desavîrsire, trecînd prin ascutisul sabiei tot ce era în cetate, barbati si femei, copii si batrîni, pîna la boi, oi si magari.

Dumnezeu ucide o familie intreaga.
1 Imparati 14:9-16~
9Tu ai facut mai rau decît toti ceice au fost înaintea ta: te-ai dus sa-ti faci alti dumnezei si chipuri turnate ca sa Ma mînii, si M’ai lepadat înapoia ta!
10De aceea, voi trimite nenorocirea peste casa lui Ieroboam, voi nimici pe oricine este al lui Ieroboam, fie rob, fie slobod în Israel, si voi matura casa lui Ieroboam, cum se matura murdariile, pîna va peri.
11Cel ce va muri în cetate din casa lui Ieroboam, va fi mîncat de cîni, si cel ce va muri pe cîmp va fi mîncat de pasarile cerului. Caci Domnul a vorbit.
12Tu, scoala-te si du-te acasa. Si cum îti vor pasi picioarele în cetate, copilul va muri.
13Tot Israelul îl va plînge, si -l vor îngropa; caci el este singurul din casa lui Ieroboam care va fi pus într’un mormînt, pentru ca este singurul din casa lui Ieroboam în care s’a gasit ceva bun înaintea Domnului, Dumnezeului lui Israel.
14Domnul va pune peste Israel un împarat, care va nimici casa lui Ieroboam în ziua aceea. Si nu se întîmpla oare chiar acum lucrul acesta?
15Domnul va lovi pe Israel, si Israel va fi ca trestia clatinata în ape; va smulge pe Israel din aceasta tara buna pe care o daduse parintilor lor, si -i va împrastia dincolo de Rîu, pentru ca si-au facut idoli, mîniind pe Domnul.
16Va parasi pe Israel, din pricina pacatelor pe cari le -a facut Ieroboam si în cari a tîrît si pe Israel."

Crime in masa.
Judecatori 20:48~
48Barbatii lui Israel s’au întors la fiii lui Beniamin, si i-au trecut prin ascutisul sabiei, dela oamenii din cetati pîna la dobitoace, si tot ce au gasit. Au pus de asemenea foc tuturor cetatilor pe cari le-au gasit în cale.

Ingerul mortii.
2 Imparati 19:35~
35În noaptea aceea, a iesit îngerul Domnului, si a ucis în tabara Asirienilor o suta optzeci si cinci de mii de oameni. Si cînd s’au sculat dimineata, iata ca toti erau niste trupuri moarte.

Omorati vecinii.
Exod 32:26-29~
26s’a asezat la usa taberii, si a zis:,, Cine este pentru Domnul, sa vina la mine!" Si toti copiii lui Levi s’au strîns la el.
27El le -a zis:,, Asa vorbeste Domnul, Dumnezeul lui Israel:, Fiecare din voi sa se încinga cu sabia; mergeti si strabateti tabara dela o poarta la alta, si fiecare sa omoare pe fratele, pe prietenul si pe ruda sa."
28Copiii lui Levi au facut dupa porunca lui Moise; si aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.
29Moise a zis:,, Predati-va azi în slujba Domnului, chiar cu jertfa fiului si fratelui vostru, pentru ca binecuvîntarea Lui sa vina astazi peste voi!"

Omorati familiile pacatosilor.
Iosua 7:19-26~
19Iosua a zis lui Acan:,, Fiule, da slava Domnului, Dumnezeului lui Israel, marturiseste si spune-mi ce ai facut, nu-mi ascunde nimic".
20Acan a raspuns lui Iosua, si a zis:,, Este adevarat ca am pacatuit împotriva Domnului, Dumnezeului lui Israel, si iata ce am facut.
21Am vazut în prada o manta frumoasa de Sinear, doua sute de sicli de argint, si o placa de aur în greutate de cincizeci de sicli; le-am poftit, si le-am luat; iata, sînt ascunse în pamînt în mijlocul cortului meu, si argintul este pus subt ele".
22Iosua a trimes niste oameni, cari au alergat în cort; si iata ca lucurile erau ascunse în cortul lui Acan, si argintul era subt ele.
23Le-au luat din mijlocul cortului, le-au adus lui Iosua si tuturor copiilor lui Israel, si le-au pus înaintea Domnului.
24Iosua si tot Israelul împreuna cu el au luat pe Acan, fiul lui Zerah, argintul, mantaua, placa de aur, pe fiii si fiicele lui Acan, boii lui, magarii, oile, cortul lui si tot ce era al lui; si i-au suit în valea Acor.
25Iosua a zis:,, Pentruce ne-ai nenorocit? Si pe tine te va nenoroci Domnul azi". Si tot Israelul i -a ucis cu pietre. I-au ars în foc, i-au ucis cu pietre,
26si au ridicat peste Acan un morman mare de pietre, care se vede pîna în ziua de azi. Si Domnul S’a întors din iutimea mîniei Lui. Din pricina acestei întîmplari s’a dat pîna în ziua de azi locului aceluia numele de valea Acor (Turburare).

Omorati credinciosii altor religii.
Numeri 25:1-9~
1Israel locuia în Sitim; si poporul a început sa se dea la curvie cu fetele lui Moab.
2Ele au poftit poporul la jertfele dumnezeilor lor; si poporul a mîncat, si s’a închinat pîna la pamînt înaintea dumnezeilor lor.
3Israel s’a alipit de Baal-Peor, si Domnul S’a aprins de mînie împotriva lui Israel.
4Domnul a zis lui Moise:,, Strînge pe toate capeteniile poporului, si spînzura pe cei vinovati înaintea Domnului în fata soarelui, pentru ca sa se întoarca dela Israel mînia aprinsa a Domnului."
5Moise a zis judecatorilor lui Israel:,, Fiecare din voi sa ucida pe aceia dintre ai lui cari s’au lipit de Baal-Peor."
6Si iata ca un barbat dintre copiii lui Israel a venit si a adus la fratii lui pe o Madianita, subt ochii lui Moise si subt ochii întregii adunari a copiilor lui Israel, pe cînd plîngeau la usa cortului întîlnirii.
7La vederea acestui lucru, Fineas, fiul lui Eleazar, fiul preotului Aaron, s’a sculat din mijlocul adunarii, si a luat o sulita în mîna.
8S’a luat dupa omul acela din Israel pîna în cortul lui, i -a strapuns prin pîntece pe amîndoi: atît pe barbatul acela din Israel, cît si pe femeea aceea. Si a încetat astfel urgia care izbucnise printre copiii lui Israel.
9Douazeci si patru de mii au murit loviti de urgia aceea.

Crime.
1 Imparati 18:36-40~
36În clipa cînd se aducea jertfa de seara, proorocul Ilie s’a apropiat si a zis:,, Doamne, Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Israel! Fa sa se stie astazi ca Tu esti Dumnezeu în Israel, ca eu sînt slujitorul Tau, si ca toate aceste lucruri le-am facut dupa porunca Ta.
37Asculta-ma, Doamne, asculta-ma, pentru ca sa cunoasca poporul acesta ca Tu, Doamne, esti adevaratul Dumnezeu, si sa le întorci astfel inima spre bine!"
38Atunci a cazut foc dela Domnul, si a mistuit arderea de tot, lemnele, pietrele si pamîntul, si a supt si apa care era în sant.
39Cînd a vazut tot poporul lucrul acesta, au cazut cu fata la pamînt, si au zis:,, Domnul este adevaratul Dumnezeu! Domnul este adevaratul Dumnezeu!"
40,, Puneti mîna pe proorocii lui Baal", le -a zis Ilie:,, niciunul sa nu scape!" Si au pus mîna pe ei. Ilie i -a pogorît la pîrîul Chison si i -a junghiat acolo.

Omorarea celor din Babilon.
Ieremia 50:21-22~
21,,Suie-te împotriva tarii de doua ori razvratita, împotriva locuitorilor ei, si pedepseste -i! Urmareste, macelareste, nimiceste -i! -zice Domnul-si împlineste în totul poruncile Mele!
22Strigate de razboi rasuna în tara, si prapadul este mare.

Mica a omorat tot orasul.
Judecatori 18:27-29~
27Au ridicat dar ce facuse Mica, si au luat pe preotul care era în slujba lui, si s’au napustit asupra Laisului, asupra unui popor linistit si în pace; l-au trecut prin ascutisul sabiei, si au ars cetatea.
28Nimeni n’a izbavit -o, caci era departe de Sidon, si locuitorii ei n’aveau nicio legatura cu alti oameni: ea era în valea care se întinde spre Bet-Rehob. Fiii lui Dan au zidit din nou cetatea, si au locuit în ea;
29au numit -o Dan, dupa numele lui Dan, tatal lor, care se nascuse lui Israel; dar cetatea se chema mai înainte Lais.

| Osneros a răspuns (pentru RAY):

Mereu mi s-a parut interesant ca se opresc din comentat citate si actiuni cand sunt aduse in discutie crimele "in numele Domnului" si inchizitia laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu esti genul ala de ateu care are si un pic frica de dumnezeu. E ok, la varsta ta e normal sa ai temeri.

| alin9019 explică (pentru suntserios):

Nu, am si scria in paranteza ca nu imi e frica de dumnezeu. mi se pare o aberatie facuta si indoctrineze oamenii pentru ca ei sa nu mai faca fapte rele ( in zilele de astazi e mai putin adevarat dar inainte frica de dumnezeu era foarte mare)

| RAY a răspuns (pentru alin9019):

O sa ajungi in iadul vesnic impreuna cu inca 5 miliarde de suflete

| Celcestietot a răspuns:

Din punct de vedere biblic, o sa ai parte de moartea a 2-a, adica iadul cel vesnic. Sunt dovezi cu privire la existenta lui Dumnezeu, asa ca du-te si cauta-le, nu poti spune de la aceasta varsta ca esti ateu cand ai atatea informatii care nici macar nu ti-au atins ochii. Nici savantii nu au spus 100% ca Dumnezeu nu exista, iar tu indraznesti sa spui ca esti ateu happy.

| Celcestietot a răspuns:

,,Celcestietot savanti nici de mos craciun nu au spus ca nu exista sau zana maseluta, deci inseamna ca exista'' -> RAY, hai sa fim seriosi, mosul craciun exista doar la Coca Cola in reclame si mai nou in cele de la Pepsi. Se spune ca el zboara cu renii pe cer si arunca cu cadouri, iar cu totii il vedem, ceea ce este cu adevarat fals, o poveste nici pentru cei mici de crezut. Zana maseluta : iarasi, se spune ca ea ne aduce bani pentru dintii pe care ii lasam sub perna atunci cand ne cad, iar asa ceva este fals, pentru ca nicio persoana nu a vazut aceasta zana. In concluzie, mosul si zana sunt niste inventii, iar pe acestia nu ai cum sa ii compari cu Dumnezeu care si-a lasat amprenta in istorie, fapt dovedit de catre cercetatori.

| Celcestietot a răspuns:

Marea parte a cercetatorilor RAY.

| Panamax a răspuns:

Cred ca nu esti chiar ateu.

| Nilsson a răspuns:

Am observat că psihicul uman stagnează la vârsta când cineva devine ateu și rămâne așa toată viața, sau cel puțin până se pocăiește.
La această categorie sunt câțiva utilizatori, nu-i menționez, care au aproape 30 de ani dar ai impresia că sunt copii, se ceartă prostește cu toți sau râd din orice.

Iar chestia asta, să rămâi copil la minte, ceea ce la o vârstă înaintată îți afectează mult viața socială, mi se pare mult mai rea decât iadul, iad care nu știe nimeni ce-o fi însemnând de fapt.

| alin9019 explică (pentru Nilsson):

Multi adulti imi spun ca am minte de om de 30 de ani

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Prostii.

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Adica tu vrei sa spui ca psihicul uman se dezvolta frumos si armonios cand crezi in fantasme si ti e frica toata viata sa nu super un personaj de poveste?
Cred totusi ca cei mai avansati indivizi din punct de vedere intelectual sunt cei care stau la cozi la moaste cate 8 ore.

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Pai ce facem boss, zici " să arăți respect pentru credințele celorlalți" desi un raspuns mai sus ii faci retardati pe cei care nu cred in dumnezeul tau?

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt ortodox, așa că nu mă număr printre cei care se duc la moaște, dar nici nu îi iau în bătaie de joc cum faceți voi, ei așa cred e că e bine fiindcă biserica îi învață așa, nu poți să știi cu ce probleme se confruntă în viața lor de sunt dispuși să stea ore în șir la coadă. Poate au rude bolnave și se roagă să le reușească operația că nici măcar medicii nu dau pronosticuri de 100%.

| Nilsson a răspuns (pentru alin9019):

Perfect, dacă zici că ai mintea unui om de 30 de ani o să asculți sfaturile pe care ți le dau:
- să arăți respect pentru credințele celorlalți chiar dacă tu nu le împărtășești;
- să eviți certurile inutile din care nu ai nimic de învățat;
- să cauți întotdeauna adevărul și să nu te mulțumești cu ce crezi deja;
- să iei în calcul mereu că există posibilitatea să te înșeli.

| Octavian199 a răspuns:

Iadul si raiul nu exista.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nici biblic vorbind nu exista

| Algo098 a răspuns:

Excelent. Ca esti ateu inseamna ca ai o educatie buna si o minte sanatoasa. Zeii si toti cei asemeni lor, inclusiv iadul si altele de genul asta sunt niste povesti dragute, dar din nefericire nu au nimic de a face cu realitatea si nu are rost sa mai discutam despre rolul lor. Eu pretuiesc adevarul mai mult decat minciuna si asa cred ca e corect.

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca nu iti este frica, nu puneai intrebarea, o ignorai. Trebuie sa recunosti draga prietene, ca tuturor ne este frica de moarte, intr-un fel sau altul. Te rog, daca nu crezi ca exista Dumnezeu, ce te-a determinat sa crezi asta? Ai cautat? Ai cercetat? Sau pur si simplu spui ca nu iti place un anumit fel de mancare, dar nu l-ai gustat niciodata.
Te rog, citeste noul testament, apoi spune-ti parerea.

https://www.youtube.com/watch?v=1etktQYCtsY

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dar tu draga prietene ai cercetat alte religi desigur ca nu, dar stii sa dai sfaturi la alti, manipulare emotionala, draga prietene de ce sa nu citeasca vechiul testament nu va convine http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, si vechiul testament este important. Dar este mai complex, si trebuie inteles in context, ca alte versete de altfel, dar este mult mai complicat, se confunda foarte multe lucruri si sunt intelese gresit de un om care nu are o baza biblica. Unele versete nu se inteleg direct, au alt scop.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Smecherule nu isi convine vt ca e plin de violenta, crime nu ca nu se leaga

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Nu este deloc adevarat draga Ray, vechiul testament este plin de versete frumoase.
Dumnezeu este minunat si plin de dragoste si indurare, si in vechiul testament, si in noul testament.
Biblia spune ca Dumnezeu nu se schimba niciodata, nu pate fi rau in vechiul testament si brusc bun in noul testament, este o EREZIE. Biblia spune asa ''„Dumnezeu, Isus Hristos este acelaşi ieri şi azi şi în veci." (Evrei 13:8)'' El nu se schimba niciodata. Dar ceea ce voiam sa spun este ca interpretarea noastra este gresita, interpretarea unui om care nu are baza biblica, este gresita.
Hai sa deschidem biblia si sa vedem versete din vechiul testament, ce spune Dumnezeu in vechiul testament?

Ieremia 29:11 : Căci Eu știu gândurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace, și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.''

Isaia 61:1 '' Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc vești bune celor nenorociți: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, și prinșilor de război, izbăvirea;''

2 Cronici 7 ''dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga și va căuta fața Mea, și se va abate de la căile lui rele - îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul și-i voi tămădui țara.''

Psalmul 103 ''El îţi iartă toate fărădelegile tale,
El îţi vindecă toate bolile tale,
4 El îţi izbăveşte viaţa din groapă,
El te încununează cu bunătate şi îndurare;
Domnul este îndurător şi milostiv,
îndelung răbdător şi bogat în bunătate.
9 El nu Se ceartă fără încetare
şi nu ţine mânia pe vecie.
10 Nu ne face după păcatele noastre,
nu ne pedepseşte după fărădelegile noastre.
11 Ci, cât sunt de sus cerurile faţă de pământ,
atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El;
12 cât de departe este răsăritul de apus,
atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi.
13 Cum se îndură un tată de copiii lui,
aşa Se îndură Domnul de cei ce se tem de El.
14 Căci El ştie din ce suntem făcuţi;
Îşi aduce aminte că suntem ţărână.''

Ieremia 31:3 ''Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!''

Cuvinte de incurajare, de putere.
Isaia 41:10 '' Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’''

Isaia 55:7 ''Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând.''

Mica 7:18-19 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Ezechiel 33 '' Spune-le:, Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă dela calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă dela calea voastră cea rea! Pentruce vreţi să muriţi''

| alin9019 explică (pentru Irinel15123532):

A, si pentru ca a scris unu ceva in niste carti tu crezi tot?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce vrajeli ai pe tine, primi crestini au afirmat ca iahve este total diferit fata de iisus
Numărul total al celor uciși de Dumnezeu în Biblie:

Folosind doar numere din bible: 2.821.364
Cu estimări: 25 milioane
(Tabelul a fost actualizat pentru a include omorurile lui Dumnezeu din scripturile Apocrife/Deuterocanonice. Voi adăuga povestirile Apocrife care lipsesc)

Lista completă și totalul estimativ (inclusiv omorurile din textele apocrife)
Eveniment Criminal Referințe Număr din Bible Estimare
1 Potopul lui Noe Geneza 7:23 20.000.000
2 Lupta lui Avram pentru a-l salva pe Lot Geneza 14:17-19 1.000
3 Sodoma și Gomora Geneza 19:24 2.000
4 Nevasta lui Lot Geneza 19:26 1 1
5 Frații Dinei au măcelărit toți bărbații cât erau în dureri Geneza 34:1-31, Judith 9:2-3 2 1.000
6 Er, păcătos în ochii Domnului Geneza 38:7 1 1
7 Onan, care și-a vărsat sămânța Geneza 38:10 1 1
8 O foamete globală de șapte ani Geneza 41:25-54 70.000
9 Va fi sânge: Prima năpastă a Egiptului Exodul 7:15-27, Înțelepciuni 11:7-8 10.000
10 A șaptea năpastă: grindina Exodul 9:25 300.000
11 Primii născuți ai egiptenilor Exodul 12:29-30 500.000
12 Domnul le-a luat roțile de la carurile de război Exodul 14:8-26 600 5.000
13 Amalekiți Exodul 17:13 1.000
14 Cine e de partea Domnului?: Forțând prieteni și rude să se omoare între ei Exodul 32:27-28 3.000 3.000
15 Vițelul de aur al lui Aaron Exodul 32:35 1.000
16 Dumnezeu îi arde de vii pe fiii lui Aaron pentru ofranda de "foc straniu" Leviticul 10:1-3 2 2
17 Un blasfemiator este omorât cu pietre Leviticul 24:10-23 1 1
18 Când oamenii se plângeau, Dumnezeu îi ardea de vii Numeri 11:1 100
19 Cât aveau încă carnea-ntre dinți, Domnul i-a lovit cu o năpastă mare Numeri 11:33 10.000
20 Zece cercetași sunt omorâți pentru raportul lor cinstit Numeri 14:35-45 10 110
21 Un om care strânge bețe de Sabat este omorât cu pietre Numeri 15:32-35 1 1
22 Korah, tovarășii lui și familiile lor sunt omorâți de viu Numeri 16:27 3 9
23 Dumnezeu arde 250 de oameni de vii pentru c-au aprins tămâie Numeri 16:35 250 250
24 Dumnezeu omoară 14, 700 de oameni care se plâng de uciderile lui Dumnezeu Numeri 16:49 14.700 14.700
25 Masacrul Aradiților Numeri 21:1-2 3.000
26 Dumnezeu a trimis șerpi să-i muște pe oamenii care se plâng de lipsa apei și a mâncării Numeri 21:6 100
27 Dubla crimă a lui Phineas: un omor pentru a pune capăt omorurilor lui Dumnezeu Numeri 25:1-11 24.002 24.002
28 Masacrul Midianit: Le-ați lăsat în viață pe femei? Numeri 31:1-35 6 200.000
29 Dumnezeu a ucis încet armata israelită Deuteronomul 2:14-16 500.000
30 Dumnezeu, ucigașul gigant Deuteronomul 2:21-22 5.000
31 Dumnezeu îl face pe regele Sihon nepăsător pentru ca toți oamenii să poată fi uciși Deuteronomul 2:33-34 1 5.000
32 Og și toți bărbații, femeile și copiii din 60 de orașe Deuteronomul 3:6 1 60.000
33 Masacrul lui Ierihonului Iosua 6:21 1.000
34 Achan și familia lui Iosua 7:10-26 1 5
35 Masacrul din Ai Iosua 8:1-25 12.000 12.000
36 Dumnezeu oprește soarele pentru ca Iosua să-și poată face crimele pe lumină Iosua 10:10-11 5.000
37 Cinci regi uciși și agățați în copaci Iosua 10:26 5 10.000
38 Iosua a ucis cu neîndurare tot ce respira, așa cum ordonase Domnul Iosua 10:28-42 7 7.000
39 Genocidul a 20 de orașe: Nu mai era suflare de om Iosua 11:8-12 2 20.000
40 Anakimul: alte ucideri de uriași Iosua 11:20-21 5.000
41 Domnul i-a predat pe Canaaniți și pe Perizziți Judecătorii 1:4 10.000 10.000
42 Masacrul din Ierusalim Judecătorii 1:8 1.000
43 Cinci masacre, o nuntă și caruri de război de fier imune la Dumnezeu Judecătorii 1:9-25 5.000
44 Domnul l-a predat pe Chushanrishathaim Judecătorii 3:7-10 1 1.000
45 Ehud aduce mesaj de la Domnul Judecătorii 3:15-22 1 1
46 God predă 10.000 de Moabiți viguroși Judecătorii 3:28-29 10.000 10.000
47 Shamgar a omorât 600 de Filistini cu un toiag de boi Judecătorii 3:31 600 600
48 Barak și Dumnezeu îi masacrează pe Canaaniți Judecătorii 4:15-16 1.000
49 Jael înfige un pripon de cort în craniul unui om care dormea Judecătorii 4:18-22 1 1
50 Povestea lui Gideon: Domnul a îndreptat sabia fiecărui om împotriva seamănului Judecătorii 7:22 120.000 120.000
51 Un oraș este masacrat și 1.000 de oameni sunt arși de vii din cauza spiritului malefic al lui Dumnezeu Judecătorii 9:23-27 1.001 2.000
52 Masacrul Ammoniților Judecătorii 11:32-33 20.000
53 Fiica lui Jephthah Judecătorii 11:39 1 1
54 42.000 de oameni mor după ce pică testul "shibboleth" Judecătorii 12:4-7 42.000 42.000
55 Samson a omorât 30 de oameni pentru hainele lor Judecătorii 14:19 30 30
56 Samson a ucis 1.000 de oameni cu mandibula unui măgar Judecătorii 15:14-15 1.000 1.000
57 Samson a omorât 3.000 de oameni într-un atac terorist sinucigaș Judecătorii 16:27-30 3.000 3.000
58 Un război civil sfânt (avea ceva de-a face cu bucățile în putrefacție ale corpului unei concubine trimise prin poștă) Judecătorii 20:35-37 65.100 65.100
59 Sfârșitul Judecătorilor: două genociduri și 200 de virgine răpite Judecătorii 21:10-14 4.000
60 Dumnezeu i-a ucis pe fiii lui Eli și 34.000 de soldați israeliți 1 Samuel 2:25, 4:11 34.002 34.002
61 God i-a pedepsit cu hemoroizi în locuri ascunse 1 Samuel 5:1-12 3.000
62 50,070 uciși pentru că s-au uitat în arca Domnului 1 Samuel 6:19 50.070 50.070
63 Dumnezeu a trosnit un tunet puternic asupra filistinilor 1 Samuel 7:10-11 1.000
64 Alt masacru al Ammoniților ( și alte mesaje trupești inspirate de Domnul) 1 Samuel 11:6-13 1.000
65 Primul măcel al lui Ionatan 1 Samuel 14:12-14 20 20
66 Dumnezeu îi forțează pe filistini să se omoare între ei 1 Samuel 14:20 1.000
67 Genocidul Amalekiților 1 Samuel 15:2-3 10.000
68 Samuel îl măcelărește pe Agag de față cu Dumnezeu 1 Samuel 15:32-33 1 1
69 În valea lui Elah: Goliat 1 Samuel 17:51, 2 Samuel 21:19 1 1
70 David cumpără o soție cu 200 de prepuțuri de filistini 1 Samuel 18:27 200 200
71 Domnul i-a spus lui David, Du-te și lovește-i pe filistini 1 Samuel 23:2-5 10.000
72 Dumnezeu l-a ucis pe Nabal (iar David s-a ales cu nevastă-sa și alte chestii) 1 Samuel 25:38 1 1
73 David comite acte aleatorii de genocid pentru filistini 1 Samuel 27:8-11 60.000
74 David își petrece ziua omorând Amalekiți 1 Samuel 30:17 1.000
75 Dumnezeu îi ucide pe Saul, pe fii lui și pe soldații lui (pentru că Saul nu i-a ucis pe toți Amalekiții) 1 Samuel 31:2, 2 Cronici 10:6 4 100
76 David îi ucide pe mesageri 2 Samuel 1:15 1 1
77 David a omorât, a mutilat și i-a agățat pe Rechab și pe Baanah 2 Samuel 4:12 2 2
78 Dumnezeu îl ajută pe David să-i lovească pe filistini din față și din spate 2 Samuel 5:19-25 2.000
79 Dumnezeu l-a ucis pe Uzzah pentru c-a încercat să prevină căderea arcăi 2 Samuel 6:6-7,1 Cronici 13:9-10 1 1
80 David a omorât două treimi din prizonierii de război moabiți și pe restul i-a luat în sclavie 2 Samuel 8:2 667
81 Și Domnul i-a dat lui David victorie oriunde mergea 2 Samuel 8 – 10 65.850 66.850
82 David a ucis fiecare bărbat din Edom 2 Samuel 8:13-14, 1 Împărați 11:15-16, 1 Cronici 18:12, Psalmii 60:1 15.000 25.000
83 Așa a făcut David cu toți copii din Ammon 2 Samuel 11:1, 1 Cronici 20:1 1.000
84 Dumnezeu omoară încetinel un bebeluș 2 Samuel 12:14-18 1 1
85 Șapte fii ai lui Saul sunt atârnați înaintea Domnului 2 Samuel 21:1-9 7 3.000
86 Vitejii lui David și omorurile lor fantastice 2 Samuel 23, 1 Cronici 11 1.403 3.400
87 Domnul a omorât 70.000 pentru că David a ținut un recensământ la ordinul lui Dumnezeu (sau Satana) 2 Samuel 24:15, 1 Cronici 21:14 70.000 200.000
88 Solomon i-a ucis pe Iov și pe Shimei (c-așa a fost înțelepciunea lui David pe patul de moarte) 1 Împărați 2:29-46 2 2
89 Povestea a doi profeți 1 Împărați 13:11-24 1 1
90 Fiul lui Ieroboam: Dumnezeu ucide încă un copil 1 Împărați 14:17 1 1
91 Familia lui Ieroboam 1 Împărați 15:29 10
92 Rudele și prietenii lui Baasha 1 Împărați 16:11-12 20
93 Zimri arde de viu 1 Împărați 16:18-19 1 1
94 Seceta lui Elia 1 Împărați 17:1, Luke 4:25, James 5:17-18 3.000
95 Elia omoară 450 de lideri religioși într-o întrecere de rugăciuni 1 Împărați 18:22-40 450 450
96 Primul măcel al sirienilor asistat de Dumnezeu 1 Împărați 20:20-21 10.000
97 Dumnezeu a ucis 100.000 de sirieni pentru că l-au numit zeu al dealurilor 1 Împărați 20:28-29 100.000 100.000
98 Dumnezeu a ucis 27.000 de sirieni prin doborârea unui zid peste ei 1 Împărați 20:30 27.000 27.000
99 Dumnezeu a trimis un leu să omoare un om pentru că nu l-a ucis pe un profet 1 Împărați 20:35-36 1 1
100 Dumnezeu l-a ucis pe Ahab pentru că n-a omorât un rege prizonier de război 1 Împărați 20:42, 22:35 1 1
101 Dumnezeu a ars 102 oameni de vii pentru l-au rugat pe Elia să coboare de pe dealul lui 2 Împărați 1:10-12 102 102
102 Dumnezu l-a ucis pe Ahazia pentru că nu l-a întrebat pe Dumnezeul corect 2 Împărați 1:16-17,2 Cronici 22:7-9 1 1
103 Dumnezeu a trimis urși să omoare 42 de băieți pentru c-au făcut mișto de capul chel al unui profet 2 Împărați 2:23-24 42 42
104 Dumnezeu i-a predat pe Moabiți 2 Împărați 3:18-25 5.000
105 Un sceptic este călcat în picioare 2 Împărați 7:2-20 1 1
106 Foametea de șapte ani a lui Dumnezeu 2 Împărați 8:1 7.000
107 Iehoram din Israel 2 Împărați 9:24 1 1
108 Iezebel 2 Împărați 9:33-37 1 1
109 Fii lui Ahab’s sons: 70 de capete în două coșuri 2 Împărați 10:6-10 70 70
110 Rudele din satul natal al lui Ahab, prieteni și preoți 2 Împărați 10:11 20
111 Jehu a omorât familia lui Ahazia 2 Împărați 10:12-13, 2 Cronici 22:7-9 42 42
112 Jehu și partenerul lui omoară restul familiei lui Ahab 2 Împărați 10:17 20
113 Jehu i-a adunat pe urmașii lui Baal și i-a măcelărit pe toți 2 Împărați 10:18-25 1.000
114 Mattan, preotul din Baal și regina Athalia 2 Împărați 11:17-20 2 2
115 Dumnezeu a trimis lei să-i mănânce pe cei ce nu credeau suficient de mult în el 2 Împărați 17:25-26 10
116 Un înger a ucis 185.000 de soldați care dormeau 2 Împărați 19:34, 37:36 185.000 185.000
117 Dumnezeu a făcut ca regele Sennacherib să fie ucis de fiii lui 2 Împărați 19:37, Tobit 1:21 1 1
118 Iosuaia i-a usic pe toți preoții din locuri înalte 2 Împărați 23:20 100
119 Încă un război sfânt 1 Cronici 5:18-22 50.000
120 Dumnezeu a ucis jumătate de milion de soldați israeliți 2 Cronici 13:17-18 500.000 500.000
121 Ieroboam 2 Cronici 13:20 1 1
122 Dumnezeu a ucis un milion de etiopieni 2 Cronici 14:9-14 1.000.000 1.000.000
123 Foc amical: Dumnezeu a fosțat "o masă mare de oameni" să se omoare între ei 2 Cronici 20:22-25 30.000
124 Dumnezeu i-a făcut intestinele lui Iehoram să cadă pe-afară 2 Cronici 21:14-19 1 1
125 Dumnezeu i-a ucis fiii lui Iehoram 2 Cronici 22:1 3
126 Ahazia a lui Iuda 2 Cronici 22:7-8 1 1
127 Ioas, prințesa și armata lui Iuda 2 Cronici 24:20-25 1 10.000
128 Dumnezeu l-a distrus pe Amazia 2 Cronici 25:15-27 1 1.000
129 Dumnezeu l-a omorât pe Ahaz, regele Siriei 2 Cronici 28:1-5 1 10.000
130 Dumnezeu a omorât 120.000 de bărbați viteji pentru că s-au lepădat de el 2 Cronici 28:6 120.000 120.000
131 Căderea Ierusalimului 2 Cronici 36:16-17 10.000
132 Omorurile din Purim: Dumnezeu făcut-a acestea Esther 2 – 9, 10:4 75.813 75.813
133 Dumnezeu și Satana îi ucid pe fiii și sclavii lui Iov Iov 1:18-19 10 60
134 Hanania Ieremia 28:15-16 1 1
135 Nevasta lui Ezechiel Ezechiel 24:15-18 1 1
136 Oh! Suzana Daniel 13:6-62 2 2
137 Judith este binecuvântată între femei (pentru că a decapitat un om care dormea) Judith 13:6-10 1 1
138 Masacrul lui Judith: atârnați capul ăsta pe pereții noștri Judith 15:1-6 1.000
139 Crima dublă a lui Matatia 1 Macabei 2:24-25 2 2
140 Matatia și prietenii lui îi căsăpesc pe păcătoși 1 Macabei 2:44 100
141 Dumnezeu l-a ucis pe Andronic profanatorul nenorocit 2 Macabei 4:38 1 1
142 O gloată de evrei l-a ucis pe Lysimah profanatorul 2 Macabei 4:42 1 1
143 Dumnezeu l-a ajutat pe Iuda Macabeu să-i distrugă pe păgâni 1 Macabei 3:1-26,2 Macabei 8:5-6 800 4,900
144 Iuda și oamenii lui neînarmați omoară 3.000 din soldații Gorgiei 1 Macabei 3:44-4:24 3.000 3.000
145 Crimele de Hanukkah 1 Macabei 4:34–5:7 5.000 17.000
146 Frații Macabi îi măcelăresc pe păgâni 1 Macabei 5:21-51 11.000 37.000
147 Armata lui Nicanor: Cu Atotțiitorul ca sprijin moral, au măcelărit cam nouă mii de bărbați 1 Macabei 7:32-47, 2 Macabei 8:24, 15:27 147.002 147.002
148 Ionatan și Simon distrug pe păcătoșii din Israel 1 Macabei 9:46-49, 2 Macabei 8:30-33, 10:61 1.000 1.200
149 Cinci călăreți divini aruncă sulițe și fulgere de foc la inamici 2 Macabei 8:32–10:38 21.103 21.400
150 Dumnezeu l-a ucis pe Antioh cu o boală intestinabilă incurabilă 2 Macabei 9:5-28 1 1
151 Idumeni, trădători și evrei în două turnuri 2 Macabei 10:16-17 40.000 40.100
152 Capul lui Nicanor: Un semn dovedit al ajutorului lui Dumnezeu 1 Macabei 7:33-48, 2 Macabei 15:1-35 35.000 35.000
153 Extratereștrii la Cades 1 Macabei 11:74 3.000 3.000
154 Ioan arde de vii 2.000 de oameni în turnul lui Azot 1 Macabei 16:10 2.000 2.000
155 Dumnezeu a trimis viespii să distrugă lent oamenii Înțelepciuni 12:8-9 1.000
156 Ananias și Safira Faptele Apostolilor 5:5-10 2 2
157 Herod Aggripa Faptele Apostolilor 12:23 1 1
158 Iisus Romani 8:32, 1 Pet 1:1820 1 1
Total

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu mai dadusei de mult citate.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru alin9019):

Draga Alin, ai fost de la intemeierea universului pentru a vedea Big Bang? Nu, nu ai fost nici tu si nici eu. Ai fost acolo cand omul a evoluat din maimuta? Nu. Dar ai auzit despre asta, ai citit despre asta, este o ipoteza, nu este nimic dovedit.
Crezi, si cunosti teoria relativitatii a lui Albert Einstein publicata in 1916, adica acum aproximativ 104 ani, care spune ''„Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă.''

Dar nu crezi biblia care spune acest lucru in Geneza ''mai intai a fost creata lumina, si apoi luminatorii''
si nu a scris asta acum 104 ani, ci in urma cu peste 4000 de ani.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci daca nu exista martori mereu vinovatul scapa in gandirea ta?
argumente de gradinita, da nu a fost nimeni acolo cand a fost big bang, dar exista dovezi, dar stai ca nici tu nu ai fost cand dumnezeu a creat universul nici autori bibliei care apropo vt are 2600 de ani iar nt 2000 de ani scrisa de 4 autori anonimi care au scris povestea dupa moartea lui iisus, nu a fost acolo cand maimuta s-a transformat in om pentru ca nu a existat asa ceva din nou dovada ca habar nu ai ce inseamna evolutia, in primul rand sunt mai multe speci de primate, nu s-a transformat cimpanzeu in gorila, o specie de primatea evoluat cu fiecare pas stim prin prisma dovezilor gasite
oase, genetica
uite ca daca iti folosesti creierul ala odihnit poti gasi stii ce s-a intamplat acum mult timp

| Dandinelle a răspuns:

Daca esti ateu, atunci de ce sa crezi in iad?

| alin9019 explică (pentru Dandinelle):

Eu nu cred in rai/iad. eram curios ce cred altii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dumnezeu nu e un Gica-contra care vrea sa te distruga daca nu i te supui, ci e cel fara de care soarta tuturor ar fi moartea doar ca n-ar mai exista Cineva care sa ne salveze de ea. Plata pacatului e moartea, aceasta lege e la fel de valabila ca cea a gravitatiei. Omul e pacatos, si sub influenta lui Satan, nu are nicio sansa sa se schimbe in bine singur. El ate nevoie de Isus. "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe Singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica."(Ioan 3:16)
El a facut asta pentru ca ne-a iubit si nu ne-ar vrea raul. Insusi D-zeu spune:"Pe viata mea ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se pocaiasca si sa se intoarva de la faptele lui rele".
Daca nu cunosti scriptura, e usor sa speculezi si sa te iei dupa altii, dar oricine cunoaste scriptura, stie ca aceasta il descrie pe Isus ca Salvatorul nostru nu ca Dusmanul nostru. Daca un regat este in razboi si le vine in ajutor un aliat fara de care nu pot invinge, ar fi logic ca toti sa se alieze cu El. Nimeni n-ar spune ca ar fi o obligatie ci toti ar spune ca e o necesitate. "A venit un Salvator care sa ma salveze, si ce, ma obligi sa ma aliez cu El"? Nu te obliga nimeni daca nu vrei, dar consecinta va fi moartea, si pentru ce? Pentru ca n-ai vrut sa te aliezi cu Cel ce te putea salva? Dusmanul are insa grija sa pacaleasca regatul imprastiind ideea ca Salvatorul e de fapt dusmanul, si cine nu vrea sa se alieze cu El va fi nimicit de acesta, restrictionandu-le libertatea. Astfel dusmanul isi castiga aliati. Pare banal insa chiar asa este. Plata pacatului e moartea, din cauza pacatului mori, nu din cauza lui Dumnezeu pentru. ca iti spune ca daca nu te intorci la El, te va omora.A te intoarce la Dumnezeu este deci o necesitate nu o obligatie. Si nu uita ca, pacatos cum esti, El te iubeste.

| AG777 a răspuns:

Mutli colegi fanatici religiosi, inculti si de tot rahatul vrei sa spui. Tu nu de lua dupa toti idiotii spalati pe creier, fie ei crestini sau satanisti, fii liber si nu depinde de nimeni

| Ancamitumihaela a răspuns:

Dumnezeu cel Atotputernic exista cu adevarat si El la inceput a creat cerurile si pamantul. Dumnezeu a creat pe om din tarina pamantului si tot ce se misca pe pamant. Iata dova ca Dumnezeu exista si te iubeste atat de mult incat a trimis pe Fiul sau sa moara pe cruce in locul tau la Golgota. Dumnezeu s-a sacrificat atat de mult incat nu doreste ca tu sa ajungi in iad. uite cum Dumnezeu a creat lumea,, Genesa (Facerea) 1
1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.
2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric.
5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.
6. Dumnezeu a zis: "Sa fie o intindere intre ape, si ea sa desparta apele de ape."
7. Si Dumnezeu a facut intinderea, si ea a despartit apele care sunt dedesubtul intinderii de apele care sunt deasupra intinderii. Si asa a fost.
8. Dumnezeu a numit intinderea cer. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.
20. Dumnezeu a zis: "Sa misune apele de vietuitoare si sa zboare pasari deasupra pamantului pe intinderea cerului."
21. Dumnezeu a facut pestii cei mari si toate vietuitoarele care se misca si de care misuna apele, dupa soiurile lor; a facut si orice pasare inaripata dupa soiul ei. Dumnezeu a vazut ca erau bune.
22. Dumnezeu le-a binecuvantat si a zis: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti apele marilor; sa se inmulteasca si pasarile pe pamant."
23. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a cincea.
24. Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul vietuitoare dupa soiul lor, vite, taratoare si fiare pamantesti, dupa soiul lor." Si asa a fost.
25. Dumnezeu a facut fiarele pamantului dupa soiul lor, vitele dupa soiul lor si toate taratoarele pamantului dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca erau bune.
26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant."
27. Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.
28. Dumnezeu i-a binecuvantat si Dumnezeu le-a zis: "Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant."
29. Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samanta si care este pe fata intregului pamant si orice pom care are in el rod cu samanta: aceasta sa fie hrana voastra.
30. Iar tuturor fiarelor pamantului, tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor care se misca pe pamant, care au in ele o suflare de viata, le-am dat ca hrana toata iarba verde." Si asa a fost.
31. Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a sasea.
Dumnezeu nu a creat Iadul pentru oameni ci pentru diavolul si ingerii lui. Impaca te cu Dumnezeu pana cand nu este prea tarziu si marturiseste toate pacatele cu o inima sincera si El iti va ierta pacatele. Isus a zis,, Eu sunt Calea, Adevarul si Viata si nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''. Mantuirea se capata prin credinta in Isus. Raiul si iadul exista cu adevarat pentru Isus a spus prin pilda despre bogatului nemilostiv si saracul Lazar din Biblie in Luca 13: 19-31.