| Mdrăgan a întrebat:

Salut.
Am 13 ani,sunt in clasa a VI si vreau sa ma duc la seminar in clasa a IX a.
Tatal meu cand era mic,se ducea la biserica si preotul se acolo l-a invatat sa cante.
Inainte canta la biserica,dar nu s-a tinut de treaba si nu s-a dus la facultatea de teologie.
De acum,vreau sa invat sa cant psaltica(la biserica din satul meu se canta pe notele Do,Re,Mi,Fa,Sol,La,Si,Do dar la seminar se invata pe Ni,Pa,Vu,Ga,Di,Ke,Zo,Ni.
Tatal meu ma ajuta sa invat sa cand psaltica dar am o intrebare.
Daca la psaltica nu se folosesc notele de mai sus si nici pe portativ nu sunt la fel,care sunt semnele care determina fieare nota(Ni,Pa,Vu,Ga,Di, Ke, Zo, Ni)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, uite aici un manual de Gramatica Muzicii Psaltice
https://www.stavropoleos.ro/......997_A4.pdf

| Gorjanul a răspuns:

Domnul profesor Laurențiu Truță face cursuri de muzică psaltică online. Inscrie-te și vei afla tot ce ai nevoie să știi.
https://www.facebook.com/......726822273/