| Derude a întrebat:

Am 17 ani, nu sunt o persoana foarte religioasa, eu m-as considera agnostic. Eu, de felul meu, cred ca sunt o persoana buna la suflet. Ii ajut pe cei din jur cu ce pot, nu ma prea cert, iar cand o fac, nu pun nimic la suflet. As dori sa stiu, daca Dumnezeu, daca exista, ii ajuta si pe cei nu foarte nereligiosi, sau trebuie sa fii genul acela de "pocait" ca sa ii zic asa ca sa fii ascultat. As putea parea cam ipocrit prin aceasta intrebare, eu va cer doar opinia, multumesc.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La intrebarea ta nu exista un raspus obiectiv. Fiecare va raspunde dupa ce religie (nu) are.

| KodrutZ a răspuns (pentru doctorandus):

@Mihai (care ma ignora, desigur): Exact. E o jignire a inteligentei umane sa consideri ca divinitatea poate fi orgolioasa si retrograda ca si cei ce se erijeaza in reprezentantii ei in acest plan existential.

| doctorandus a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca nu pornesti de la premiza unui Dumnezeu antropomorfic (Om super-puternic si super-perfect) argumentul tau nu e logic (sofismul numit cersitul intrebarii). De ex. Dumnezeu poate fi o forta oarba, caz in care nu-i putem atribui inteligenta si nici constienta.

| danay72 a răspuns:

E foarte bine ca ești o persoană bună și lui Dumnezeu îi place acest lucru, dar e important sa cunoști ce anume cere prin intermediul Bibliei, pentru a-l cunoaște mai bine și pentru a vedea modul în care te ajuta.

| RAY a răspuns:

Daca un zeu a creat acest univers sunt convins ca nu a creat oamenii care sa i fie sclavi prin rugaciuni si sal slaveasca toata ziua, cred ca acel zeu ar aprecia un om pasionat de stiinta si un om bun, ce folos ca mergi la bise si esti un ipocrit? multi cred ca zeul lor nu le vad dupa ce iasa din biserica

| anonimg a răspuns:

Ca Unul care ne spune: "Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc" (Luc.6:27), este si normal ca si El sa faca aceasta cu oamenii care Il urasc. Este si scris: "El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti." (Matei.5:45)
Cu toate acestea, credinta pe care o cere Dumnezeu de la noi nu este aceea doar de a crede in existenta Sa, ci mai mult decat atat: El doreste sa ne incredem in El. Si ca sa ai incredere in cineva trebuie ca mai intai sa cunosti pe acea persoana. De aceea si Dumnezeu nu doreste sa ne incredem orbeste in El -caci aceea nu se numeste incredere- ci El doreste ca sa-L cunoastem mai intai. De aceea si invitatia Scripturii este:
"Sa cunoastem, sa cautam sa cunoastem pe Domnul! Caci El Se iveste ca zorile diminetii si va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primavara care uda pamantul!" - (Osea.6:3) Si atunci cand ajungi sa cunosti pe Dumnezeu este imposibil sa nu-L iubesti si sa nu te increzi in El! Atunci -si numai atunci- omul va gasi placere in a asculta de Dumnezeu.

Te sfatuiesc sa citesti cartea aceasta: http://caleacatrehristos.com/

| Mădă0611 a răspuns:

Daca crezi in Iisus nu esti agnostic, ci crestin lenes. Din ce inteleg eu, nu iti merge prea bine si crezi ca baiul e ca te pedepseste Dumnezeu, ala cu d mare, adica nume laughing, Yhwh.
Teoretic, Dumnezeu iubeste pe toata lumea si lasa lumea sa aleaga daca il iubeste sau nu, dar pana poate alege, o ajuta, din iubire.

| GdX a răspuns:

Unde e Dumnezeu cand in Africa mor oameni de foame? Unde este Dumnezeu cand in Siria mor copii nevinovati? Unde era Dumnezeu cand in 6 ani de razbori si-au pierdut viata 20 de milioane de oameni. Toti acestia au fost atei sau gnostici? E buna intrebarea. Este o intrebare la care reflecti si gasesti raspunsuri felurite in functie de gandirea si credinta fiecaruia. Bafta in aflarea raspunsului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai intreaba-l pe Dumnezeu fiindca in cuvantul scris, ne-a dat raspunsuri la toate intrebarile, numa ca trebuie sa-l cauti ca biblia nu e carte de intrebari si raspunsuri ci; Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos pentru învăţătură, pentru mustrare, pentru îndreptare, pentru instruire în dreptate,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu te ajuta sa vii la credinta. Iti pot spune din experienta, deoarece am fost ateu multa vreme. Hristos bate la usa sufletului fiecarui om, doar-doar Ii vom deschide.
"Iata, stau la usa si bat; de va auzi cineva glasul Meu si va deschide usa, voi intra la el si voi cina cu el si el cu Mine." Apocalipsa 3:20

Trebuie sa-ti doresti sa crezi in Dumnezeu si sa te rogi Lui sa-ti dea credinta dreapta, deoarece credinta este un dar de la Dumnezeu.
Nimeni nu ajunge la credinta prin logica umana, ci prin rugaciune.

| Idris a răspuns:

Salut!

Dpdv islamic, Allah spune ca acela care face un bine cat un graunte de colb il va vedea, la fel ca si acela care face un rau tot la fel de mic il va vedea. Pe langa asta Allah iarta toate pacatele cu exceptia pacatului de a ii asocia ceva. Asadar atata timp cat te increzi in Unicitatea unui singur Dumnezeu, Unic fara fii si fara parteneri este bine. Dumnezeu (Allah) este aproape si raspunde rugii celui care il cheama, dar si cel care se roaga sa raspunda atunci cand il cheama Allah. Asadar, incerca sa te apropii de Dumnezeu cu latimea unei palme, iar El iti va intinde un brat, fa un pas catre El, iar El va veni la tine alergand, apoi practicarea religiei va veni de la sine.

Spun toate acestea strict dpdv ISLAMIC. Toata Lauda i se cuvine Lui Allah si Binecuvantarile lui Allah fie asupra Profetului Muhammed, a familiei sale, a companionilor sa-i si a tuturor celor care urmeaza Calea cea Dreapta.

| Mihαi a răspuns:

Salut!
Indiferent ce religie ai, daca esti un om bun la suflet, Dumnezeu n-o sa treaca cu vederea faptele bune pe care le-ai facut in viata aceasta.
Sa-ti dau un exemplu: Sa spunem ca sunt 2 oameni, unul este ateu, iar celalalt credincios.
Ateul este un om bun la suflet, ii ajuta pe cei din jurul sau, nu barfeste, nu minte s-a.m.d, iar presupusul "credincios" este o persoana care-i judeca pe cei din jur, bea, fumeaza, din cand in cand mai scoate cate o injuratura "nevinovata".
Iti spun sincer, mai 'curat' este ateul in fata lui Dumnezeu, decat acel pseudo-credincios.
Asta-i punctul meu de vedere, daca cineva are alta parere in legatura cu ce am spus eu, e liber sa comenteze.
O zi buna! happy