| mionut1993 a întrebat:

Salut.Am 25 de ani si vreau sa ma calugaresc. Poate sa-mi spuna cineva ce trebuie sa fac pentru asta,unde sa ma adresez? Si daca stie cineva sa-mi spuna ce inseamna sa fii calugar, eu stiu ca trebuie sami dedic veata lui dumnezeu, dar in afara de asta po sa mai am vo ocupatie sau trebuie sa stai toata ziua si sa citesti rugaciuni.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ar trebui sa te adresezi unui psihiatru inainte de orice altceva.

| whatevernvm a răspuns:

Ia niste iarba si potoleste-te

| VladimirConstantin a răspuns (pentru whatevernvm):

Fie ca Iisus sa iti dea ceea ce ii doresti aproapelui. AMIN!

| whatevernvm a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Omg yes

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa crezi in Dumnezeu in primul rand si sa fii dispus sa renunti la absolut tot ce-ti ofera viata moderna, sa fii dispus sa te sacrificii de dragul LUI, pentru credinta si mantuirea ta.
In afara de rugaciunile pe care trebuie sa le citesti si sa le spui zilnic, mai trebuie sa muncesti la manastirea unde vei fii repartizat, stii tu: curatenie, spalat, calcat, gradinarit, gatit, orice este nevoie pe langa manastire!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Incearca aici:
00 40 374 770478;

sau e-mail
secretariat@socola.eu

| ExprimareLibera a răspuns:

Eu zic sa mergi la muncă și să lași prostiile.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să te sfatuiesti cu duhovnicul tău sau un duhovnic de la mănăstire (nu cu orice preot, ci cu unul cu care ai o relație mai strânsă și te cunoaste ). Pe TpU sunt multi care nu știu ce înseamnă a fi creștin și își dau cu părerea, facandu-si o impresie personala pe care o cred orbește.
O să-ți zic foarte pe scurt :
Viata în mănăstire e foarte frumoasa, dar foarte aspră și grea. Trebuie să ai o dorință foarte puternica să intri în mănăstire, cel mai bine ar fi sa aștepți câteva luni să vezi dacă dorința persistă, iar daca persista, inseamna ca asta e planul lui Dumnezeu pentru tine, iar dacă nu, a fost ceva trecător.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Trebuie să depui la început voturile monahale, adică 3 jurăminte : fecioria(nu te vei mai căsători niciodată ), sărăcia ( vei trăi foarte modest ) ascultarea ( vei face tot ce-ți zice starețul, duhovnicul si frații de mănăstire înafară de păcat, fără reproșuri).
La mănăstire se muncește foarte mult. Mănăstirile au grădini, animale, ateliere, azile, spitale, orfelinate, case de pelerini, etc., unde se muncește mult. La majoritatea mănăstirilor trezirea se face cam pe la ora 5 dimineața.
Va trebui să te împărți între rugaciune la biserica si lucru. Trebuie să participi la aproape toate slujbele zilnice : Utrenia, Liturghia, Vecernia, Miezonoptica, citirea din Psaltire, etc.
Mulți se duc să se călugărească deoarece au întristări, sunt săraci, etc., dar aceștia greșesc enorm, căci scopul călugăriei nu este acela de a te vindeca de o traumă sau a primi o coajă de pâine, ci scopul este a te apropia de Hristos.
Si e de precizat că îți vei vedea rudele rar si vei ieși rar din mănăstire.
Cum spuneam, călugăria este frumoasa, dar aspră, putini oameni facand fata. Trebuie să te gândești bine, căci aceasta decizie îți va influenta decisiv viață și mântuirea.
De aceea înțelege-te cu duhovnicul, cu călugări, ba chiar ai putea sta câteva zile la manastire să vezi cum e.

| Panzer1945 a răspuns:

Salut. Esti tanar, ce ti-a venit sa te calugaresti?!? Deceptie in dragoste, neintelegeri cu parintii? Ar trebui sa mergi la o manastire de calugari si daca esti acceptat, o sa fii pus la diverse munci.