| anonim_4396 a întrebat:

Am câteva întrebări despre jocuri video :
1.E păcat să joci jocuri video? Dacă da, de ce?
2.E voie să jucăm jocuri video măcar odată pe săptămână, nu vorbesc de 1h-? h, ci 10 min-30 min, ca să nu fim leneși?
3.Ce feluri de jocuri video e păcat să joci? Cele cu conținut neacceptabil sau toate?
P.S. Vreau argumente pentru fiecare răspuns

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4
https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4

tu ce crezi ca e pacat ce e acolo sau ca te joci un joc, pacat de viata acelor copii, sectancti promoveaza asta, asa va deveni in Romania

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu înțeleg ce vrei să spui

| Celcestietot a răspuns:

Nu este frate păcat să joci jocuri video, și eu joc. Important este că atunci când joci de exemplu un joc de pvp sa nu pui în practica și în realitate violenta sau vorbele și gândurile necurate fie ale poveștii sau ale personajului. Te mai enervezi cei drept că nu îți iese ce vrei tu acolo, dar asta este strict problema ta. Important este sa nu trăiești în păcat, de exemplu cu gânduri și practici interzise de către Dumnezeu. Poți sta cât timp vrei tu la calculator, important este să nu uiți de Dumnezeu în primul rând și de treburile care le mai ai în viața ta în al doilea rând. De preferat să eviți jocurile cu conținut pornografic, deoarece acestea pot duce la crearea diversor fapte în viața reală. Mai bine te joci pe calculator decât să curvești, să înjuri, să violezi etc. Mai spunea cineva în Biblie, nu mai știu cine, că ce nu este din încredințare este păcat. Dacă este să o luăm așa, nu mai avem voie să facem nimic. Oamenii din antichitate nici ei nu stăteau 24/24 cu rugăciuni sa fim serioși, diferența dintre ei și noi este că ei erau cu o tenta, cu o înclinație mai mare spre porunci, spre Dumnezeu, spre calitățile bune într-un cuvânt. Cei asemenea copiilor vor intra în împărăția lui Dumnezeu, deci joaca este de copii cum s-ar spune, nu este dăunătoare dacă este folosită cum trebuie, fără a aduce setul de sentimente negative mă refer. Oricum, joaca are diverse beneficii, de exemplu te poate face să uiți de durere sau îți poate îmbunătăți vederea periferică. Aceasta este părerea mea până la urmă, dacă vrei să mă asculți bine, dacă nu, nu. Oricum fiecare va răspunde pentru faptele sale, și eu la fel, dacă te-am învățat greșit, eu plătesc. De aceea, aceasta decizie sper că o iei tu personal, să nu spui la judecata că a fost vina mea pentru ce ai pus tu în practică, că eu ți-am zis că faci ce vrei.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Să înțeleg că doar jocurile cu conținut urât sunt păcat?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, jocurile care aduc sentimente negative și care te fac să comiți fapte și gânduri care nu sunt pe placul lui Dumnezeu. Aici mă refer in viața reală, nu în joc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Isus compara credinta oamenilor cu cea a copilașilor.Copiii nu se îndoiesc atunci când cred ceva, si nici de cum Isus nu s-a referit la joaca copiilor.Dar daca tot e vorba de copilași atunci ceea ce e permis ca joc copilașilor ar trebui sa fie permis si oamenilor.Adică jocuri care sunt dupa voia lui Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nah, atata timp cat faci voia lui Dumnezeu de ce sa nu faci si altceva? Pentru mine joaca pe PC este ceva foarte placut care nu este nici scump, deci are si un avantaj asa ceva. De ce mi-ar lua Dumnezeu aceasta bucurie mai ales ca incerc sa fac voia Sa? Am inteles ce spunea in Biblie cu privire la copiii, dar joaca este mai mult o caracteristica a copiilor in ziua de astazi, la ei predomina mai mult ca la adulti, la asta m-am referit. "Toate lucrurile imi sunt ingaduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile imi sunt ingaduite, dar nimic nu trebuie sa puna stapanire pe mine" (1Corin. 6:12-20).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Vom da socoteala chiar si de timpul irosit pe calculator.In Iscov 4/17scrie: "...cine știe sa facă bine si nu face, săvârșește un păcat." Ce ar fi ca atunci cand avem timp liber sa căutăm sa facem un bine celui care are nevoie de el?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai dar eu ce fac pe TPU in general, nu incerc sa fac un bine? In viata de zi cu zi nu incerc sa fac bine, sa ma perfectionez pe toate planurile pozitive? Nu ma cunosti si nu te condamn, dar crede-ma ca nu sunt un demon.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ma refeream la jocuri pe calculator si nu la TPU.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce rau fac eu in jocuri?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca trupul omului este templul Duhului Sfânt cum crezi ca Duhul Sfânt nu părăsește acest templu atunci cand ne ocupam de placeri care ni se par ca nu sunt păcătoase? David se ruga lui Dumnezeu sa nu ia Duhul Sfânt de la el.Noi care ne jucam pe calculator ar trebui sa ne rugam si noi ca David lui Dumnezeu sa nu ia Duhul Sfânt de la noi.Dar noi nu o facem pentru ca nici macar nu conștientizam ca ar fi un păcat. Jocurile pe calculator nu sunt inventate de Dumnezeu si nici de oamenii lui Dumnezeu. Acesta este un șiretlic al lui Satan pentru a ne distrage atenția de la Cuvânt, si a ne umple memoria cu ele iar pe urma meditam la ele in loc sa meditam la Cuvânt.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Păi eu în fiecare zi mă rog, am 11 ani, în fiecare zi citesc Biblia, dar să înțeleg că dacă mă joc, nu contează ce fel de joc și cât mă joc, e păcat? Sau e e păcat când jucăm jocuri cu conținut neadecvat ori pe perioade lungi de timp?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asta este viața, eu tot mă voi juca. Voi răspunde pentru faptele mele. Sunt și jocuri educative care te învață să capeți spiritul de echipa, te ajuta la luarea deciziilor mai rapide etc. Nu sunt toate rele să ști.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu chiar crezi rahaturile astea de le scrii sau inventezi chestii pentru trolat pe TPU?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

O viață după voia lui Dumnezeu are si restricții.Nu ca ti le impune cineva, dar pur si simplu nu te tentează. Duhul lui Dumnezeu care locuiește in om îți coordonează gândul, vorba, fapta așa încât nici nu trebuie sa te străduiești pentru asta.Pavel a pierdut enorm de mult pentru Numele lui Isus si nu a regretat, ba le-a socotit ca un gunoi.
Este adevărat, calea către Cer este îngustă si multi cad pe ea, dar cealaltă este lata si multi se înghesuie sa ajungă pe ea.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ok...Să îneleg că chiar dacă în fiecare zi citesc, cânt lui Dumnezeu, mă rog, n-am voie nici măcar să mă uit la un joc video? Chiar dacă sunt copil de 11 ani?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Înțeleg ce spui, dar nu este păcat să te joci. Păcatul este ceva imoral. Atâta timp cât fac ceea ce trebuie, nu este păcat ceea ce fac, în cazul de față jucatul.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Părerea mea este că e păcat când te joci prea mult sau jocuri cu conținut negativ.În rest, nu înțeleg de ce Dumnezeu ar condamna jocurile gen strategie, farm, pvp etc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Ca vrem, ca nu vrem, exista doua duhuri care ne călăuzesc in viatabig grinuhul lui Dumnezeu si Duhul lui Satan. Cel călăuzit de Duhul lui Dumnezeu trăiește așa cum ar trăi Isus daca s-ar afla acum pe pământ. Ceilalți călăuziți de celalalt duh trăiesc după pofta firii lor dar care de fapt este voia celui rău.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da,dar doar fiindcă ne jucăm, asta nu înseamnă că lenevim. Când vine vorba de leneveală, atunci vine vorba de ore întregi de joacă.Nu cred că dacă te joci 5-30 min e păcat

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci practic tu nu poți avea propriu tau cod etic si moral dupa care sa te ghitezi. Ai nevoie sa fii condusa de spiriduși si duhuri?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de joc.Am văzut copii de 11-12 ani care se joaca jocuri violente, care pe mine ma infioara, in timp ce pentru ei e ceva ok.Sunt dependenți de acele jocuri si nu sunt de nici un folos. Îți recomand un site :www.edy.hu.
Nu stiu ce conține stiu ca e religios si poate are si jocuri educative.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Duhurile de care vorbești exista si chiar si d-ta ești condus de unul din ele chiar daca nu realizezi acest lucru.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata timp cat nu uiti de Dumnezeu, asta chiar si in joc, nu vad care ar fi problema. Nu scrie nicaieri ca este pacat asa ceva. Oricum putem spune ca jocurile sunt niste incercari ca sa vada Domnul daca cadem in acele pacate in viata reala. Putem spune ca trebuie sa ai curaj sa te joci jocuri violente sau alte genuri, in calitate de crestin. Jocurile te pot face ca pe o stanca la capitolul sentimente. Nu este nimic rau in a te juca.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E ca ala din lampa lui Aladdin? Albastru? Sau cum l ai vazut?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu prea cred că e neapărat o încercare.Sunt foarte puțini oameni care au făcut chestile alea în viața reală

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Suntserios,eu nu înțeleg:dacă ești ateu, pentru ce ai mai venit pe categoria religiei? Ai venit la caterincă sau ce?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai putini au facut, deci asta nu inseamna ca este o practica rea jucatul pe PC, Xbox etc, atata timp cat nu te afecteaza negativ.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ai dreptate

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

TPU e site ul tau? Imi interzice cineva sa comentez la ce sectiune vreau eu? Daca nu iti convin răspunsurile mele inseamna ca eu nu mai am voie sa comentez aici? Daca tu ai asa mare dreptate demostreaza ti, argumenteaza ti si sustine ti pozitia nu te da cu curul de pământ. Auzi da tu de ce pui intrebari daca accepți doar un raspuns?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da ce ai, fă? Te porți de parcă TPU e site-ul tău.Ce,crezi că mi-e ciudă că ai fost de câteva ori campionul anului? Bene,oi fi eu noob,dar cel puțin nu sunt maro și nici nu miros ca tine, scârbă.Și dacă ai chef de certuri, să știi că pentru asta există YouTube, Instagram, Facebook etc.TpU este un site unde ne ajutăm reciproc,o comunitate românească. Dacă ai chef de certuri,eu te aștept cu drag pe gmail.A și uite că nu-mi convin răspunsurile tale, OK? E doar părerea mea, am dreptul s-o expun, toată lumea are voie.Da doar fiindcă ești mai bătrân decât mine nu înseamnă că poți să-mi zici ce vrei, moșneagule.
Miroși a ofticat și frustrat de la o postare.Mna,ce să faci, când e vai de capul tău... Dacă asta e tot ce poți zice cu intelectul tău, atunci e trist.Simte-te liber și nu mai te oftica de la două postări, că nu ești tu Dumnezeu să mă comanzi

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"E doar părerea mea, am dreptul s-o expun, toată lumea are voie."

Hotărăște-te odata. Ori avem voie fiecare sa scriem ce vrem ori nu.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Se vede că nu ai înțeles ce am scris în,, E doar părerea mea, am dreptul s-o expun, toată lumea are voie", deci îți voi explica.
Ziceam doar că toți avem voie să ne exprimăm părerile.Eu doar te-am întrebat mai sus că dacă ești ateu, de ce ai mai venit la întrebarea aceasta și ai zis altceva? Nu că aș fi vrut să-mi dai răspuns, doar te-am întrebat, nu ți-am omorât familia.Ai început după aceea să-mi vorbești urât.Frate,nu te frustra pentru două postări, ori răspundeai, ori nu.

| Cristian_Coneac_1990 a răspuns (pentru Celcestietot):

Frate, eu am fost dependent de droguri, tutun, si de cand am avut o problema mai grava decat asta, am inceput sa caut pe Dumnezeu, El m-a eliberat de dependentele mele. Vad in viata reala cum se implinesc profetiile din Apocalipsa

| Celcestietot a răspuns (pentru Cristian_Coneac_1990):

Asa este, se implinesc happy!

| Nilsson a răspuns:

Unele jocuri violente sau ce contin imagini obscene clar sunt un pacat, indiferent cat de putin ai juca.
Unele jocuri de strategie, logice sau de farming sunt ok, nu vad de ce ar fi ceva rau, poate chiar contribuie la dezvoltarea unor aptitudini.
Dar ca orice lucru, trebuie moderatie in toate, in momentul in care devin o patima ce iti afecteaza timpul liber, sanatatea si relatiile sociale devin un pacat.

| Mircea08 a răspuns:

Pacatul este calcarea de Lege - In care Lege data de Dumnezeu se interzic jocurile video?
Si totusi lucrurile nu sunt chiar asa de simple. Crestinii NU POT FACE PACATE deoarece sunt scosi de sub Lege, iar unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
In versetul de mai sus scrie ca sfarsitul Legii este Hristos, dar asta este valabil NUMAI pentru crestini, adevaratii crestini care au urmat pe Hristos, adica traiesc potrivit invataturii Lui. Acestia au primit botezul cu Duhul Sfant
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)
Ceilalti, care nici macar nu stiu ce inseamna sa fii crestin sau cum se obtine botezul cu Duh Sfant, si traies potrivit Legii, sunt in continuare sub Lege
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)

Ideea este ca sa citestisi sa intelegi PERFECT invatatura crestina (Evanghelia, sau Noul Testament ) si atunci vei sti TOTUL.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu este un politist rau, nu pune Dumnezue interdictii din astea. Dar desiur, daca un film sau un joc are un mesaj rau, nu vreau mesajul ala in viata mea, pentru ca daca suntem sinceri cu noi insine ne dam seama ca ce vedem si auzim ne afecteaza. Dar te poti juca, desigur evita jocurile erotice, cele cu fantezii sexuale, evita-le. Desigur ca tu trebuie sa alegi ce este bine si ce nu din ele, trebuie sa o iei rational, cele cu un mesaj rau, nu le vrem in viata noastra. Dar da, nu este nicaieri vreo interdictie de jocuri video sau filme. Ba chiar recomand documentarele, poate si filmele de comedie, orice gen vrei tu, dar evita-le pe cele cu un mesaj rau. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Daniel323 a răspuns:

In Vechiul Testament scrie sa ucizi pe cei de alta religie, gay si c urve.
Deci daca ai un joc unde spargi capete de musulmani c urve si gay Dumnezeul biblic se bucura mult.Te face si sfant.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Pacatele au fost inventate drept o metoda de control a populatiei de catre religia crestina. Aceasta practic le impune oamenilor ce sa faca si mai ales ce sa nu faca pentru a ajunge intr-un presupus rai a carui existenta nu a fost niciodata confirmata de niciun membru al clerului crestin. Jocurile video in realitate sunt o pierdere de timp. Evident in scopul de a te relaxa, o ora doua cand si cand n-o sa te afecteze cu nimic, dar abuzul de jocuri video este o prostie si pierdere de timp teribila.