| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am o intrebare pentru atei.
Exista 1 sau 2 motive clare pentru care aproape ati sti ca Dumnezeu nu există?

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Orice lucru poate exista si cu toate acestea nu crezi in orice lucru.
Spre exemplu, daca intr-o zi nu iti gasesti cheile de la masina, ai sa excluzi din start posibilitatea ca acestea sa iti fi fost furate de extraterestri.
Care sunt acele 2 motive clare pentru care nici nu doresti sa iei in calcul aceasta varianta?
Tot ce trebuie sa faci este sa ramai consisent in gandire si sa aplici pentru Dumnezeu aceeasi logica pe care o folosesti zilnic. Ateismul rezulta in mod implicit.

Ideea ca iti trebuie motive pentru a fi ateu este o dovada de inconsistenta in gandire. Nu iti trebuie, iti trebuie motive pentru a nu fi ateu.
Daca te-as intreba: "Care sunt motivele pentru care nu crezi ca parintii tai sunt roboti umanoizi veniti din viitor?", mai mult ca sigur nu ai incepe sa imi faci o lista cu principalele motive. Ipoteza aceasta nici nu ai luat-o in calcul, pentru ca nu exista motive sa fie luata in calcul. Ea ramanand, in multe cazuri, o posibilitate.

| RAY a răspuns:

Dar pentru moș crăciun care sunt

suntserios
| suntserios a răspuns:

*DOAR pentru atei.

Stii tu logica simpla zica ca existenta a ceva trebuie dovedit. Nu inexistenta. Asa ca mingea e la credinciosi.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru suntserios):

Am formulat intrebarea gresit.
Nu am cerut o dovadă.
Ma interesa cu totul altceva.
Am vrut sa intreb :
Din tot ceea ce v-a facut sa nu credeti in Dumnezeu, care este PRINCIPALUL motiv sau daca nu va puteti decide asupra unui singur motiv, primele 2(cele mai bune)... (nu pe toate ), ca influenta asupra deciziei de a deveni ateu? Numind acest prim motiv :,, acel motiv pentru care aproape ati stii ca Dumnezeu nu există,, - Difera de la persoana la persoana daca primul motiv ales este pe masura exprimarii mele, poate fi un motiv cu influenta cea mai mare a simplu, nu atat de mare.

| suntserios a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

PRINCIPALUL motiv e ca nu exista.
E destul asta?

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Edit pentru ultima parte ( ca n-am scris corect) :
,, Difera de la persoana la persoana daca primul motiv ales este pe masura caracterizarii mele (atat de mare, clar, aproape egal cu ceva stiut) sau decat un motiv cu influenta cea mai mare dar tot simplu, nu ceva mare.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru suntserios):

Nu ti-am cerut un raspuns.
Mi-ai vorbit despre dovadă, intelegand gresit ce am intrebat.
Si ti-am raspuns in legatura cu asta.
Raspunsul nu mai era important.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru suntserios):

Știu ce vrei să spui, anume că în momentul în care cineva pretinde că există X, persoana care face afirmația trebuie să și vină cu dovezi privind existența obiectului în cauză, botezat aici X, căci altminteri nu te poți aștepta de la altcineva să te creadă. Hitchens - ori Dawkins? - avea dreptate când spunea că tot ce este afirmat fără dovezi poate, desigur, să fie respins tot fără dovezi - măcar creștinii au adus dovezi, dar asta e cu totul altă poveste.
Ceea ce vreau să-ți spun este că, în ciuda faptului că dictonul de mai sus este valabil, inexistența poate fi dovedită, demonstrând că existența acelui obiect este o contradicție logică. Or, cum s-ar spunea în logica modală, că ceva este "neapărat fals" ori "fals în mod necesar" - ceva ce nu poate exista logic. Un unicorn, de exemplu, poate exista, deoarece nu încalcă legile logicii, dar nu un cerc pătrat.

| Inferno a răspuns (pentru suntserios):

"logica simpla zica ca existenta a ceva trebuie dovedit. Nu inexistenta."

Te inseli!
In absenta unor dovezi, afirmatia "X nu exista" ramane la fel de nefondata ca afirmatia "X exista".
Din simpla incapacitate de a dovedi existenta lui X nu rezulta inexistenta sa. Dumnezeu este o posibilitate logica incontestabila. La fel ca Chupacabra, Mothman si multe alte lucruri pe care le ignoram in fiecare zi. Nimeni nu merge pe strada atent sa nu alunece in The Backrooms desi se poate intampla.

| suntserios a răspuns (pentru Inferno):

Din simpla incapacitate de a dovedi existenta lui X nu rezulta inexistenta sa

Cam da. Cam fix asta înseamnă

| sierra1 a răspuns:

Dă-ne tu 1 sau 2 motive clare pentru care stii ca Dumnezeu există!

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru sierra1):

N-am inteles ce vrei sa zici.
Nu vreau sa ma cert, ma interesa sa aflu cateva pareri, ATAT.
Poti sa-mi reformulezi ce ai vrut sa zici?

Prin,, 1 sau 2 motive clare,, am vrut sa zic (si M-AM GRABIT):
Din tot ceea ce v-a facut sa nu credeti in Dumnezeu, care este PRINCIPALUL motiv sau. daca nu va puteti decide asupra unui singur motiv, primele 2 ...sau 3. (nu pe toate )
Adică tu nu crezi in Dumnezeu. ai 1-6-7-8 -15 motive.
Cand esti intrebată de ce nu crezi,il vreau pe cel mai clar, primul pe care l-ai folosii.

,, pentru care aproape ati stii,, - a avea un motiv foarte bun pentru care nu credeti in existenta lui Dumnezeu, care aproape va face sa presupuneti ca stiti faptul ca nu ar exista, dar nu puteti dovedii asta, ramanand decat ca credeti foarte mult in el.

| sierra1 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Imi ceri să mă pronunț despre ceva ce nu există. Sau știi tu că da?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Nui forță să-le fie bine lasăi să-și dea seama singuri prim propile lor fapte Dumnezeu sufletu lor este rătăcit și murdărit dar nici nu vor să-l caute îl înlocuiesc cu bani cu altele abia când vor da cu sufletul de pământul și cu inima zdrobită de durere și nu vor mai putea să-și scoată nici sunetul de durere și se vor îngropa cu propile fapte abia atunci se vor trăzi și își vor dea seama ce au făcut și ce fac ei nu-l caută pe Dumnezeu ei caută ce le da Dumnezeu ei nu-l cauta pe Dumnezeu ei cauta ce poate sale dea Dumnezeu Dumnezeu țiam dat liberul albitru la absolut orice până și față de mine și prin propile tale acțiuni propile tale fapte propile te alegeri propile tale gânduri propile tale intenți vei trăi pe pământul asta dacă îți păstrezi sufletul curta am unde veni dacă îți păstrezi inima curată îți pot auzi durere și strigatul dacă ai fapte bune îți pot întinde mâna și ma poți tine și lângă tine atâta vreme cât îți păstrezi sufletul pe care țilam dăruit fără sa mi-l ceri și să-l meriți curată eu te pot vede eu te pot auzi eu te pot găsi și te pot ține lângă mine.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru sierra1):

Nu poti sa te pronunti despre ceva ce nu există?- nu inteleg.
Probabil nu am scris intrebarea corect.

Eu am intrebat :
Care este motivul pentru care ati ales sa fiti atei?
Deci :
tu ai ales sa fi : ATEU
ai mai multe motive sau decat unul pentru decizia ta.(fiecare cum are, 1 -5 -10- 50 )
Si am cerut decat motivul cel mai mare (presupunand ca aveti mai multe motive pentru a deveni atei, care este cel mai mare, unu, sau maxim doua pentru cei care nu se pot decide pe care sa-l scrie )

Sa-ti dau si un exemplu in plus :
Eu nu cred in existenta lui Dumnezeu deoarece :
Motive la intamplare :
Nu poate exista 2000 de ani
Nu au dovedit 2000 de ani ca el există
Cred ca nu a existat Iisus, este o poveste mincinoasă
cred ca biblia e falsa
Deci in urma celor de mai sus ai devenit ateu.
Acum, pe care de mai sus l-ai clasa pe locul 1 ca si influenta in decizia ta, de a deveni ateu? In caz ca sunt 2 pe primul loc pentru tine si nu poti alege decat 1, am zis 1 -2 ..maxim nu pe toate.

| sierra1 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Nu chiar nu pricepi esența: cum drak să combați ceva ce nu există, despre care nu știi nimic? Dovedește-ne tu că e ceva "acolo sus" și mai stăm de vorbă.

OK?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru sierra1):

Motivul cel mai bun este,, IISUS,,!

| sierra1 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Ce să zic, ne-ai spart cu asta!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru sierra1):

Păi nu ăsta e cel mai bun motiv? Dacă nu... sfinții sunt celelalte motive. Au fost oameni pe pământ ca și noi, atat sfintii, cât și Iisus. De unde se știe? Dar..de Burebista, Decebal, Traian, etc, de unde ști ca au existat? Din carti, din istorie, nu? Asa și despre Iisus, se știe din carti.
Deci.(1) Iisus
(2) sfintii
(3) oamenii lăsați de Dumnezeu pe pământ, în urma lui Iisus. Ex. Arsenie Boca, și alți sfinți părinți. (Antim Ivireanul, Siluan Athonitul, etc.)

| sierra1 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Imi dai ca motive, doar personaje FICTIVE! Ce să zic... din nou ne-ai spart!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru sierra1):

Ok, dacă spui tu ca te-am spart cu informația...este problema ta.

| sierra1 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu e "informație" e părerea ta!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru sierra1):

E "părerea" a MULȚI oameni, nu e doar a mea.

| sierra1 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

" DumnezeulExistă : Nui forță să-le fie bine lasăi să-și dea seama singuri prim propile lor fapte"

dacă cineva chiar există acolo sus, precis s-ar zvârcoli de nervi și ciudă citind asta!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru sierra1):

Dumnezeu spune păstrați-vă sufletul curată sa va pot vedea păstrați-vă inima curată sa va pot auzi durerea și suferința fericirea și bucuria păstrați-vă ochii curați sa pot vedea prin ei păstrați-vă faptele curate sa ma aveți lângă voi păstrați-vă gândurile curate sa ma puteți auzi păstrați-vă mintea curată sa va pot șopti păstrați-vă trupul curată sa pot ajuta prin el.

Iar noi oamenii prin propile noastre fapte decizi gânduri mintea acțiune intenți vom decide față de Dumnezeu vom arată într-adevăr cu Adevărat cine suntem noi față de El de Dumnezeu și de oamenii.

| sierra1 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

"Iar noi oamenii prin propile noastre fapte decizi gânduri mintea acțiune intenți vom decide "

cum spuneam, citind asta (presupunem că reușește), orice mort s-ar zvârcoli in mormânt!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru sierra1):

Noi la fiecare gând noi la fiecare faptă paftuită de noi noi la fiecare intenție decidem fată de Dumnezeu cine suntem de fapt într-adevăr cu Adevărat. iar cine crede ca va ajunge în iad cu faptele rele are așteptări mari. Păcatul față de Dumnezeu este mult mai mare decât cel din iad.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru sierra1):

Vom decide față de Dumnezeu prin propile fapte...

| sierra1 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Cum spui tu, prin " propile" vorbe

| mastadont a răspuns:

E datoria credincioșilor să demonstreze existența lui dumnezeu, nu a ateilor, pentru că inexistența unui lucru nu poate fi dovedită, tu cum dovedești că nu există unicorni? Nu ai cum, abia atunci când nu reușești nici cum să dovedești că aceștia există îți e clar că nu au cum să existe.
Credincioșii încă nu au reușit să dovedeastră fără putință de tăgadă că dumnezeu ar exista de mii de ani deci e clar că nu există. E ca și cu unicornii, eu pot să cred cât vreau că aceștia există dacă nu am nici o dovadă palpabilă și verificabilă prin metode științifice despre acest lucru. Și nu, o carte scrisă despre dumnezeu acum mii de ani nu e dovadă, ca și orice ficțiune despre unicorni. Dacă un miliard de oameni cred în ceva nu înseamnă neapărat că acel lucru există.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru mastadont):

Nu am cerut o dovadă, m-am exprimat gresit.Am pus intrebarea grabit.
Ea trebuia sa fie asa :
Din toate motivele pe care le aveti si care v-au facut sa deveniti atei, exista 1 motiv cu influenta cea mai mare in decizia luată (acel motiv ce va face aproape sa stiti ca Dumnezeu exista.
Care este acest motiv? - asta am intrebat
Deci, am intrebat (am reformulat acum ):
Pentru cei care sunt atei : care este motivul clasat pe locul 1 ca influenta in decizia pe care ati luat-o (De a fi atei )?

exemplu mai jos ( dar cred ca ai inteles fara ) :
Eu nu cred in existenta lui Dumnezeu deoarece :
Motive la intamplare :
Nu poate exista 2000 de ani
Nu au dovedit 2000 de ani ca el există
Cred ca nu a existat Iisus, este o poveste mincinoasă
cred ca biblia e falsa
Deci in urma celor de mai sus ai devenit ateu.
Acum, pe care de mai sus l-ai clasa pe locul 1 ca si influenta in decizia ta, de a deveni ateu? In caz ca sunt 2 pe primul loc pentru tine si nu poti alege decat 1, am zis 1 -2 ..maxim nu pe toate.

| mastadont a răspuns:

Eu nu cred în existența lui dumnezeu deoarece, de mii de ani, nimeni nu a putut-o dovedi, și e clar că e o minciună și o invenție. Îți e clar acum? Dacă până și biblia se contrazice asupra ce înseamnă dumnezeu cine suntem noi să ne opunem? Exemplu vechiul vs noul testament, în vechiul testament dumnezeu era crud și brutal, recomanda frecvent arderea și aruncatul cu pietre, în noul testament s-a mai potolit. Care dintre ăștia doi e dumnezeu?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru mastadont):

Eu nu cred ca zice chiar asa în Biblie...
Ok, nu crezi în Dumnezeu (ființă atotputernica), nu crezi în Iisus, sa zicem ca nu crezi nici în sfinți, deși au fost(atat Iisus, cât și sfinții) oameni pe pământ ca și noi. Dar... gândește te la minunile făcute de Dumnezeu în urma existentei lui Iisus și a sfinților. Cum ar fi: Sfinții parinti(călugării care aveau un har aparte, cum ar fi Arsenie Boca, etc, etc.), și de aia nu ai cum sa zici ca nu ar fi existat ca, spre ex daca o întrebi pe bunica, strabunica cuiva, o sa știe despre,, Arsenie Boca" sau ma rog, ce sf părinți or mai fi. Alta minune, vindecarea din senin a unor boli grave, la care nici medicul nu le știa rezolvarea, mai mult de atât, ce sa îți mai zic.
P.s.: nu mai lua și tu comentariul asta în nume de rău, ca nu ți am zis nimic din toate astea cu rautate, deci dacă vrei sa răspunzi, te as ruga sa răspunzi frumos.

| mastadont a răspuns (pentru IonelaIasmina):

20 Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară, 21 să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei, să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate şi să moară, pentru că a săvârşit o mişelie în Israel, curvind în casa tatălui ei. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău.
Pedeapsa pentru preacurvie
22 Dacă se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amândoi: şi bărbatul care s-a culcat cu femeia, şi femeia. Să cureţi astfel răul din mijlocul lui Israel. 23 Dacă o fată fecioară este logodită şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea, 24 să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre şi să moară amândoi: fata pentru că n-a ţipat în cetate şi omul pentru că a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău. 25 Dar dacă omul acela întâlneşte în câmp pe fata logodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea să fie pedepsit cu moartea. 26 Fetei să nu-i faci nimic; ea nu este vinovată de o nelegiuire vrednică de pedeapsa cu moartea, căci e ca şi cu un om care se aruncă asupra aproapelui lui şi-l omoară. 27 Fata logodită, pe care a întâlnit-o omul acela pe câmp, a putut să strige fără să fie cineva să-i sară în ajutor. 28 Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea şi se întâmplă să fie prinşi, 29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint şi, pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă şi nu va putea s-o gonească toată viaţa lui.
Deuteronom 22:13-29
În noul testament se schimbă lucrurile însă:
Matei 5:38-48
Ați auzit că s-a zis: «Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte». Dar Eu vă spun să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci aceluia care te lovește peste obrazul drept întoarce-i-l și pe celălalt. Celui ce vrea să te dea în judecată și să-ți ia cămașa, lasă-i și haina, iar dacă cineva te obligă să mergi cu el o milă, mergi cu el două mile. Celui ce-ți cere dă-i, iar pe cel ce vrea să se împrumute de la tine să nu-l refuzi. Ați auzit că s-a zis: «Să-l iubești pe semenul tău, și să-l urăști pe dușmanul tău». Dar Eu vă spun: iubiți-vă dușmanii, binecuvântați-i pe cei ce vă blestemă, faceți-le bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și vă persecută, ca să fiți astfel fii ai Tatălui vostru Care este în Ceruri. Căci El face să răsară soarele Lui peste cei răi și peste cei buni, și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. Căci, dacă-i iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată aveți? Oare colectorii de taxe nu fac la fel? Și dacă vă întâmpinați cu dragoste doar frații, ce lucru în plus faceți? Oare păgânii nu fac la fel? Fiți deci
Deci? Ce o fi cu dumnezeul ăsta așa schimbător, dacă e atot puternic și atotștiutor, etc, de ce a dat legi diferite? Care sunt preceptele morale pe care ni le oferă acest dumnezeu dacă nici el nu s-a hotărât asupra lor? Unde era dumnezeul ăsta iubitor când mureau oamenii arși și uciși cu pietre? Mie îmi sună mai degrabă a scris omenesc ci nu dumnezeiesc, legile din vechiul testament erau ca o formă foarte rudimentară și brutală de constituție prin care societatea putea să trăiască într-o relativă bună-stare.
E și normal ca lucrurile să se schimbe în noul testament pentru că omenirea a evoluat, oamenii doreau o societate cu cât mai puține omoruri și de aceea s-au redus pedepsele, pe atunci nu erau constituții, drepturi civile, etc, era doar biblia și ce legi mai inventau regii din acea vreme.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru mastadont):

Noi, astăzi, ne luam cel mai mult după noul testament. Asta ar trebui să facem cu toții.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Căutați prin orice putere sa rătăciți sufletele nevinovate căutați prin orice soluție sa distrugeți oamenii și săi întoarceți în potrivea lui Dumnezeu aveți invidie pe Dumnezeu aveți ură pe Dumnezeu îl judecați pe Dumnezeu îl urâți pe Dumnezeu pentru propile fapte propile alegeri da nu va dați seama happy ca voi ca cut îl urâți pe Dumnezeu cu cât invidiați pe Dumnezeu cu cât mințiți în numele lui Dumnezeu cât întoarceți sufletele și oamenii în potriva lui Dumnezeu știți ce spune? Știți ce scrie în biblie? În toate Biblilie în toate scripturile sfinte și în toate versetruile? O sa înghețe sângele în voi dacă aflați și o sa găsiți căci cine caută Adevărul prin Dumnezeu mereu îl va găsi și prin Dumnezeu mereu va găsi Adevărul sper sa aiba milă de voie și sa va ierte și sa iubească cu toată prostia cu toată ură si invidia pe care i-o purtați visa întunecată atâta de rău sufletul că numai vedeți nimic decât rău sa faceți sa aiba Dumnezeu mila de voi.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Săte indoi de existența lui Dumnezeu ar însemna săte indoi de existența ta.