| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți despre reîncarnarea sufletului, credeți că există?

Și dacă nu, de ce? Aș dori argumente pro sau contra.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt fantezi umane,fugim de moarte toata viata noastra,putini o acceptam asa ca vrem o siguranta in privinta asa ca credem =ne mintim practic ca exista asa ceva,cum omul este o masinarie de minciuni nu e de mirare ca cred in viata de dupa sub tot felul de forme,eu nu cred ca exista asa ceva, nu vad nici ce sens ar avea viata de apoi,care ar fi sensul, scopul unei existente eterne sunt dorinte primitive umane, nu stiu ce e dupa moarte, nimeni nu stie, nimeni care sa fie viu desigur, bucurate de fiecare clipa traita ca mai mult nu ai de la viata asta

| sierra1 a răspuns:

Dă-ne o dovadă și credem și noi. Cu toții!

| mentholinks a răspuns (pentru sierra1):

Pai eu auzisem ca in momentul mortii, 4 g de materie dispar pur si simplu din corp.

| sierra1 a răspuns (pentru mentholinks):

"auzisem ca..." - dovezi. spuneam

| mentholinks a răspuns (pentru sierra1):

Pai au fost facute studii la clinici in lume nu stau sa le caut.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Acele asa zis studii sunt basme, un pesudosavant a cantarit niste caini vs oameni dupa moarte si a observat ca cica oameni cantareau cu cateva grame mai putin, experimentul cand a fost repetat desigur ca a invalidat acele fantezi

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Macar e ceva. fa tu studii din astea daca te intereseaza. Dar parca tu ai fost in coma, cam asa ar fi moartea (non existenta). Am patit si eu ceva asemanator doar ca nu a fost chiar coma, o trauma mai usoara)

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Nu e nimic, la trezire halucinati atat, omul ar ucide doar sa aiba sperante in viata de apoi

| sierra1 a răspuns:

Așa bănuiam și eu

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Ce frumos erati voi exorcizati daca va aflati acum langa mine...

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Repet: cred că ai un deranj... la stomac. Până nu-ți trece, nu mai avem ce discuta. Hai pa

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Nu ai argumente care sa iti reprezinte necredinta, asa ca, cum zici si tu, PA! Celcestietot are dreptate mereu. Combate dreptatea mea daca poti, iar daca nu, nu imi mai scrie.

Daca intreb un ateu de ce nu crede in Dumnezeu :

El : -Pai oricum nu am argumente.
Eu : -Pai si atunci de ce nu crezi?
El : *incepe sa planga si fuge in coltul camerei si se intreaba si el : DAR OARE DE CE EU NU CRED :'(?*

rolling on the floor

| sierra1 a răspuns:

Dă-ne un verdict că argumente ai, la greu!

| Celcestietot a răspuns:

Sufletul exista. Biblia ne invata ca numai la Judecata de Apoi vom invia.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Alt argument decât "biblia zice - biblia vă invață" ai?

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Da bineînțeles că am și nu stau să ți le prezint acum. Dacă ești ateu și negi ceea ce scrie în Biblie care este și dovedit, ești în plină cădere.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

" Celcestietot a răspuns: Dacă ești ateu... ești în plină cădere."

vaaaai, avem p-aici un neo-nostradamus și care pe deasupra, mai și-știe-tot!

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Nu un Nostradamus, ci mai degrabă un NHSH. Vorbeam de Biblie pentru că eu, dar și cercetătorii, considerăm că în mare parte ceea ce scrie acolo a fost dovedit ca fiind adevărat.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

"pentru că eu, dar și cercetătorii, considerăm că..."

ce echipă tare ai! Consideră tu ce vrei, dar lasă-i pe cercetători in pace și nu-i băga in ciorba ta

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Dar nu avea ciorba gust bun fara ei! Oricum, te poti informa singur daca pe mine si CERCETATORII MEI nu ne crezi! Evenimentele naturale au fost garantat doveditewinking.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia recitește-ți postarea, tu ințelegi ceva din ea?

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Bineinteles! Nu ai inteles ceea ce am scris, pentru ca nu am precizat ce fel de ciorba era? Eram doar sarcastic. Daca de echipa "mea" nu iti place, te duci catre alta si ceri informatii de la ei.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

"| Celcestietot a răspuns:... Evenimentele naturale au fost garantat dovedite"

ceeeee ziceai?

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Ma refeream ca majoritatea cercetatorilor au confirmat evenimentele Bibliei ca fiind adevarate.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred că ai un deranj la stomac

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

De la ciorba :-D?

Oricum, citeste pe internet si vei vedea. Dar atentie, sa nu citesti de la cercetatorii mei, ca dupa vei crede ca te insala!

| Donsavas a răspuns:

Sufletul e doar modul în care un organism răspunde realității. Mai cititi carti de anatomie, psihologie.

| Panamax a răspuns:

Indiferent ce cred unii sau altii, asta nu schimba cu nimic realitatea.Fiecare lucru la timpul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...eu nu cred in reincarnare.Omul traieste doar o viata pe pamant impreuna cu sufletul, iar apoi el este sortat lumii spirituale.Stii ce s~ar intampla daca ne~am reincarna? Noi toti am fi limitati pe pamant.Adica daca ai murit, mai traiesti o viata pe pamant si inca una, si inca una, si tot asa.Argumentul cel mai potrivit suna asa:fiecare zi din viata noastra se datoreaza faptelor noastre pe care le vom arata la infricosatoarea judecata a Lui Hristos.Deci...in concluzie, sufletul nu se reincarneaza.