| Golyat18 a întrebat:

Salut, daca porunca cea mai mare e: "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata puterea ta" cum pot face asta pentru ca eu il iubesc doar pentru mantuire, pentru rasplata care mi se promite deci dragostea mea cea mare tot la mine se intoarce tot pe mine ma iubesc!?!?

20 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu conteaza pentru ce IL iubesti important ca o faci si trebuie sa te iubesti si pe tine pentru ca asa vrea Dumnezeu!

| Golyat18 explică (pentru lpavel):

Biblia spune: daca doar pentru lumea asta ne-am pus noi nadejdea in El atunci suntem cei mai nenorociti oameni din lume". Deci Biblia ne spune sa Il iubim pentru viata vecinica. Ce dragoste e asta?

| lpavel a răspuns (pentru Golyat18):

Dar tu nu il iubesti pentru lumea asta ci pentru rasplata de dupa moarte! Dupa cum am mai zis nu conteaza pentru ce il iubesti, important e ca il iubesti si crezi in EL! Dumnezeu nu se supara daca il iubesti pentru binele tau, pentru fericirea ta de dupa moarte, ba din contra se bucura pentru tine ca-L iubesti si esti de partea Lui nu a celui rau indiferent de motiv!

| Mclaren12 a răspuns:

Sa-l iubesti pe zeul evreilor este exact ca si cum l-ai iubi pe conducatorul unui stat comunist. Si in crestinism este exact aceeasi mentalitate al cultului personalitatii.

| Golyat18 explică (pentru Mclaren12):

Esti ateu?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu.

| Golyat18 explică (pentru Mclaren12):

Wow! Dar in ce crezi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

În orice caz, în ceva care nu are nicio legătură cu basmele creștine.

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Permite-mi sa te luminez, e satanist.

| Golyat18 explică (pentru SG1995):

Aha malefic

| Golyat18 explică (pentru SG1995):

Daca a spus ca el crede in ceva ce nu are legatura cu "basmele crestine" inseamna ca nu e satanist deoarece numele lui satan rezulta din biblie

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Da, stiu, dar cica nu au legatura cu cultura judeo-crestina. laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

După cum poți observa, domnu` Sebastin95j este avocat și îi place să vorbească în numele altora. Se crede deștept că a fost și el satanist dar acum s-a făcut creștin din nou, deci practic a ajuns la fel de îndoctrinat precum era atunci înainte să devină satanist.

Apropo, Satan nu are nicio legătură cu creștinismul și nu-și are originea în iudaism. Evident că domnu` avocat Sebastin95j crede asta de vreme ce s-a lăsat din nou spălat pe creier de basme iudeo-creștine.

| Golyat18 explică (pentru Mclaren12):

Dar ce sti tu de satanism?
Ăăă si apoi de ce satanism vorbesti? Am auzit ca e un cult ce nu sa inchina lui satan ci se numesc satanisti doar ca sa fie un bau bau pentru crestini si sa faca ce le place, adica aia cu 11 porunci.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Cred că te referi la satanismul modern, ce să fie ei un bau-bau pentru creștini că și ei sunt creștini întorși pe dos. Sunt atei de fapt nu sataniști. Totuși, n-are nicio relevantă să-ți zic ție ce satanist sunt eu de vreme ce tu ești creștin și le privești pe toate cu aceeași repulsie.

| Golyat18 explică (pentru Mclaren12):

Bai parca nu mai gasesc logica in crestinism ca de aia am pus intrebarea asta pe forum asa ca nu zice ca is crestin momentan eu sunt intre doua barci (sau chiar mai multe) ai vazut ca primul tip nu a inteles intrebarea"sa l iubesti pe Dumnezeu bla bla bla parca e bunica

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Aha, am făcut și eu greșeala de a presupune pe baza întrebării pe care ai pus-o pentru că într-adevăr a sunat ca o întrebare tipică pe care ar pune-o un creștin din ăla confuz.

| LOVW a răspuns:

Ai raspuns bine, aceasta e cea mai mare porunca dar ai omis,, sa-ti iubesti aproapele ca pe tine însuti,,.
Oricum, rasplata adica mantuirea este data de Iisus Hristos care indruma la pocainta spre iertarea pacatelor, nasterea din nou fara de care nimeni nu intra in Împaratia Cerurilor, legamantul dintre om si Dumnezeu.
Nu poti intra in Imparatie doar daca il iubesti pe Dumnezeu, sau sa crezi fiindca si dracii cred.
Acum sa nu crezi ca e zadarnic sa Îl iubesti si sa crezi dar nu garanteaza viata vesnica.
Cei care Îl iubesc cu adevarat pazesc poruncile lui scrise in Sf Scriptura. Daca vrei sa-L cunosti roaga-L in rugaciune!

| Golyat18 explică (pentru LOVW):

Cum adica "nu garanteaza"?
Ai citit biblia si inca ceva totul e din noul testament in noul testament ne promite Raiul si Iadul pana la noul testament toti aveau dragostea/ravna pe care eu o inteleg adevarata

| LOVW a răspuns (pentru Golyat18):

M-am referit să simți că Îl iubești, dar să nu-L iubești cu adevărat, fiindcă nu respecți legile Lui, adică simplul fapt că tu crezi că îl iubești din tot cugetul iar apoi să nu faci nimic pentru a dovedi asta nu este destul pentru a intra în Împărătia Sa.