| d1m1b0ss128 a întrebat:

Imi poate explica cineva cum se determina locatia anumitor paragrafe in cartile sfinte?

Spre exemplu, avem: „Şi a zis Dumnezeu: „Iată, vă dau vouă toată iarba dătătoare de sămânţă pe faţa`ntregului pământ, şi tot pomul purtător de rod cu sămânţă de pom într`nsul; acestea vă vor fi vouă spre hrană." [Facerea 1:29]

As vrea sa stiu ce reprezinta 1 si 29, pe langa asta, as vrea sa stiu cum se citesc. "Facerea 1:29" se citeste "Facerea 1 cu 29"? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Se citește Facerea capitolul 1 cu versetul 29. Prima cifra indica capitolul și cifra este mai mare și îngrosata, iar cifrele mici indica versetele din capitol. Felicitări ca ești preocupat sa citești Biblia.

| d1m1b0ss128 explică (pentru danay72):

Multumesc, apreciez raspunsul. O zi buna!

| danay72 a răspuns (pentru d1m1b0ss128):

Cu plăcere. Ma bucur ca îți este util. Și tu sa ai o zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este foarte interesant, sa cunosti si sa trăiesti după cum doreste cel cate ne-creat, adică Dumnezeu care ne învățaseră ce ne este de folos in viata noastra, deoarece el stie cel mai bine si acest lucru il găsim consemnat in sfintele scripturisi vom citi in cartea Isaia 48:17-19.adică se citeste cam asa :cartea Isaia capitolul 48 cu versetele17 la 19 te rog sale citesti, sauBiblia sau Sfânta Scriptură ne vorbeste despre caracterul oamenilor in zilele din urma ale acestui sistem si citim in 2Timotei 3:1-5,si vom citi asa asa :a doua scrisoare a lui Pavel catre Timotei capitolul3 (trei) cu versetele3 la 5. Deci întotdeauna se scrie sau se citeste denumirea cartii (Isaia, Matei Oosea...), dupa aceea numarul capitolului (3, 5,11...)care este tiparit cu cifra mai mare, iar apoi se citesc cifrele mai mici scrise ce se numesc versete.Tu ai o Biblie mai veche, dupa cum am vazut ca ai scris exemplul din,, Facerea" care se mai numeste Geneza sau prima carte a lui Moise.Dar ai putea sa primesti o Biblie mai noua si mai bine înțeleasă daca acceseze site ul www.jw.org.ro si ceri un exemplar sa-ti fie trimis. Daca doresti mai vorbim.