| OOOLEOOO a întrebat:

De ce crestinismul este pro consumului de carne, a alimentelor care contin coloranti si conservanti cand Dumnezeul biblic spune clar ca hrana noastra sa fie alcatuita din verdeata, fructe si seminte care provin din pamant (Vegetarienizm).

"Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră."

Sanatatea trpului fizic nu mai este promovata odata cu aparitia Noului Testament [Parere personala]

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus spune sa mancam tot ce se vinde pe piata dar sa cerem binecuvantarea lui Dumnezeu peste hrana noastra.

| Inferno a răspuns:

Pentru ca omul este un animal omnivor. Premisa crestina este ca Dumnezeu a creat omul. Concluzia este ca Dumnezeu a creat omul omnivor iar nu (i)erbivor.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu i-a dat lui Moise o "lista" cu animale curate si necurate pentru ei.Ce le este indemnat sa manance si ce nu.
Deci, omul poate sa manance carne, dar nu si sangele.
"Numai carne cu viaţa ei, adică sângele ei, să nu mâncaţi."(Geneza 9:4).

| Zenithf a răspuns:

Dumnezeul biblic spune clar ca sa manci, printre altele, lacuste. Infuleca draga! Baga mare. laughing

| RAY a răspuns:

Da tot ce nu le convine a expirat de parca nu ti-ai dat si tu seama
vechiul testament 80 la suta e expirat iar
noul testament vreo 20 la suta e expirat
acum cu mancarea fiecare manca ce vrea deci este recomandat o dieta cat mai vegetariana

| M?d?0611 a răspuns:

Vaca, porcul, gaina, nu buruieni mananca? Deci, laptele, carnea, ouale, nu sunt nimic altceva decat buruieni procesate, deci chestii vegetale. smug

| martzian a răspuns:

Ai ramas in urma cu citirea Bibliei, daca citezi doar de la inceputul Genezei. Daca dai cateva pagini mai incolo vei observa "evolutia" omului catre pacat si vei gasi scris:

"Tot ce se mişcă şi are viaţă, să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca şi iarba verde." (Geneza 9:2)

| OOOLEOOO explică (pentru martzian):

Asta poate insemna ca cartiile bibliei se contrazic?

| martzian a răspuns (pentru OOOLEOOO):

In nici un caz. Poate consemna faptul ca trebuie sa citesti mai mult. happy

| OOOLEOOO explică (pentru martzian):

Oh, cu cate citesc..sigur nu ma voi opri doar la crestinism.
Multumesc de sfat o sa tin cont de el!

| iurii75 a răspuns:

Fiecare este liber să-și facă propria opinie și e bine să ne respectăm reciproc. Totuși e greu cînd cineva vine cu astfel de "întrebări" prostești. Tu doar nu cauți un răspuns, ci vrei doar să batjocorești. Carnea în alimentație a fost permisă după potop, lui Noe, nu de la creștini.

| iurii75 a răspuns:

Sunt cazuri reale nu aberatii.
Un religios constient ar trebui sa recunoasca ca religia nu ofera raspuns la tot.
Ea nu ne ofera decat confort psihic, o filozofie de viata, un scop (o tinta) si un grup social de prieteni.( la întrebarea lui ramusic/ateudefacto, și nu mai știu cum, că le schimbă ca mănușile)
În societatea umană, cum ar fi judecat o persoană cu astfel de dereglări mintale, dacă ar comite un delict? Ăla pune o întrebare prostească și-i pare că-i buricul pămîntului. Ar judeca Dumnezeu un om bolnav, sau l-ar vindeca și i-ar da posibilitatea să-și aleagă calea în deplinătatea facultăților mintale? (astfel de întrebări au legătură cu doctrina falsă că pe pămînt oamenii sînt încercați și după moarte trimiși în rai sau iad)

| OOOLEOOO explică (pentru iurii75):

O sa-ti raspund cand o sa vi cu o intrebare, nu cu o afirmatie ascunsa sub semnul intrebari.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu mai bine mancam pietre? Asa nu trebuie sa omoram nicio fiinta vie pentru a manca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat dar in Faptele Apostolilor scrie:
A doua zi, când erau pe drum şi se apropiau de cetate, Petru s-a suit să se roage pe acoperişul casei, pe la ceasul al şaselea.
10 L-a ajuns foamea şi a vrut să mănânce. Pe când îi pregăteau mâncarea, a căzut într-o răpire sufletească.
11 A văzut cerul deschis şi un vas ca o faţă de masă mare, legată cu cele patru colţuri, coborându-se şi slobozindu-se în jos pe pământ.
12 În ea se aflau tot felul de dobitoace cu patru picioare şi târâtoare de pe pământ şi păsările cerului.
13 Şi un glas i-a zis: „Petre, scoală-te, taie şi mănâncă."
14 „Nicidecum, Doamne", a răspuns Petru. „Căci niciodată n-am mâncat ceva spurcat sau necurat."
15 Şi glasul i-a zis iarăşi a doua oară: „Ce a curăţat Dumnezeu, să nu numeşti spurcat."
16 Lucrul acesta s-a făcut de trei ori, şi îndată după aceea vasul a fost ridicat iarăşi la cer.
Fapte 10:10-16
Cat despre faptul ca sanatatea corpului fizic nu este promovat nu este tocmai adevarat caci Isus spune: Trupul vostru este Templu Duhului Sfant, deci avem obligatia de al ingriji. Cartea este o nutritie necesara organismului. Dar nu esti obligat sa o mananci, daca vrei poti fi vegetarian nu e problema.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Omul de cand a inceput sa cada in pacat, a mancat carne.

De aceea, noi Crestinii tinem post si ne abtinem in aceste perioade de la carne si alte alimente provenite de la animal!

Răspuns utilizator avertizat
| DenisCrisan a răspuns:

''Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră.''. FUMATI BA MARIJUANA, CA DOAR E "MANCARE" PENTRU MINTE laughing