| aabaaab3278 a întrebat:

De ce este pacat sa fumezi? Cannabis-ul are seminte, iata ce scrie in Biblie:
"Şi Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră. " (Geneza 1:29)

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

HRANA, nu DROG, sti sa faci deosebire intre cele doua, una construieste, alta distruge. Dar daca tie iti plac semintele iti recomand cucuta, este cea mai buna pentru un adept rastafarian si adeptii lor sau nu, pentru voi sunt bune semintele de dovleac pana la 5kg pe zi pentru o mai buna curatire a ceea ce numiti voi creier. Nu ca e ok? :-)

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Daca nu ai habar ce si cum cu canabisul, mai bine ciocul mic. Tutunul e de o mie de ori mai nociv si uite ca nu e interzis.

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Multe nu sunt interzise, cafeaua, ceaiul, toate sunt droguri dar sunt simulente nu halucinogene, asa ca ciocul mic tu ca habar nu ai despre ce e vorba.

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Ia zi-ne despre utilizarile terapeutice ale cannabisului vs cele ale tutunului. Oh, tu, mare intelept.

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Beneficile sunt aceleasi, dar de tutun mori in zeci de ani iar de canabis in maxim cativa ani. De primul te poți lasa, de al doilea BA. Aceleasi "beneficii". De primul am "beneficiat"22 de ani cate trei pachete pe zi, tigari americane care la vremea aia aveau si ceva canabis in ele si canepa indiana daca fumai tigari originale si fara filtru ca Lucky Strike sau Pall Mall. Am "beneficiat" de ele.

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Am fumat canabis, nu am murit. Nu a murit nimeni de canabis/marijuana. Ceva linkuri? Ceva linkuri care sa mentioneze ca tutunul alina suferinta celor cu boli terminale sau chiar ajuta in cazul unor afectiuni psihice si nu numai?

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Problema este ca nici una dintre cele doua substante sau cum vrei sa le spui nu sunt bune pentru om, nu ajuta pe nimeni o otrava pentru corp. Daca un drog iti inhiba anumite cai nervoase nu inșeamna ca face bine ci din contra, nu mai sti ce si cum sa faci sa te salvezi.

| mentholinks a răspuns:

In ce-ai citat tu zice sa fie hrana adica s-o mananci.

| LePotato a răspuns:

"Ochiul crabului (abrus precatorius)

Planta provine din Indonezia, unde seminţele sunt folosite adesea ca mărgele şi ca instrumente de percuţie. Seminţele sale sunt, însă, foarte otrăvitoare din cauza toxinei abrin, apropiată de cea prezentă în ricin. Abrinul dintr-o singură sămânţă mică este fatal pentru oameni." - Ce intrebare e asta? hai sa mancam "abrus precatorius" ca are seminte si ca scrie in Biblie ca tot ce face samanta sa fie hrana noastra, no?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puna. Aceasta intrebare mi-am pus-o si eu ca ani in urma, insa tot Biblie am descoperit faptul ca trupul nostru, este un lucru imprumutat....adica Dumnezeu ne-a creat cu trupuri viguroase, sanatoase...etc, iar noi, avem datoria de a-l pastra in cele mai bune conditii posibile.
Referitor la referinta biblica pe care ai dat-o, te intreb : Ai citit tot capitolul din Geneza?
Daca este sa mergem mai profund in subiect, trebuie sa spun ca trupul nostru, este templul Duhului Sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cei ce fumeza nu vor vedea fata lui Dumnezeu." - citat din Arsenie Boca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce ma tu canabisul il mananci? ori crezi tu ca dca Dumnezeu considera necesar fumatul, ne mai dadea plamani? NU.ne facea o soba in piept, si un horn in cap, prin are sa iasa fumul.deci asa scrie in biblie? da in biblie mai scrie si ca; toate sant bune, dar nu toate zidesc.Deci unele te duc la ruina, ca fumatul, drogurile, bautura, si curvia.in alta ordine de idei, buruienile ne-au fost date ca leac, multe dintre ele pentru alinarea suferintelor.deci in scop medical nu e nici o problema.dar ca sa provoace placer e o problema fiindca in directia asta omul nu are nici o limita, bea pana boraste, fumeaza orice pana moare ori ajunge la spital intoxicat de atata placer.asa ca sper sa pricepi ce si cum.ricinul de pilda creste mare cu Frunze late, face umbra, dar in realitate semintele lui sant otravitoare.in cantitati potrivite vindeca anumite probleme.

| aabaaab3278 explică (pentru BogdantheDreamer):

Am o intrebare: daca asa scrie in Biblie, negru pe alb? De ce interpretam acum?

| eXtremeAdy a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pai si matraguna e iarba, tu ai consuma asa ceva, sa fim sinceri acum? de ce ne-a dat Dumnezeu ratiune, sa gandim, mai ales ce e bine si ce e rau, in lumea asta exista si lucruri bune si lucruri rele asa am vrut noi inca de la inceput, sa cunoastem si binele si raul. Sunt multe lucruri bune in lumea asta care daca sunt consumate cu masura fac bine la organism, dar daca sunt consumate in exces fac rau, un paharel de tuica daca bei iti face bine la raceala, insa vreo cativa litri buni de tuica te pot aduce in pragul comei, intelegi? Nu stiu dar simt asa ca nu toate intrebarile tale sunt puse din curiozitate, ci doar pentru a milita pentru anumite mofturi personale.

| aabaaab3278 explică (pentru eXtremeAdy):

Nu militez pentru nimic, dar am vorbit cu un rastafarian si pentru ei cannabisul e sfant pentru ca si ei urmeaza Scriptura, si mi-a dat acest citat.

| HowdidIgethere a răspuns:

E o placere falsa. spre ex ti se pare ca e mai placut sa tragi fum intre niste ziduri de beton, decat sa contempli natura.

| Mașka98 a răspuns:

2 Corinteni 7:1 spune :" Fiindcă avem aceste promisiuni, iubiţi fraţi, să ne curăţim de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul şi să ne desăvârşim sfinţenia în teamă de Dumnezeu. "
Iar fumatul murdareste carnea...

| JuAl a răspuns:

Dar tu mananci canabisul?

Răspuns utilizator avertizat