| lollipops a întrebat:

Nu putem folosi biblia ca argument intr-un proces la un tribunal, din moment ce juram cu mana pe ea sa spunem adevarul?!
De exemplu, cresterea de canabis in scopuri recreationale e total interzisa.Dar aceeasi oameni care interzic lucrul asta, se cam contrazic cand sustin financiar o institutie care are la baza biblia.
Iata si argumentul:
(Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.") Parca scrie "toata"...nu?! De ce sunt un infractor? din ipocrizia altora sau cum?

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu deoarece nu toata lumea crede in Dumnezeu.

| CinevaNou a răspuns:

Iar cand omori pe cineva poti sa dai ca exemplu pe cel care a fost omorat cu pietre pentru ca muncit duminica.

| lollipops explică (pentru CinevaNou):

Greu sa omori pe cineva cu acel argument in Ro.Greu gasesti unul in timpul saptamanii la noi in tara.

| Jardelin a răspuns:

Juratul pe Biblie nu e obligatoriu la tribunal. Eu am depus o marturie anul trecut intr-un proces si am refuzat sa jur pe Biblie! Nu am vrut sa jur in nici un fel! Si a fost ok!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Or fi sub efectul ierbii...
Eu odata am schimbat semnele de circulatie (din zona mea), le-am pus pe toate invers, si-apoi m-am apucat sa-l injur pe cel care a facut asta happy.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Mai sunt unii care manipuleaza biblia pentru interese proprii, de aia nu mai poate fi folosita ca argument.
la vremea cand a fost scrisa biblia, lumea nu le-a incercat pe toate, nu a fumat toate plantele ca sa vada cum sta treaba.
ce, daca tie iti dau acuma nu stiu ce specie de porc cu gandul de a-l consuma, in sensul de a-l manca, iar tu il manipulezi in 15 mii de feluri(il tragi pe nas, il fumezi, ii bagi diferite jucarii in fund) inseamna ca e permis?
vorbesc acuma din prisma unui om normal, nu credincios.
in concluzie fii atent la ce ti se zice si ia-o ca atare, nu manipula, ca asta putem face toti.
deci argumentele de genul de ce a pus dumnezeu ganja pe pamant nu merg. trebuie ceva mai mult.

| lollipops explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Sa inteleg ca exista anumite persoane cu privilegii de a se bucura de ea, de biblie.Ai vrut sa zici ca biblia apartine celui care manipuleaza si nu invers.Ok.Ramane si asta un argument totusi, la fel ca si obligatia de a jura cu mana pe ea.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru lollipops):

Am vrut sa zic multe dar mi-au iesit putine.