| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez in special celor de religie ortodoxa. (rog fiecare sa-si vada de propria postare, nu X sa raspunda in sensul de bascalie, sau ca nu-i convine ceva la postarea Y, intr-o dezbatere fara sfarsit.)
1. Va considerati o persoana religioasa fanatica sau moderata?
2. Sunteti acceptat/a in societate (scoala, serviciu, facultate, cu prietenii, colegii, etc)? Cum va comportati?
3. Ati incercat in societate sa predicati-sustineti ceea ce credeti? V-ati cercat pe motiv religios?
4. Ati avut vreodata de suferit? De exemplu sa fiti izolat de colegi, prieteni, societate, sa fiti considerata o persoana ciudata.

O zi frumoasa sa aveti happy!

Răspuns Câştigător
| LoredanaS19 a răspuns:

Religia ortodoxă consider ca e cea mai buna si frumoasa religiehappy nu am avut niciodată probleme in privinţa religiei si iti spun sincer caci persoanele care au probleme de batjocoră in scoala/liceu sunt pocaitii, cel puţin la mine in liceu asa este, nu pot sa iti spun prea multe caci nu am avut niciodată o probleme referitoare la religie, dar e una extrem de buna înveţi o grămadă de lucruri de acolo happy

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru LoredanaS19):

Si cine sunt pocaitii? Cum i-ai descrie? Ce parere ai despre ei?

| untu a răspuns (pentru LoredanaS19):

Va respect!

| LoredanaS19 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Eu vad pocaitii ca nişte oameni foarte credincioşi, mult mai credincioşi ca noi, am fost si încă ma duc de multe ori la biserici de pocaiti, si am numai cuvinte de bine pentru ei, mie nu imi plac acei pocăiţi care injura, care fac numai lucruri rele pentru ca ei trebuie sa fie un exemplu pentru noi ceilalţi happy in concluzie ii vad nişte oameni super ok. happy

| georgianasiiulia a răspuns (pentru LoredanaS19):

Si religia Catolica ce are. Sunt tot crestini. Nu trebuie sa facem diferente. Eu sunt Ortodoxa dar nu am nimic cu cei Catolici bunica mea este catolica si tot satul o judeca nu s-a dat la religie dupa bunicul meu ortodox.

| LoredanaS19 a răspuns (pentru georgianasiiulia):

Dar nu am spus nimic de religia catolica in primul rand. Eu stau acum in Germania si nu prea gasesti aici biserici ortodoxe si unde pot merge este la catolici sau pocăiţi, si nu am nici o problema cu nici o religie, pentru ca pana la urma tot in acelasi Dumnezeu credem:*

| georgianasiiulia a răspuns (pentru LoredanaS19):

Ai dreptate.

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Da, pocaitii au de suferit; ortodocsii nu; de atei nici nu mai vorbesc.
Dar in scoala suferi mai mult din pricina caracterului denigrator al majoritatii colegilor chiar daca nu esti pocait, si mai putin din pricina religiei.
La inceputul credintei mele nu prea stiam -nu ma pricepeam- sa dau raspunsuri; dar acum nimeni nu-mi mai sta in fata. big grin
Daca mai sunt luat peste picior (dar nu mi s-a mai intamplat tongue ), ca sa inchid gurile batjocoritorilor folosesc pasaje biblice de felul: "Sa nu dati cainilor lucrurile sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si sa se intoarca sa va rupa." (Matei.7:6) Scriptura ne invata sa fim intelepti, nu? it wasn't me Batjocoritorul trebuie sa cunoasca Biblia daca vrea sa intre in felul acesta in "vorba" cu mine.
Slabiciunea mea sunt cei timizi, cei retrasi care sunt luati peste picior, pentru ca si eu am fost cand eram adolescent. De vina sa fie mandria mea sau caracterul nebunilor? Nu stiu.

| xerxes1 a răspuns:

La noi ortodoxia este religie nationala.
Este predata in scoli pana in clasa a 12-a, ceea ce mi se pare o mare tampenie.
Cum naiba sa ai de suferit din cauza religiei cand aproape toata populatia are creierul muci din cauza acestei religii?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru xerxes1):

Exact. Am observat ca, chiar daca nu e obligatorie in scoli cei mai multi aleg sa o faca.

| AC4S4 a răspuns (pentru xerxes1):

Intr-adevar, 85% din romani sunt ortodocsi, dar nu se preda doar ortodoxia la scoala.

| BlackRose03 a răspuns:

1.Sunt o persoana religioasa moderata;
2.Nu sunt acceptata de cei din jurul meu pe motiv ca sunt timida, introvertita si nu stiu sa incep o conversatie sau sa intru in una.Am fost intotdeauna repinsa pe motiv ca nu sunt ca ceilalti, n-are legatura cu religia.
Cum ma port? Nici eu nu stiu. laughing
Gandeste-te la o persoana retrasa cu o personalitate schimbatoare, o persoana care injura de fata cu colegii si in mediul virtual si se automutileaza in incercarea de a fi acceptata care pe interior e o fata cuminte incapabila sa fie ca cei din jurul sau.
3.Nu ies prea mult din casa, n-am incercat sa ii impun cuiva vreodata credinta mea.Stiu ca pentru mine Dumnezeu exista, dar mai stiu ca e la fel de posibil sa nu existe. Fara dovezi nu poti demonstra nimic.Imi pastrez parerea si credinta pentru mine.
4.Da,intotdeauna.Si de membrii familiei sunt respinsa, dar asta e o alta poveste.Motivul izolarii mele ascunde o lunga poveste si amintiri neplacute.

| Ara997 a răspuns:

1. moderata
2. da. evit dezbaterile pentru ca observ o inversunare si o lipsa de toleranta fata de lelelalte religii.
3. de rare ori. am observat f. multa inversunare si la ortodocsisila cei din alte cultle inversunare pe religia "celuilalt" lipsa de toleranta e prezenta in toate cultele.
4. judecat mai exact pentru lipsa de "conformitate ".

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

1) Moderata
2) Prea putin conteaza sa fii acceptat in societate...big grin
3) Nu m-am certat niciodata cu nimeni pe acest motiv. Fiecare are dreptul sa creada sau nu. Oricum... sa ne amintit de un citat de-al lui Einstein : " Daca ai crezut si nu a existat la final, nu ai pierdut nimid. Dar daca nu ai crezut si la final se dovedeste a fi adevarat, ai pierdut totul! ".
4) Izolarea si suferinta o produci singur. Ce gandesti, aia atragi.
Citeste biblia si gasesti raspunsuri la tot ce ai intrebat.

| georgianasiiulia a răspuns:

1 Moderata
2 Sunt accepata. Si mie imi estenrusine sa jignesc pe cineva.
3. Da m-am cerat cu colegi mei care jigneau Catolici. Adica imi jigne intr-un fel jumatate din rudele mele.
4. Da am avut cateva momente d genul.

| Costel_Belala_1976 a răspuns:

Moderată. nici nu merg la biserica..eu doar cred in Dumnezeu, asta e cel mai important.da, sunt.Normal...de obicei cred ca sunt in centrul atenției dar încerc sa nu par asa...(unde merg si eu vin toti.)Da, am încercat dar nu m-am certat deoarece toti au dreptul la alegerea religioasă.Nu sufăr..sunt p persoana ciudata dar nu ma supara asta, chiar ma face sa ma simt mai special ^^ (ciudat in sensul ca ma uit mult la copaci, la nori si de-astea; iubesc natura)