| Luk_Luca_1999 a întrebat:

Ma numesc Luca si am 13 ani.As vrea sa achizitionez impreuna cu niste prieteni cam de aceeasi varsta o tabla ouja. Vreau sa stiu care sunt riscurile.

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Are legătură cu spiritismul și în felul acesta intri în legătură directă cu demonii. Sunt foarte periculoși.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Minti. De fapt religiile antice ii surprinde ca fiind pozitivi. De ce religia ta criminala si plina de contradictii ar fi mai credibila?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sumerieni scria despre miss Lilith că ucide nou-născuți și că omoară culturi, foarte bine o suprindea, dacă era cosiderată demoniță până și de cei despre care voi spuneați că o venerează. Alt caz ar fi Seth despre care se spunea că aduce haos, distrugere și întuneric. Sahmain nu era o sărbătoarea a ball mascatului, de exemplu, era sărbătoarea prin care celtici credeau că spiritele rele vor fi păcălite de muritori ca să nu le distrugă recoltele și casele. Belzebub zeul muscă, era "venerat" de babilolieni pentru că atrăgea tot felul de insecte și distrugea culturiile. Vrei alte exemple. pentru că găsesc unele mai relevante. Ideea de fond este că și păgâni aveau proprii lor demonii, pe care ghici ce, îi considerau malefici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Adu dovezi pentru tot ce ai zis si poate te cred. Apropo, daca vii cu linkuri de pe Wikipedia cred ca o sa plesnesc de ras.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-aș da. dar ești băiat mare, le găsești și singur dacă nu cauți tâmpeni gen Joy of Satan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Aș căuta dacă aș ști că nu-mi pierd timpul. Tu ești cel care trebuie să-și dovedească afirmațiile în cazul de față, nu eu.

| ania a răspuns:

Riscul e că pe urmă te vizitează demonii, devii robul lor. Dacă cauți experiențe spirituale e mult mai împlinitor să-l provoci pe Dumnezeu, Creatorul nostru să ți se reveleze nimeni din lumea spirituală nu te iubește mai mult și nu-ți vrea binele așa cum o face EL.

| Drimmero a răspuns:

Ce-mi place ca astia chiar cred orice 'vant' aruncat din filmele horror, ma amuz copios!

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Carte horror e si Biblia, de aia de ce nu te amuzi asa? Si aia e tot plina de basini, asa ca fii mai rezervat in a te amuza de lucruri pe care le faci si tu.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Scrie cumva acolo ca vorbesti cu draci printr-o tabla si eu nu stiu?
Lasa Biblia, te amuzi si tu de ceea ce se tasteaza aici

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa ca scrie traznai si mai mari decat asta. In Biblie nici tabla nu-ti trebuie ca sa vb cu diversi spiridusi.

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Tabla ouija este un obiect de divinatie, se foloseste in spiritism, are doua etape, contactare si eliberare. Nu este de joaca cu asa ceva. Nu trebuie sa scrie in biblie ca sa fie adevarat.

| Scarbo a răspuns (pentru Drimmero):

In biblie scrie ca cu ajutorul tufisurilor in flacari vorbesti cu dzeu.

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Termina cu prostiile astea!

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Nu este o prostie straight face

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Te credeam baiat matur... nu te lasa pacalit, atat iti zic

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Daca ai ceva sa-mi zici fa-o in privat, multumesc happy

| Holiday a răspuns:

Nu exista nici un risc. Dar trebuie sa ai in vedere ca aia nu face ce poate te astepti tu sa faca si drept urmare sa nu plangi dupa bani apoi.

| SG1995 a răspuns:

Da, riscul e să dai bani aiurea.

| Clorox a răspuns:

Stai cuminte, vorbesc serios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine stai cuminte.