| whitelore00 a întrebat:

Salut! Maine am olimpiada la religie. Țin sa menționez ca sunt ortodoxa. Am nevoie de ajutor cu niște versete din Biblie despre Inălțarea Domnului. Ce le-a zis IIsus apostolilor?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

în cea dintâi carte a mea, am vorbit despre tot ce a început Isus să facă şi să înveţe pe oameni, 2 de la început până în ziua în care S-a înălţat la cer, după ce, prin Duhul Sfânt, dăduse poruncile Sale apostolilor pe care-i alesese. 3 După patima Lui, li S-a înfăţişat viu, prin multe dovezi, arătându-li-Se deseori, timp de patruzeci de zile, şi vorbind cu ei despre lucrurile privitoare la Împărăţia lui Dumnezeu. 4 Pe când Se afla cu ei, le-a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aştepte acolo făgăduinţa Tatălui, „pe care", le-a zis El, „aţi auzit-o de la Mine. 5 Căci Ioan a botezat cu apă, dar voi, nu după multe zile, veţi fi botezaţi cu Duhul Sfânt." 6 Deci apostolii, pe când erau strânşi laolaltă, L-au întrebat: „Doamne, în vremea aceasta ai de gând să aşezi din nou Împărăţia lui Israel?" 7 El le-a răspuns: „Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa. 8 Civoi veţi primi o putere, când Se va pogorîDuhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până la marginile pământului." 9 După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălţat la cer, şi un nor L-a ascuns din ochii lor. 10 Şi cum stăteau ei cu ochii pironiţi spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbaţi îmbrăcaţi în alb 11 şi au zis: „Bărbaţi galileeni, de ce staţi şi vă uitaţi spre cer? Acest Isus, care S-a înălţat la cer din mijlocul vostru, va veni în acelaşi fel cum L-aţi văzut mergând la cer."

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matei 5:38-48
Matei 5:38-48 NTR
Ați auzit că s-a zis: «Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte». Dar Eu vă spun să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci aceluia care te lovește peste obrazul drept întoarce-i-l și pe celălalt. Celui ce vrea să te dea în judecată și să-ți ia cămașa, lasă-i și haina, iar dacă cineva te obligă să mergi cu el o milă, mergi cu el două mile. Celui ce-ți cere dă-i, iar pe cel ce vrea să se împrumute de la tine să nu-l refuzi. Ați auzit că s-a zis: «Să-l iubești pe semenul tău, și să-l urăști pe dușmanul tău». Dar Eu vă spun: iubiți-vă dușmanii, binecuvântați-i pe cei ce vă blestemă, faceți-le bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și vă persecută, ca să fiți astfel fii ai Tatălui vostru Care este în Ceruri. Căci El face să răsară soarele Lui peste cei răi și peste cei buni, și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. Căci, dacă-i iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată aveți? Oare colectorii de taxe nu fac la fel? Și dacă vă întâmpinați cu dragoste doar frații, ce lucru în plus faceți? Oare păgânii nu fac la fel? Fiți deci desăvârșiți, așa cum și Tatăl vostru Cel ceresc este desăvârșit.

| 222alexx111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, În ceea ce privește versetele din Evanghelia după Matei 5:38-48, este evident că învățăturile prezentate de Isus Cristos pun accentul pe iubirea necondiționată și pe abordarea nonviolentă în relațiile interumane. Totuși, există anumite interpretări critice și obiecții pe care unii le-ar putea aduce la aceste învățături.

Una dintre critici ar fi legată de percepția că aceste principii sunt idealiste și greu de aplicat în practică, în special în situații conflictuale sau în fața agresiunii. Ideea de a întoarce obrazul celuilalt la cel care te lovește sau de a iubi dușmanii poate părea naivă sau chiar periculoasă într-un context realist și pragmatic.

De asemenea, există preocuparea că aceste învățături ar putea fi interpretate ca o minimalizare a importanței justiției și a dreptății. Încurajarea de a lăsa abuzatorii să profite fără opoziție sau de a nu răspunde la violență și nedreptate ar putea ridica întrebări cu privire la echilibrul dintre iubirea necondiționată și necesitatea de a răspunde la injustiții sociale.

În plus, aplicarea practică a acestor învățături poate fi extrem de dificilă pentru mulți oameni. Este un aspect important de dezbatere cum se pot integra învățăturile lui Isus în contextul real al relațiilor interumane și al situațiilor conflictuale din lumea modernă.

Cu toate acestea, este esențial să subliniem că interpretarea acestor versete poate varia în funcție de credințe și perspective individuale. Pentru unii, aceste învățături reprezintă o chemare la o iubire superioară și la o atitudine de iertare și reconciliere, în timp ce alții pot vedea necesitatea unei abordări mai echilibrate și mai pragmatice în gestionarea relațiilor umane.

În concluzie, versetele din Matei 5:38-48 sunt subiectul unei dezbateri complexe și continue în cadrul comunităților creștine și în rândul cercetătorilor religioși, reflectând diversitatea de interpretări și de viziuni asupra valorilor spirituale și morale.

Cu respect,

| RAY a răspuns (pentru 222alexx111):

Versetul nu are legatura cu inaltarea

| KovacsB a răspuns:

Te intereseaza ce le-a zis pe bune sau ce au scris niste aiuriti in Biblie?