| adrianbestboy98 a întrebat:

Salut, stie cineva ce as putea face sa nu fac ora de Religie? e chiar obligatorie de ne-o baga astia pe gat la scoala?

11 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Nu e obligatorie. Eu nu fac de doi ani religie la scoala, sunt la liceu. Daca esti minor, trebuie ca un parinte sa declare sau sa semneze ca tu nu vei mai face religie. Nu mai stiu exact procedura, a fost ceva timp, si s-a modificat intre timp lucrurile, daca nu ma insel, si verbal se pot rezolva lucrurile, fara vreo hartie semnata sau ceva de genul. Intreaba secretarul scolii sau directorul, stiu ei exact.

| AC4S4 a răspuns:

Nu ti-o baga nimeni pe gat... Te duci si ii spui la profesoara ca tu nu vrei sa faci religie si sa nu te puna absent, sa nu-ti puna note si media generala ti se va incheia fara religie. Daca totusi uita si mereu te pune absent sau chestii de genul, faci cerere (sau fac parintii daca esti minor) si sub numele tau in catalog va scrie ca nu faci religie, sau ceva ca sa-i aminteasca.

Niciodata nu a fost obligatorie religia, ce tot ziceti ca v-o baga pe gat? Cine vrea face, cine vrea nu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este inutila.
Asigura locuri de munca pentru persoanele cele mai inutile de pe planeta:profesorii de religie.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Extraordinar.

Suna-l pe Remus Cernea si intreaba ce poti face.

| AC4S4 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Foarte urat sa spui asa ceva.

| CosminCD a răspuns:

Decizia CCR nr. 669/2014 care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 59 din 23 ianuarie 2015 și se aplică de la aceeași dată. Conform acesteia, elevii nu vor mai fi înscriși automat la cursurile de religie, ci vor putea studia această disciplină doar la cerere.

| xByte a răspuns:

Nu e obligatorie, in mod normal te pune la inceput/sfarsit de an scolar sa semnezi o hartie daca vrei sa particip la cursurile religioase sau nu. Daca vrei sa intrerupi cursurile de religie in mijlocul anului scolar, din pacate nu poti, decat la inceput/sfarsit.

| danay72 a răspuns:

Nu e obligatorie. Trebuie sa faci o cerere cum ca nu vrei sa faci religie.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Trebuie sa faci o cerere cum ca nu vrei sa faci religie."

Eronat. Conform legii cei care VOR sa faca religie trebuie sa faca o cerere sa se inscrie.

| AdrianTzar a răspuns:

Nu mai faci si gata, poți la fel să faci și cu matematica.

| T0T a răspuns:

Poți să dai o cerere dar nu înțeleg cu ce te-ar deranja așa mult căci oricum trebuie să umpli ora aia cu o altă activitate curriculară și de asemenea te mai ajută la medie.