| brunetta24 a întrebat:

Stiti cumva de ce musulmanii nu mananca, carne de porc?

Răspuns Câştigător
| SOLDADO a răspuns:

Ei nu mananca carne de porc pentru ca zic ca ii spurcata - dar in Noul Testament insusi Dumnezeu curateste toate vietuitoarele - Problema lor este ca ei nu cred in Noult Testament ( Isus Hristos )

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu, dar probabil ca si evreii o considera necurata, asa cum era aratat in legea lui Moise.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu le da voie religia, dar de fapt toata treaba asta a plecat de la caldura in care traiesc ei, unde carnea de porc nu rezista, se strica repede si e periculos de mancat

| drhotzu a răspuns (pentru suntserios):

Si plus de asta este foarte grea si ti se face rau instant, lesini pe strada!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mananca si ei nu toti tin

| dragos9234 a răspuns:

Da!

| Hope77 a răspuns:

Nu mananca pentru ca asa scrie in Coran sa faca, si asa fac:
Sura II (Sura Vacii), versetul 168: "Voua va sunt oprite numai mortaciune, sange, carne de porc si ceea ce nu s-a junghiat in numele lui Dumnezeu..."
Nici noi crestinii nu ar trebui sa mancam pentru ca si in Bibliile noastre scrie acelasi lucru. Nici Hristos nu a mancat carne de porc si nici apostolii. Iar in traditia monastica vegetarianismul a fost intotdeauna o practica larg raspandita. O intoarcere la "alimentarea cu combustibilul" randuit in gradina Edenului e cea mai benefica si trupului si sufletului.