| Lukasz a întrebat:

am inceput sa ma cam "lepad" de Dumnezeu. Nu pot sa explic de ce dar parca simt ca nu mai cred in el, nu stiu cum sa explic. Parca cineva incearca sa ma controleze. Cand m-am impartasit, nici bine nu am iesit din Biserica si am inceput sa injur fara sa ma controlez. Daca afla mama sau tatal sau cel mai rau bunicii cred ca nu mai vorbesc cu mine 2 ani. Am o familie de credinciosi. Chiar nu mai stiu ce sa fac. nu ma pot controla. Astazi la Inviere nu pot merge pentru ca mama mea nu poate veni asa ca nu merg nici eu fara ea. Cand i-am zis bunicului meu ca nu merg m-a intrebat daca m-am lepadat de Dumnezeu, iar eu i-am zis "Nu", imaginati-va cum ar fi reactionat daca as fi spus "da", ca sa intelegeti el de 3 ani niciodata nu a lipsit de la Biserica, doar acum 4 luni cand era in spital din cauza ca avea nu stiu ce la plamani. Ce pot face?
Si nu imi ziceti sa ma duc sa ma impartasesc sa zic tot ce am scris aici ca imi este rusine. Ce ziceti?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu este cunoastere obiectiva (nici ca exista, nici ca nu exista). De aceea poti sa crezi ce vrei pe tema asta.

| danay72 a răspuns:

Cereti iertare lui Dumnezeu si incearca sa nu mai vorbesti asa.

| Holiday a răspuns:

Nu e nimic gresit sa nu mai inghiti povestile astea cu spiridusi. Nasol la tine e ca ai tai, din cate zici, au vederi inguste cel putin referitor la acest subiect. Oricum mai devreme sau mai tarziu to va trebui sa le dai de inteles ca la tine nu mai tin astfel de povesti. Pana la urma e viata ta, nu a lor si ar trebui sa inteleaga asta.

| AC4S4 a răspuns:

Schimba-te.happy

| Lukasz explică (pentru AC4S4):

Cum?

| AC4S4 a răspuns (pentru Lukasz):

Roaga-te cu privire la asta. Apoi trebuie sa ai si tu vointa.

| Neverrrrrr a răspuns:

Este bine..incepi sa revii la realitate...

| AlexDorobantu a răspuns:

Cel puțin ai realizat că mersul la biserică și împărtășirea nu schimbă pe nimeni.

Oamenii au tot căutat ritualuri și forme de a ajunge la Dumnezeu prin forțele lor. Dacă citești Noul Testament vei vedea că nimeni nu ar poate mântui prin obiceiuri sau practici bisericești.

Domnul Isus le-a vorbit oamenilor că problema se găsea în inima lor și pentru asta inima lor trebuia să fie transformată. Mântuirea o căpătăm doar prin pocăință și credința în Domnul Isus.

Biserica, popa, bunicii nu se pot pocăi în locul tău. Pocăința înseamnă să realizeze că ești un păcătos și să îți întorci privirile spre Hristos care este singurul în măsură să ierte și să ofere mântuire.

Numai Duhul Sfânt poate schimba inimile noastre necredincioase și deosebit de rele. Așa că tot ce îți pot spune este să Îl inviți pe Isus Hristos în viața ta ca Domn și Mântuitor și să Îl urmezi în fiecare zi. Asta înseamnă că întreaga ta viață se va schimba și nu prin puterile tale, ci prin puterea pe care ți-o va da Dumnezeu​.

Citind Biblia Îl vei cunoaște mai bine și vei descoperi voia Lui. Îți recomand să începi cu Evangelia scrisă de Matei și să citești întreg Noul Testament.