| dop34555 a întrebat:

Am niste intrebari.
1) Este pacat sa ne indopam cu apa (pana bem 3l)? Am auzit ca e bine sa bem multa apa, dar trebuie sa te indopi sa bei 3l. Este pacat? E vorba de lacomie aici?
2) E pacat ca atunci cand practicam culturism (flotari de exemplu) sa ne fortam? Atunci cand te dor muschii,ei lucreaza, dar trebuie sa te fortezi pana nu mai poti. Iara in asta intra lacomia?
3) Cand ne rugam pentru pacatele noastre,trebuie sa spunem in fiecare seara motivul? Dumnezeu e AtotStiutor,stie motivul pentru care am facut fiecare pacat, dar trebuie sa spunem tot timpul motivul pentru care l-am facut?
Va multumesc!
P.S-nu este troll.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E sănătos sa bei apa și sa ai grija de corpul tău, dar totul făcut în mod echilibrat. Cât despre păcate, o persoană care regreta sincer când greșește, spune din suflet ce a greșit și incearca sa se corecteze.

| dop34555 explică (pentru danay72):

Daca beau cate 0.5 l pe ora (pana fac 3) e pacat? Se pune lacomia?

| danay72 a răspuns (pentru dop34555):

Nu,e sănătos sa bei.Arăți ca ai grija de darul dat de Dumnezeu, adică de corp.

| ania a răspuns:

După mine nu cred că e păcatul lăcomiei oricîtă apă bem.Nu cred că e păcat nici să-ți forțezi mușchii la culturism.Și apostolul Pavel dă ca exemplu pe cei care depun efort pentru un anumit sport-cei ce se luptă la jocurile de obște se supun la tot felul de înfrânări.Și ei fac lucrul acesta pentru o cunună care se poate veșteji, noi să facem lucrul acesta pentru o cunună care nu se poate veșteji..eu mă port aspru cu trupul meu și-l țin în stăpânire ca nu cumva după ce am propovăduit altora, eu însumi să fiu lepădat(1 Corinteni 9-25, 27)
Sfântul Augustin rezuma cele două porunci despre care Mântuitorul a spus că sunt cele mai importante(iubește-L pe Dumnzeu din toată inima și iubește-l pe apropapele tău ca pe tine însuți) în sintagma-Iubește-L pe Dumnzeu și fă ce vrei. Adică daca Dumnzeu e pe primul loc în viața ta, asta îți va ordona viața, valorile, timpul activitățile.Tu trebuie să te cercetezi pe tine însuți să vezi dacă e sau nu mai important pentru tine cu arăți sau cum te vede Dumnezeu, adică dacă nu cumva culturismul e o idolatrie care nu îți lasă timp pentru rugăciune, interacțiune cu Scriptura, dacă e un mijloc de a-ți ține trupul sănătos sau un scop în sine.
Dumnezeu e atotștiitor și se bucură că ne mărturisim păcatele nu pentru că nu le-ar ști sau nu ar ști motivele ci pentru că noi avem nevoie să cădem de acord cu El că ceva din comportamentul nostru e greșit pentru a ne distanța de acele lucruri, a renunța la ele. Păcătuim mai puțin nu atunci când suntem foarte concentrați la păcate ci când ne concentrăm mai mult la persoana Lui, îl apreciem pentru caltățile Lui, ne devine mai clar din Biblie cum e EL, cum e caracterul Lui și ne vedem pe noi cu ochi spirituali cum am am arăta fiind mai asemănători cu El în caracter.

| RAY a răspuns:

Un creator care a creat miliarde de stele i pasa ca tu bei apa, cum poate acest creator vedea ce fac 8 miliarde de persoane in fiecare clipa a vieti lor?

| RAY a răspuns:

Este pacat sa gandesti irational, folosesti mintea sa vezi daca e ok sa faci acele lucruri, nu te lasa condus de dogme si basme

| AdelinaC a răspuns:

1. Nu este sanatos nici din punct de vedere medical sa exagerezi cu orice aliment sau lichid. Bei cat simti nevoia, fara sa impui un anumit volum pentru ca aceasta cantitate variaza in functie de mai multi factori, de exemplu la caldura, diaree, este nevoie de mai multa, in alte conditii de mai putina.
2. Este pacat daca o faci pentru mandrie
3. Nu conteaza motivul, ci fapta. Chiar intr-un indreptar de spovedanie scrie ca nu trebuie sa ne gasim singuri scuze pentru pacate sau sa ii acuzam pe altii pentru pacatele noastre

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) Este pacat sa bei pana nu mai poti, nu sa bei cate putin si des.
2)Este pacat sa muncim pana peste puteri, nu sa facem sport.
3) Daca vrei, poti sa spui motivul. Insa e mai bine sa citesti rugaciunile de seara deoarece ele includ si cainta. Acolo se cere iertare pentru pacatele stiute si nestiute.

| Nitroblast a răspuns:

E pacat sa te imbolnavesti de la excesul de orice, asta e clar, fiindca nu iti respecti propriul tau trup.
Cat despre 3. , ideea e sa iti recunosti tu pacatul si ca realizezi ca ai gresit. O fi stiind Dumnezeu ca ai facut aia si aia, dar trebuie sa constientizezi si tu.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

3) Intr-adevar, poti doar sa te gandesti la ce vrei (fara sa rostesti vreun cuvant) si Dumnezeu stie chiar dinainte ce vrei.
2) Nu e pacat daca faci sport. Lacomia fiindca este un pacat, se refera la pofta rea pentru avere (un ex: adica sa omori o persoana din cauza ca vrei averea lui; dar daca vrei pur si simplu multe lucruri dar nu faci niciun rau nimanui - e bine asa).