| alex90i a întrebat:

am o mare dilema. Mama mea are un frate vitreg care îmi este și naș. Soția lui are un frate care are o fică. Noi doi avem o relație, Însă părinți ei cred ca suntem verișori și nu ne accepta relația. Eu nu cred ca sunt ruda de nici un fel cu ei. Lămuriți-mă și pe mine. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Verisori care nu se pot casatori intre ei pot fi doar rudele de sange. http://legeaz.net/dictionar-juridic/gradele-de-rudenie

| PorumbRodica1965 a răspuns:

DA nu sunteți nici o rudă, dar Biblia ne invata ca:...,, fornicatia (adică relatii sexuale inainte de casatorie), nici sa nu fie amintite printre voi..."pentru ca urmările sunt neplăcute.Arareori au un deznodământ fericit. Cine are o judecata sănătoasă iti vrea binele si te îndeamnă catre lucruri excelente. Daca doresti citeste 1Corinteni 6:9, 10.

| gratargratar a răspuns:

Ea iti este verisoara primara de gradul IV prin afinitate.
Din punct de vedere Bisericesc (canonic), nu ai voie sa te casatoresti cu ea (nici sa ai alt fel de relatii intime).

Dpdv al codului civil, casatoria este oprita pe linie colaterala pana la gradul IV inclusiv (deci probabil ca si in cazul tau). Nu stiu insa exact cum sta treaba cu relatiile de afinitate - daca exista vreo dispensa dpdv juridic, dar ma indoiesc.

Cauta-ti pe alta.