| Mojo69 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de pentagrama.
Am cautat pe mai multe site-uri si n-am inteles nimic pentagrama e satanic sau religiios?
Am vazut ca se spune ca e si satanic si religios pe acelasi site pana la urma ce e?
o explicatie?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Are mai multe semnificatii pentagrama. In primul rand este asociata cu planeta Venus datorita miscarii acestei planete observate de pe Pamant care formeaza o pentagrama. Poate fi si un simbol crstin, reprezentand cele 5 rani ale lui Isus. Este si un simbol asociat cu satanismul cand are varful in jos sau un simbol ocult folosit in magia alba cand are varful in sus.

5 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu varful orientat in sus inseamna evolutie cu varful in jos involutie.

| Mojo69 explică (pentru TrăieşteClipa):

Adica in sus Crestin si in Jos Satanic sau ce?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Mojo69):

Este relativ.
Crestin nu intotdeauna inseamna evolutie.
Satana este o tampenie inventata tot de crestini.
Satana la evrei insemna o functie provizorie, nicidecum un nume propriu.
Dumnezeul adevarat se regaseste in fiecare dintre noi, animale incluse, chiar daca cei mai multi suntem inconstienti de acest fapt.
Vegetarienii sunt cu un pas inainte pe scara evolutiei. Ceilalti sunt inca la capitolul animale sau canibali.
Dar toate la timpul lor.

| drutzix a răspuns:

E greu sa cauti pe google nu?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Pentagram%C4%83

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa afli mai multe legate de Satanism poti intra aici: www.bucurialuisatan.com
Sunt multe lucruri explicate.